Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешественикът Валентин Илиев: Във Венецуела живеят трудно, но няма нихилизъм

Докторантът от Софийския университет изследва природни забележителности в Латинска Америка

Валентин Илиев
Снимка: Виолета Панова

Не видях гладуващи и просещи хора във Венецуела - разказа в предаването "Преди всички" Валентин Илиев, докторант в Катедра „Регионална и политическа география“ в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". В група от двама българи, двама руснаци и китайци той посети Венецуела, Бразилия и Гвиана.

"Те осъзнават, че с тази хиперинфлация живеят в ситуация, която не е нормална, но това не е повод за нихилизъм", подчерта той. „Когато трябваше да комуникирам с тях, те не казваха, че живеят в лоша страна. Те просто казваха „Времената са странни. Живеем в луди времена“. Няма го този нихилизъм. Понякога се обвиняваме тук, в България – вижте какво ни е икономическото положение, такава държава като нашата няма. Самите те в нито един момент не казаха „Тази нашата Венецуела за нищо не става“. Не, нямаше такова нещо.“

"Тези икономически проблеми, които са най-видими, хората трябва да се справят с тях, да навигират покрай ситуацията, и изобщо да отиграват създадената ситуация. Това, което видях, не беше нищо драматично. Не бих героизирал моето пътуване във Венецуела, доколкото видях едни обикновени хора, които водеха своя обикновен живот, който за нас е странен, с оглед на необходимите действия, които те трябва да предприемат и да извършат, за да изкарат деня или изобщо да продължат да живеят така, както са свикнали, и както им налага текущата ситуация", коментира Валентин Илиев.

Той опроверга мита, че за дребна стока човек трябва да напълни сак или раница с обезценяващата се валута на страната. "Хората плащат изключително с банкови карти и по този начин се елиминира това чисто житейско неудобство да се вадят едни бали с пари, те да се броят, за да се вземе някаква обикновена стока."

"Докато бях там, аз не видях никакво социално напрежение по улиците, не видях някакви бунтове, за което в момента се коментира по медиите“, допълни картината Илиев.

"Ние можехме да си купим хляб и други продукти, обядвали сме в квартални ресторанти в тези градове. Те нямат баничарници, имат така наречените сандвичерии, където се продават сандвичи. Също така и в хотела имаше всички удобства. Храна със сигурност имаше преди два месеца, вярвам, че и в момента храната не е свършила. Не съм бил болен и не ми се е  налагало да купувам лекарства, не мога да коментирам дали има някакъв недостиг на лекарства. Ток, вода, интернет, комуникации също имаше", сподели Илиев.

По време на пътешествието си Валентин Илиев е видял делтата на река Ориноко и най-високия водопад в света - Анхел във Венецуела. Пътешественикът имал амбицията да изследва природни забележителности във Венецуела, Бразилия и Гвиана.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01