Изследването на Слънчевата система и екзопланетите помага да се разбере какво би могло да е бъдещето на Земята, но тя не е директно застрашена от космическата радиация заради явления в Космоса. Това коментира в пред БНР проф. Йорданка Семкова, доктор на физическите науки в Института за космически науки към БАН:
„Това е проблем в дългосрочен аспект, ние точно затова изследваме, например, Марс, защото хипотезата е, че преди милиарди години климатът на Марс е бил подобен на този, който е сега на Земята и може би е съществувал живот на Марс, съществували са добри условия за живот на Марс. Но поради изчезването на атмосферата на Марс, сега тя е една необитаема планета. Така че изследването на други планети от Слънчевата система, както и екзопланети, помага на нас, хората, да разберем далечното бъдеще на Земята, но тук не става дума за краткосрочни климатични промени, такива, които да доведат до критични ситуации на Земята. По-скоро значение имат някои промени, свързани с човешката дейност на Земята“.
В предаването „Хоризонт до обед“ проф. Семкова коментира и как да се върне респекта към науката от гледна точка на разпространяването на всякаква информация в интернет:
„Респектът към това може да се върне именно чрез убедителни представяния на научни факти на всички нива, започвайки от най-ранната детска възраст, учейки в училищата и в семействата как да отделят истината от неистината и продължавайки със следващите години на образованието, но това аз мисля, че наистина ще става все по-голям проблем, отсяването на истината от неистината, защото информацията все повече се разпространява и то абсолютно всякаква информация абсолютно неконтролирано. Наш дълг и на учените е в такива случаи непрекъснато да казваме своето мнение по достъпен за хората начин, така че да разберат каква е истината и много е важно в училищата да не се спекулира с факти, които са факти, които са известни и доказани вече, и с полуистини, които циркулират навсякъде в интернет“.
Интервюто с Йорданка Семкова можете да чуете в звуковия файл.
Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Текущото..
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..