БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар във виртуално генерирано студио. Само година след като БНР обучи ИИ да чете новините на портала на обществената медия с глас, те вече имат и своето дигитално лице.
"Аватарът не чете едно към едно информацията, защото е обучен да я синтезира за минута. Той сам редактира текста. Ако е 1:30 минути, синтезира до 1 минута и преразказва съдържанието достоверно. Засекли сме да променя ударение на дума, но добре чете на български език", обясни в интервю в предаването "12+3" Иво Тодоров, директор на дирекция "Дигитални програми" на БНР.
Към момента аватарът няма първообраз като визия и звучене, но е тема за размисъл дали да има име.
"Аватарите на някои мобилни оператори и банки имат име. И аз онзи ден попитах ChatGPT дали аватарът да има и кое ще е подходящо за аватар на БНР. Като го вкарах в целия контекст, ChatGPT ми препоръча или технологични, съставени от глас с радиозвучене и тон, или добре звучащи български имена като Боян, Румен и Орлин... Този аватар е генериран от компания, с която друга компания е партньор на БНР и работи за дистрибуция на Google новините на сайта", разказа още Иво Тодоров.
И понеже все още в обществото има съмнение спрямо ИИ, "ние сме сложили един текст в началото, че информацията е създадена от екипите на БНР, че е напълно достоверна и ако някой има съмнение да прочете оригиналния текст в публикацията в сайта на БНР".
А селекцията на новините, които да чете аватарът, се прави от ръководителя на сайта и той преценява коя информация е интересна, за да се генерира и като видеосъдържание:
"Това са текст, съдържание, създадени от екипи на БНР – репортери, редактори в сайта, текстова информация и този бот с образ – аватар, прочита. Има жестикулации и помръдване. Така се създава този елемент на живост".
Директорът на "Дигитални програми" на БНР призна, че няма притеснения от навлизането на ИИ, "защото за всички платформи е важно човешкото присъствие, той дава командите и редактира готовото съдържание".
Тодоров съобщи, че в началото на лятото БНР ще пусне четири нови сайта и мобилно приложение 3 в 1 с водещи разклонения от една икона.
"БНР ще има bnrnews и институционален сайт. В момента има всякакво съдържание на сайта и това обърква Google. "Бинар" ще бъде обновен не само като платформа за слушане, но и за гледане. Сайт ще има и Детското БНР", каза още Иво Тодоров.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Президентът Румен Радев връчи отличия на 12 лауреати на президентската инициатива Награда "Джон Атанасов" за 2025 година. Церемонията се провежда за 23-а поредна година. Отличията, които са в няколко категории, получават заслужили български ученици - олимпийски състезатели по информатика и информационни технологии, перспективни млади визионери,..
Франция е в тежка политическа криза, след като премиерът Себастиан Лекорню внезапно подаде оставка часове след съставянето на новия си кабинет. Лекорню остана на поста по-малко от месец и е третият оттеглил се премиер от девет месеца насам. Френският премиер Льокорню подаде изненадващо оставка "Не са изпълнени условията, за да остана на..
След 19:30 часа тази вечер се очакват валежи по Южното Черноморие. Днес по крайбрежието преваля за кратко слаб дъжд. Хората в Черноморските общини са предупредени за опасно време, а тези които живеят в рискови райони, се призовават да напуснат домовете си за две денонощия. Системата BG-ALERT беше задействана тази сутрин в община Царево и курорта..
Вълни от дронови удари са си разменили Украйна и Русия през изминалата нощ - съответно по военнопромишлени обекти и енергийна инфраструктура. Командването в Киев съобщи, че е бил поразен завод за взривни вещества и боеприпаси в град Дзержинск, в руската Нижегородска област. А също и терминал за петролни продукти във Феодосия, на окупирания..
Кметът Васил Терзиев трябва да бъде поздравен, че се опълчва , но не знам дали инструментите, с които разполага, ще му позволят да успее, а искрено желая да успее, но не ми се вярва да го постигне 100%! Това каза пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в Софийския университет, бивш общински съветник в Столичния общински съвет..
Четвърти ден екипи на ЕРМ Запад работят по възстановяване на електрозахранването в община Трън. Електропреносните мрежи са засегнати сериозно, съобщават от Общината. Усилията са съсредоточени в направата на просеки за достъп до Вуканския далекопровод. Около 20 села в Трънско остават без ток и мобилна връзка Работи се усилено и за..
Израел депортира в Гърция и Словакия 171 души от хуманитарната флотилия "Глоубъл Сумуд", които бяха задържани при опит миналата седмица да пробият блокадата на Ивицата Газа. Българинът Васил Димитров, който беше част от флотилията, е сред депортираните, става ясно от съобщението на израелското външно министерство. По информация на БНР Димитров е в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Крум Зарков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
" Ще положа лични усилия виновните, ако има такива, да получат най-строги наказания, предвидени от закона. С нетърпение очаквам резултатите от..
Към настоящия момент има фигура, която изпълнява функциите на главен прокурор . Това заяви пред БНР Димитър Костов, член на УС на Асоциацията на..