Този път опонентите на Николас Мадуро имат голям шанс да го свалят от власт, каза в интервю за „Хоризонт“ професор Раул Гонсалес Фабре - доктор по философия и икономика от университета „Симон Боливар“ в Каракас.
Преподавал е и в Съединените щати, а в момента живее в Испания и работи в престижния университет „Понтифика Комиляс“ в Мадрид.
"Мисля, че вероятността Николас Мадуро да бъде сменен на президентския пост е 7 или 8 по десетобалната скала. Смятам, че това ще се случи до 2-3 месеца, но може противопоставянето да трае и по-дълго."
Професор Гонсалес Фабре не смята, че случващото се във Венецуела трябва да бъде квалифицирано като опит за преврат:
"Имаше преврат, но не сега, а през 2017-а когато Мадуро създаде паралелен парламент - Конституционна асамблея, която не съществува по конституция, и я постави над всички власти. Написа и специални правила за избора, които реално изключиха опозицията. И голяма част от народа остана без представителство. Така че Мадуро изгуби изборите през 2015-а и две години по-късно реално направи преврат. И оттогава нито се броят гласове, нито се спазват останалите процедури. Хората на практика не могат да избират управници, различни от тези, които вече имат. Фирмата, която поддържаше машините за електронно гласуване установи, например, че не са отчетени милион и половина гласа за опозицията. Правителството просто не ги беше взело под внимание. Така че от 2017-а няма нормален изборен процес. И опозицията всъщност иска само това - когато хората отиват до урните, гласовете им да се отчитат .
Не споделя и мненията, че ситуацията е дирижирана от Съединените щати.
Подчертава, че "опозицията има тесни контакти и с други страни, не само със Съединените щати - Колумбия, Перу, Еквадор, Чили, Аржентина, Бразилия. Всички страни около Венецуела са приели огромно количество мигранти, бягащи от глада. Това са 3-4 милиона души. Така че Венецуела се е превърнала в огромен проблем за региона и няма вътрешни механизми, за да може ситуацията да се промени. Разбира се, че в това състояние държавата получава помощ от различни страни. Очевидно е също, че американската подкрепа е договорена. Иначе не би могло САЩ да признаят лидера на опозицията половин час, след като се е обявил за президент."
Проф. Гонсалес Фабре не отрича, че 35-годишният Хуан Гуайдо не се радва на всенародна популярност. Подчертава, че Гуайдо е временен президент и ще бъде такъв, само докато се проведат честни избори.
А това междувременно икономическата обстановка е много тежка.
Падането на цените на петрола оказа огромно влияние за влошаване на ситуацията във Венецуела - страната с най-големите петролни резерви в света, която пропусна добрия период, за да диверсифицира икономиката си, отбелязва експертът.
Той коментира и обвиненията към САЩ за постоянен икономически натиск, с който са задълбочили още повече кризата:
"Много е трудно да се повярва, че Съединените щати носят вината за тежката икономическа ситуация във Венецуела през последните четири години. Тя е предизвикана основно от разрушаването на частния сектор и шокиращата инфлация, стигнала миналата година милион процента. При това Съединените щати са редовен клиент на венецуелския петрол и едва напоследък наложиха санкции."
- Какъв повратен момент прогнозирате в кризата? Евентуална промяна в позицията на армията ли?
"Да, от практическа гледна точка повратен момент ще бъде промяната в позицията на армията. Само че е много трудно да се прогнозира този момент, защото събитията могат да се развиват много бързо. Винаги давам примера с Чили и генерал Пиночет, който е военен министър на Салвадор Алиенде до 10-и септември 1973-а. А на 12-и вече е президент на страната. Така че лоялността и измяната в тези среди са динамични величини. Предполагам, че накрая във Венецуела нещата ще се решат точно по този начин. Защото няма изгледи да се проведат избори, при които се броят бюлетините."
- А когато все пак се стигне до такива избори, можете ли да направите прогноза кой ще ги спечели?
"О, в този момент с голяма разлика би спечелила опозицията. През 2015-а, на последните честни избори за парламент спечели именно тя с 60 на 40 на сто. Оттогава икономическата ситуация се влоши неимоверно, наистина драстично. Брутният вътрешен продукт падна наполовина. Няма никакво съмнение, че хората ще гласуват за промяна. Само че за Мадуро би трябвало да има разлика как ще си тръгне от властта. Не е едно и също бъде заклеймен и изгонен от страната или просто да изгуби властта на избори. При втория вариант просто ще стане лидер на опозицията и вече вместо да носи отговорност, ще хвърля вината върху следващите управляващи. Но така е при демокрацията. Печелиш, управляваш, както можеш, после в един момент губиш, защото опонентите яростно те критикуват и т.н. Но ако винаги печели един и същ, това не е демокрация. И дори тогава някой ден пак идва опозицията."
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс". Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..
Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..
Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..
Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..
Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента. По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..
Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..
Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..