Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лучия Велева: Всеки си има свои съставки на щастието

Съпругата на италианския министър на културата смята, че днес в Италия се знае много повече за България

Лучия Велева
Снимка: Личен архив

„Както всеки човек харесва различно ястие, така и всеки човек намира различно щастие за себе си.“ В това вярва Лучия Велева, съпруга на италианския министър на културата Алберто Бонисоли. „Всеки има различни съставки на щастието“, казва тя в интервю за програма „Хоризонт“.

Алберто Бонисоли е министър в италианското правителство от 1 юни 2018. „Той е политик само когато е на работа. Вкъщи е Алберто. Обича да готви като много италианци. Говорим на български, ако имаме гости от България“, разказва Лучия Велева. „Той прави паста и пица. Аз правя мусака и баница.“

И двете им деца – момичета на 13 и на 19 години, говорят български, могат спокойно да общуват, да гледат филми и да слушат музика, но им е по-трудно да четат книги на майчиния си език.

Лучия Велева е родом от Пловдив. Завършила е Техническия университет. Прави магистратура във Франция, а малко преди 2000-та година се установява в Италия, където работи по проекти за професионално обучение. През 2007 година учредява фондация „Кураж“, с която участва в транснационални проекти по европейски програми в областта на образованието и социалната сфера.

„Срещнахме се по време на работа по общ европейски проект на ФАР в София преди близо 25 години. Той имаше нужда от виза за България, а аз – от виза за Италия. Беше много по-трудно пътуването, отколкото сега“, спомня си Велева.

В първите години, прекарани в Италия, тя установила, че повечето италианци бъркали столицата ни с Букурещ, а по-информираните знаели името на Стоичков и на известни оперни певци, както и това, че България е страната на розите. 

Днес това не е така, твърди Лучия Велева. „Хората от бизнеса ме питат дали има възможности за бизнес в България. Хората от сферата на културата ме питат какво се случва в културната сфера в България. Пенсионерите ме питат колко лесно е да се установи човек в България и добре да се живее с 1000 евро пенсия.“

За да се реши проблемът на хората с увреждания, се изискват много средства, а невинаги държавата може да ги осигури, смята Велева и допълва, че в Италия има специално министерство на семейството и хората с увреждания, църквата също има много силна роля, такава е и ролята на неправителствения сектор.

„Да приема хората с увреждания като част от обществото, да не ги изолира. Например при откриването на Европейската столица на културата в Матера много близо до сцената и до официалната трибуна имаше един ред, отделен специално за хора с инвалидни колички. Градът искаше и тези хора да бъдат включени в празника и това е важно.“

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тръмп посреща Зеленски в Белия дом, 28 февруари 2025 г.

Тръмп очаква добри резултати от преговорите с Украйна в Саудитска Арабия

Американският президент Доналд Тръмп очаква добри резултати от преговорите на Съединените щати с украински представители в Саудитска Арабия, предаде Ройтерс.  Пред репортери Тръмп заяви, че администрацията му "почти е отменила" паузата в споделянето на разузнавателна информация с Украйна, че тя разглежда редица възможности по отношение на митата за..

публикувано на 10.03.25 в 04:21
Британският крал Чарлз III

Чарлз III ще призове за единство в Деня на Британската общност

В Деня на Британската общност днес крал Чарлз III ще призове за единство и изграждане на мостове в "тези несигурни времена" на международно напрежение и на фона на разноглаисята между Канада и САЩ. Очаква се в годишното си послание британският крал да подчертае стойността на обединяването на нациите в „дух на подкрепа и най-вече на приятелство“. Кралят..

публикувано на 10.03.25 в 04:18
Президентът на Украйна Володомир Зеленски (вляво)  и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Лондон, 2 март 2025

"Таймс": Великобритания поема ключова роля в подпомагането на Украйна в мирните преговори

“Великобритания поема ключова роля в подпомагането на Украйна в мирните преговори”, гласи заглавието на уводната статия във вестник „Таймс“. Изданието отбелязва, че Обединеното кралство се надява, че Доналд Тръмп може да бъде убеден да продължи да споделя разузнавателна информация с Украйна, въпреки че Илон Мъск заплашва да прекрати сателитната връзка..

публикувано на 10.03.25 в 04:13

Започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково

Община Кюстендил започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на миналата година стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче, а две други нейни връстнички бяха ранени. Екипът работи и почивните дни. Граждани протестираха срещу бездействието на институциите до пътя Кюстендил-ГКПП-Гюешево..

публикувано на 09.03.25 в 19:16

Израел нанесе въздушен удар в северната част на Ивицата Газа

Израел нанесе въздушен удар по бойци в северната част на Ивицата Газа, с което наруши и без това крехкото примирие, докато се подготвяше за нови преговори в Доха относно бъдещето на примирието с "Хамас".  Палестинската групировка неколкократно призова за незабавно започване на преговорите за втората фаза на примирието, която се надява да доведе до..

публикувано на 09.03.25 в 17:35

Полицията издирва 20-годишен жител на град Кула

Екипи на полицията под надзора на Окръжна прокуратура - Видин, извършват множество оперативно-издирвателни и процесуално-следствени действия във връзка с обявен за общодържавно издирване на 5 март т. г. 20-годишен жител на град Кула, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.  В хода на продължаващите и към момента действия по..

публикувано на 09.03.25 в 17:16

Ден на отворените врати в Софийския университет

Нараства интересът на кандидат-студентите към Софийския университет, наблюдават студентите от Студентския съвет. За поредна година те организират Ден на отворените врати в Централното фоайе на Ректората. В Деня на отворените врати на Софийския университет на главния вход на Ректората се образува опашка от настоящи и бъдещи кандидат-студенти...

публикувано на 09.03.25 в 16:04