Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият дуетен албум на Роберто Аланя и Александра Куржак „Puccini in love“ е на българския музикален пазар

Знаменитият френски тенор Роберто Аланя и съпругата му– полският сопран Александра Куржак, записаха най-красивите и чувствени дуети из опери на Пучини. Звездната двойка представи първия си дуетен албум, озаглавен  "Puccini in Love", който вече е и на българския музикален пазар.

"Puccini in Love" включва 10 от най-популярните и обичани дуети от опери на Джакомо Пучини, сред които „Бохеми”, „Тоска”, „Мадам Бътерфлай”, "Манон Леско", "Момичето от златния Запад", "Мантията". Албумът е записан с Варшавския симфоничен оркестърпод диригентството на Рикардо Фрица.

По повод новия албум във френската преса е публикувано интервю с певците.Но,любопитството явно е надделяло и журналистът започва разговора със скандала в Байройт това лято, когато Аланя неочаквано напусна репетициите на „Лоенгрин“ и отказа да пее ролята. “Чувствам се много добре. Разбира се, бях обиден като чух да се говори, че  анулирането  се дължи на това, че не съм бил подготвен. Моето решение беше твърдо и работата ми жестока. Всъщност никога не съм работил толкова много една партия като тази на Лоенгрин... И ако не стигнах до края, това се дължи на сериозни медицински причини, за каквито всеки трябва да е дискретен и резервиран. Но съм добре. Всички специалисти в немския репертоар, които ме слушаха, ме увериха, че немският ми език е добър. И ако идеални условия не бяха предложени от Байройт, аз твърдо  съм решен  да пея Лоенгрин  скоро. Има възможност да се осъществи едно концертно изпълнение. Както и да е, в началото на сезона бях много щастлив да пея Самсон в Метрополитън - една голяма  оперна къща, в която се работи в прекрасни условия и където ми имат доверие от години. Това е роля и персонаж, който особено ме вълнува. Със своя стремеж той успява да вдигне целия народ против филистимците. Опитах  се да му придам героичен младежки аспект...” отговаря Аланя.

На въпроса на журналиста как понасят тежестта на работата на певците, особено заедно двамата, Куржак отговаря: “Тежестта на работата съществува винаги, но какво да се прави! Семейството, нашата дъщеря Малена носят истинска стабилност. В същото време операта е целият ми живот. Моите родители работеха в операта във Вроцлав - майка ми беше певица, баща ми валдхорнист в оркестъра. Там отраснах и на 7 години започнах да се уча да свиря на цигулка. Пеенето е моето ежедневие... С Аланя се срещнахме в Ковънт Гардън в Лондон през 2012 в „Любовен еликсир“, постановка на Лоран Пели. Най-хубавият Еликсир по мое мнение, пяхме го в Париж и през 2015... Роберто е буквално обладан от пеенето, пълен е с  огромна страст, такъв е и в обикновения живот. Всъщност, и вкъщи той пее непрекъснато, никога не спира.“ Аланя добавя: „Александра е много смела и обожава да се хвърля в нови роли. Обичам артистите, които надминават себе си и се отказват от рутината! И още, в нея има  строгостта на инструменталист... Критикуваме се един друг след спектакъл, но не работим наистина заедно... В „Любовен еликсир“ на Пели алхимията между нас бе внезапна. Случи ми се за първи път да имам чувството, че танцувам с партньорка. Всичко течеше, отговаряхме един на друг. Истински пинг понг!“ Куржак също споделя: “Бях впечатлена от неговото присъствие. Роберто предлагаше нещата, аз го следвах... Какви са амбициите ми? Още от дебюта си искам да пея Тоска и Бътерфлай. След 19 години на сцената и 60 роли това е посвещение. Много съм пяла Росини, Моцарт. Това е прекрасна музика, но не е музиката на сърцето ми. Лиу и Мими ми говорят толкова повече! Пучини провокира всички възможни емоции.“

Колкото до бъдещите  планове на двамата певци, Куржак казва: “Аз самата ще дебютирам в Бътерфлай следващата година в Неапол, после следва концертно изпълнение на операта с Роберто в Полша. Ще пеем заедно „Тоска“ след няколко години”. Аланя прибавя: “Ние сме много щастливи да се откриваме в този репертоар, който обожаваме и двамата!“

На 2 февруари ще гледаме прочутата двойка в пряката прожекция на операта “Кармен“ от Бизе от киносезона на Метрополитън опера в Ню Йорк.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35