Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 млн. лeва допълнително за общинските и областните болници

| обновено на 08.02.19 в 15:38
Снимка: БГНЕС

Правителството ще осигури допълнително 30 милиона лева за общинските и областните болници за справяне с финансовите им проблеми. С това целият допълнителен ресурс, който тези лечебните заведения ще получат през годината, става 66 млн. лева. Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев след среща с премиера Бойко Борисов, с финансовия министър Владислав Горанов и с представители на Сдружението на общинските болници.

„От тези 30 милиона лева допълнителни - 18 милиона лева са предвидени за общинските болници и 12 милиона лева за областните болници“, поясни министър Ананиев. За тази година болниците получават общо 66 милиона лева: 

„В бюджета на Националната здравноосигурителна каса и в бюджета на Министерския съвет има увеличение още с базовия бюджет. Общото увеличение, с което ще разполагат областните и общинските болници, е 66 милиона лева, от които 28 милиона лева ще бъдат за общинските болници и 38 милиона лева за областните болници“.

С допълнителните средства ще се увеличат заплатите в сектора. В общинските болници заплатите ще скочат с 25-40 на сто, но диференцирано, а в областните болници с 10-15 на сто. 

„Това е стъпка в правилната посока“, заяви след срещата председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев:

„Няма как да искаме повече на този етап, но това за нас е началото. Началото на нещо ново и то би могло да се случи, ако всички онези неща, които в оперативен порядък биха могли да се отстранят, които биха дали едно спокойствие, биха дали една по-нормална работа на колективите на нашите болници“.

До днешното решение се стигна, след като медици от общински болници в цялата страна изразиха недоволство от ниските си заплати. В края на януари медиците от Козлодуй излязоха на протест. Те поставиха и десетдневен срок на Кирил Ананиев да разреши проблема със заплатите.

Подробности можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътят Плевен - Ловеч е отворен за движение

Пътищата в област Плевен са проходими при зимни условия. Няма селища без ток и вода. Продължава снеговалежа, макар и слаб. Общественият транспорт се движи нормално. МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия Пътят Плевен –Ловеч вече е отворен след като движението беше спряно..

публикувано на 18.02.25 в 12:22

Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна

"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още в началото на войната в Украйна, е да не се допуска въвличането на България в нея. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален.  Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е..

публикувано на 18.02.25 в 12:17
Министър-председателят Росен Желязков

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена. Тя ще трябва да бъде обсъдена и одобрена на заседанието на Съвета за съвместно управление, което ще се проведе след Консултативния съвет при президента по-късно днес. Част от партньорите в управленското мнозинство все още не са запознати със съдържанието й, научи БНР от свои..

публикувано на 18.02.25 в 12:08

Снегорин се обърна в канавка във Врачанско

Снегорин се обърна в канавка на общинския път между врачанските села Чирен и Девене, съобщиха пътуващи в района, който е почистен и проходим при зимни условия. 80 снегорина са по републиканската пътна мрежа в област Враца от вчера, когато започна снеговалежа и се влоши зимната обстановка. Републиканските пътища са..

публикувано на 18.02.25 в 11:57

Младежи от 50 държави очакват своя стаж в Бундестага

Всяка година германският Бундестаг дава до 120 стипендии на млади висшисти от 50 държави, включително България. Целта на Международната парламентарна стипендия на германския Бундестаг (IPS) е да предостави на участниците възможност да се запознаят отблизо с демократичните процеси и парламентарната система на Федерална република Германия ...

публикувано на 18.02.25 в 11:52

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв., а разходите - до 3033 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в..

публикувано на 18.02.25 в 11:42
Хакан Фидан

Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан заяви по време на интервю за турския телевизионен канал "ТРТ Уърлд", че страната е готова не само да участва, но и да е домакин на мирни преговори между Украйна и Русия, съобщава електронното издание на в."Биргюн". "В един идеален свят бихме се радвали да видим запазената териториална цялост..

публикувано на 18.02.25 в 11:37