Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръст за социална алтернатива се грижи за млади майки в рискова възраст

Програмата "Заедно - здраво бебе, здраво бъдеще“ се фокусира върху майки и новородени в София и Пловдив

Снимка: БГНЕС

Екип от акушерки и медицински сестри ще помага на млади майки до 22 години, за да осигурят добра грижа за децата си. Това ще се случи по програмата "Заедно - здраво бебе, здраво бъдеще“, посветена на грижа за майката и новороденото в продължение на 1000 дни. Целта е да се даде добър старт на новородените от майки в рискова възраст и да подобри здравето на самите майки и на техните компетентности.

Това е проект, който в световен мащаб е най-доказаната програма за ефективно ранно детско развитие. Създаден е преди повече от 40 години от Университета в Денвър, Колорадо, обясни в предаването "Преди всички" акушерката Мария Евгениева. 

Лицензираната програма е преминала през пилотен етап в София, където има близо 100 участващи майки, а сега отваря офис и в Пловдив. Амбицията е и там да бъдат включени едновременно 100 майки на новородени.

Тази интензивна програма за домашни посещения е разработена специално за майки с високорисков профил, поясни Евгениева. „За България тази група беше определена като млади майки, под 22-годишна възраст, които очакват първото си дете.“

Заради липсата на целенасочена политика относно тийнейджърските бременности, по който показател сме на водещо място в цяла Европа, към момента Тръст за социална алтернатива е единствената организация, която систематично работи с млади майки в рискова възраст, посочи още акушерката. „Нямаме нито едно изоставено бебе в програмата“, добави тя.

Основната цел на програмата е майката да получи добри родителски умения, а на следващ етап - да може да подобри живота си, да планира следващи бременности, да завърши образованието си и да си намери работа.

Затова и първите хиляда дни започват от мига на откриването на бременната жена в риск, като грижата по програмата продължава до навършване на първите две годинки на детето. "Основната цел е, от една страна, по време на бременността майката да осъзнае важността на регулярното ходене на прегледи, да се погрижи за себе си“, отбеляза Мария Евгениева. 

"Към екипа имаме прикрепени сътрудници на терен, които обикалят, включително ходят в различните училища, където говорят с педагогически съветници, с директори, казват за проекта и ако има някоя майка, която отпада от училище, да можем да я включим в момента. Няма какво да се лъжем - в ромските квартали всъщност е най-концентриран процентът на млади момичета, които са бременни." 

Мария Евгениева насочи вниманието и към критичния недостиг на медицински сестри и акушерки. "В Пловдив в момента сформираме екип в продължение на вече една година. Опитвахме се да съберем екип от 6 човека. Една година ни отне набирането на четири човека. Просто е много критично положението."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп и Зеленски са обсъдили даването на ракети "Томахоук" на Украйна

"Срещата с украинския президент Володимир Зеленски беше много интересна и сърдечна, но аз му казах, както настоятелно заявих и на президента Путин, че е време да се сложи край на избиването и да се сключи сделка". Това написа американският президент Доналд Тръмп в социалната мрежа "Трут соушъл" след срещата си със Зеленски в Белия дом.  "Те трябва..

публикувано на 18.10.25 в 01:16

Хамас ще предаде на Израел още едно тяло на заложник

Палестинската групировка "Хамас" заяви, че ще предаде тялото на още един израелски заложник в Газа на Червения кръст, като Израел потвърди, че това ще стане малко след полунощ. Тел Авив твърди, че е получил девет от 28 тела на заложници, държани в анклава. От "Хамас" обявиха, че остават ангажирани със споразумението за прекратяване на огъня и..

публикувано на 17.10.25 в 22:48
Газопровод

Полша отказа да екстрадира заподозрян за взривяването на "Северен поток"

Полски съд освободи от ареста и отказа да екстрадира в Германия 49-годишния украински гражданин Владимир Журавльов, който е заподозрян за взривяването на газопроводите "Северен поток". Това написа в социалната мрежа "Екс" полският премиер Доналд Туск, определяйки съдебното решение като справедливо.  Журавльов беше задържан на 30 септември в полския..

публикувано на 17.10.25 в 22:32

"Хамас" възнамерява временно да запази контрола си върху сигурността в Газа

Палестинската групировка "Хамас" възнамерява временно да запази контрола си върху сигурността в Газа, заяви висш представител на групировката в  интервю за агенция Ройтерс. Мохамед Назал от политическото ръководство на "Хамас" добави, че не може да се ангажира с разоръжаването на групировката. По думите му, тя е готова за прекратяване на огъня до пет..

публикувано на 17.10.25 в 21:50
Кметът на Варна Благомир Коцев

Обнови Европа: Делото срещу Коцев е политически мотивирано

Групата на "Обнови Европа" в Европейския парламент определи делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев като "политически мотивирано". Нейният говорител Винсент Стюър заяви на брифинг, че средствата за България по Плана за възстановяване и устойчивост трябва да бъдат изцяло спрени. Припомням, по искане на "Обнови Европа", следващата сряда..

публикувано на 17.10.25 в 21:29
Размяната на телата на жертви на сблъсъците между талибаните и Пакистан на границата между двете страни

Пакистан наруши примирието с талибаните

Пакистан осъществи удари по афганистанска територия тази вечер, нарушавайки примирието, което донесе два дни спокойствие на границата, съобщи високопоставен представител на талибаните, предупреждавайки, че Кабул ще „отвърне на удара“. 48-часовото примирие прекъсна почти седмица на кървави сблъсъци по границата, при които загинаха десетки..

публикувано на 17.10.25 в 21:19

Рекорден месец септември за туризма в Кипър

Нови рекорди бяха поставени в туризма на Кипър през септември, показват обявените днес данни от Статистическата служба на страната. Секторът очаква ноември като своеобразен стрес-тест за целогодишен туризъм на острова. Пристиганията на туристи в Кипър са се увеличили с 12% през септември в сравнение със същия месец миналата година, според..

публикувано на 17.10.25 в 20:39