Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усещането за корупция сред страните в ЕС е най-високо в България, сочи изследване

| обновено на 29.01.19 в 12:30
Снимка: архив

За поредна година България е на последно място сред страните-членки на Европейския съюз по възприятие за корупция. Страната ни е паднала от 71 на 77 място в световната класация „Индекс за възприятие на корупцията - 2018″ на международната организация Transparency International.

Традиционно класацията се води от страните от Северна Европа, Швейцария, Сингапур и Нова Зеландия -  държави, както ги описват експерти на "Прозрачност без граници", с работещи институции, които функционират добре заедно, но и които взаимно се възпират.

Анализирайки данните за България, те констатират, освен, че в европейски контекст сме трайно на опашката, и че в балкански  сме около показателите на Македония, Сърбия и Черно гора. Доста пред нас са Хърватия и Румъния.

Според Огнян Минчев от "Прозрачност без граници",  правата линия,  която през последните десетина години поддържа България по отношение на възприятието за корупция, не е заради липсата на реформи:

"Проблемът на България не е в политическата система, не е в липсата на институционални реформи, проблемът на България е в това, че ние нямаме управление на правова държава по начина, по който институционалното поведение и институционалните реформи да водят до промяна в обществото".

От общо 180 държави по света, обхванати в проучването, нашата страна заема 77-о място с резултат от 42 точки. Дания, която има най-добри показатели в ЕС и в света, получава 88 точки, а Сомалия е в дъното на класацията с 10 точки и заема 180-о място. Средният резултат за ЕС е 66 точки.

За България в документа се отчита, че за последната година е отстъпила с една точка, а с близък резултат са Гърция с 45 точки (годишен спад с 3 точки) и Унгария с 46 точки (спад с 8 точки за последните пет години). Унгария и Малта бележат най-голямото отстъпление в последните години, се допълва в доклада.

България и Румъния (61-о място и 47 точки) отчитат известен напредък в последните години, пише в документа, но се отбелязва, че в нашата страна миналата година е имало "сериозен корупционен скандал". Допълва се, че въпреки наблюдението на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка, България и Румъния показват "малък напредък" в реформата на съдебната система и борбата с корупцията.

В България много граждани нямат доверие на политическите институции и не се чувстват добре представени. Надзорът над финансирането на партиите е ограничен и в страната липсват независими и прозрачни медии, се допълва в текста. Често остава неясно кой притежава дадена медия, много медии са финансово зависими от държавна реклама, а това може да повлияе на работата им и да се отрази на критиката, която иначе биха приложили към правителствените власти, се посочва в анализа.

Повечето страни по света не успяват да се преборят с корупцията и това допринася за кризата на демокрацията. Над 2/3 от държавите тази година показват резултат под 50 точки, а средният резултат е 43 точки. За последните пет години само 20 държави са подобрили чувствително показателите си, включително Аржентина и Кот д'Ивоар, докато при 16 се наблюдава значително отстъпление, включително Австралия, Чили и Малта.

Отчита се връзка между корупцията и състоянието на демокрацията. Истинските демокрации имат средно по около 75 точки; несъвършените демокрации имат средно по 49 точки; смесените режими с автократичен уклон - 35; авторитарните режими - 30 точки, според приложения показател, обобщава организацията. Пояснява се, че "усещането за корупция" се измерва от 1995 г. и оценява работата на чиновниците.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Калин Славов

Калин Славов: Няма движение напред по възприятието за корупция в България

От 2012 г. няма съществена промяна в резултатите за България в доклада на „Трансперънси интернешънъл“, последният от който ни поставя на последно място в ЕС по възприятието за корупция . Там където сме се установили, там си стоим, коментира..

обновено на 29.01.19 в 09:50
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на Олд Бейли в Лондон

Определят присъдите на шестимата българи, които британски съд призна за виновни за шпионаж в полза на Русия

Очаква се днес след обед шестимата българи, които бяха признати за виновни в шпионаж в полза на Русия, да се явят в Централния наказателен съд "Олд Бейли" в Лондон, където започва заседание за определяне на размера на техните присъди. Би..

публикувано на 07.05.25 в 12:38

Фалстарт на делото за катастрофата край Лясковец, при която загина дете

Фалстарт във Великотърновския окръжен съд по делото за катастрофата от есента на 2022 година, при която учител по физкултура блъсна с колата си и уби на място 12-годишен велосипедист. Председателят на съдебния състав, съдия Пламен Борисов, си..

публикувано на 07.05.25 в 12:33
Цветелина Пенкова

Цветелина Пенкова: Малко над 50% са инвестираните усвоени евросредства по ПВУ в страните-членки

" Подходът, който се предлага в момента, създава предпоставки за пренасочване на средства от една програма в друга, което е опасно за някои от ключовите социални политики, каквато например е кохезионната политика ".  Това коментира пред БНР..

публикувано на 07.05.25 в 12:12

Конклавът започва около 17:30 часа

От 17:30 часа в Сикстинската капела започва Конклавът, който ще избере 267-ия  папа. Вотът  ще се провежда, по традиция, под строга секретност, докато някой от 133-мата кардинали събере 2/3 от гласовете. Преди гласуването, кардинал Раниеро..

публикувано на 07.05.25 в 12:02
Творба на Боряна Венциславова от изложбата ѝ „В разговор с водата“, 2024

Творба на Боряна Венциславова става част от колекцията на ЕП

Творба на българска художничка, която живее в Австрия, участва в изложбата "Носители на промяната" в сградата на Европейския парламент в Страсбург. "Миграционни стандарти" на Боряна Венциславова представлява  видео плюс 6 фотографии с..

публикувано на 07.05.25 в 11:57
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: ЕС няма да допусне да бъде отворено кранчето за руски газ и петрол

"ЕС никога повече няма да допусне отново да бъде отворено кранчето за руски газ и петрол". Това каза председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на дебат за подкрепата на Общността за справедлив, устойчив и всеобхватен мир в Украйна в реч..

публикувано на 07.05.25 в 11:55

От "Величие" отново поискаха комисия за проблемите, свързани с престъпления срещу деца

В декларация депутатът от "Величие" Мария Илиева отново настоя за създаване на временна комисия за изследване на проблемите, свързани с престъпленията срещу деца: "Какъв План за възстановяване може да има, каква Еврозона, когато децата ни умират..

публикувано на 07.05.25 в 11:08