Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кирхнер: Износът на български храни и напитки към Япония може да се увеличи

| обновено на 09.02.19 в 12:47
Снимка: архив


Износът на български храни и напитки към Япония може да се увеличи след споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Токио. Това прогнозира пред "Хоризонт" проф. Емил Кирхнер от университета в Есекс. Споразумението влезе в сила от 1 февруари и с него се премахват почти всички търговски мита върху вноса в Япония на европейски земеделски продукти:
    

„За държави като България би трябвало да има ползи в сектора на земеделието. Японският пазар ще се отвори за продукти като вино например", коментира проф. Емил Кирхнер в интервю за предаването „Събота 150“.

Със споразумението Европейският съюз премахва 99% от митата си за вносни стоки от Япония, а след преходен период - ще бъдат отменени и търговските тарифи за автомобили, камиони и битова електроника. В замяна - Япония ще се откаже от митата върху 94% от европейския внос. От гледна точка на Брюксел - най-важно е премахването на търговските тарифи за 84% от европейските селскостопански и рибни продукти. Проф. Найджъл Дрифийлд от университета "Уоруик"  определи споразумението за свободна търговия като "изключителен успех". Той смята, че е напълно възможно да се стигне и до увеличаване на японските инвестиции в Източна Европа:

„И двете страни от споразумението – ЕС и Япония, ще спечелят много. Бих се насочил към източноевропейските държави, каквато е и вашата, където цената на труда все още е предимство при привличането на инвеститори“.

Това отваря изключително големи възможности за бизнес, категорична е и д-р Мередит Кроули, която преподава в Кеймбридж:
"Някои от най-големите позитиви от споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Япония ще бъдат усетени в автомобилната индустрия. Това е сектор, в който Европейският съюз има сравнително високи мита. В същото време Япония има интерес към него. Също така споразумението ще допринесе положително за земеделските продукти. Япония, която е островна държава, е малко по-чувствителна, когато става дума за хранителни продукти. Те искат да защитят производството на локални продукти и в същото време са наложили доста високи мита за вносните храни и напитки. Сега европейските компании ще могат да изнасят хранителни продукти за Япония много по-евтино, защото няма да се налага да плащат търговски тарифи". 
Проф. Кирхнер добавя: "Това включва вино, свинско месо, сирене и други продукти, което ще донесе изключително голям позитив за европейските земеделски производители. Разбира се, не може да гледаме на споразумението като на земеделски продукти срещу автомобили, но със сигурност търговията между Европейския съюз и Япония ще отбележи ръст от 30%".
Д-р Мередит Кроули коментира възможните варианти след Брекзит: "Японските производители са инвестирали изключително много в изграждането на автомобилни заводи в Обединеното кралство. Ако обаче се стигне до Брекзит без сделка, високите тарифи на Европейския съюз ще влязат в сила, защото вече ще говорим за трета страна. Само че във Великобритания се произвеждат и японски автомобили, използват се и вносни компоненти за сглобяването им. Това обобщено означава, че не британските компании, а японските ще трябва да платят високите тарифи, за да продават автомобилите си, произведени във Великобритания, на европейския пазар. Това просто означава, че те ще заобиколят Великобритания и ще изнесат производството си другаде".
"При ситуация на излизане на Великобритания без сделка, бизнес моделът в автомобилната индустритрия, разработен в последните 30 години, вече няма да работи", коментира Найджъл Дрифийлд, който е убеден, че сътресение в автомобилната индустрия може да създаде доста проблеми и на британската, и на германската икономика. Това ще бъде пореден удар, след като така или иначе автоиндустрията търпи загуби заради скандалите около дизеловите двигатели и пренастройването на бизнес моделите си. Въпреки това Дрифийлд е убеден, че част от японските инвестици в автомобилната индустрия могат да се пренасочат към континентална Европа и отново печелившите ще бъдат повече.
Още по темата чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екрем Имамоглу

Нова мярка за неотклонение срещу отстранения кмет на Истанбул Екрем Имамоглу

Турски съд наложи нова мярка за неотклонение арест срещу отстранения кмет на Истанбул Екрем Имамоглу и на още двама обвиняеми в "политически шпионаж", предаде ТРТ Хабер. Имамоглу, който е в затвора от март в очакване на съдебен процес по няколко отделни обвинения в корупция, получи присъда през юли за обида и заплаха към главния прокурор на..

публикувано на 27.10.25 в 12:26
Владимир Иванов

ДКСБТ: Продължават да растат цените на плодове и зеленчуци в началото на есенния период

Цената на потребителската кошница с основните храни на едро запазва стойността си от 97 лв. през последната седмица. Продължават да растат цените на плодове и зеленчуци в началото на есенно-зимния период, съобщи председателят на Държавата комисия по стоковите борси и тържищата, Владимир Иванов: "Вече имаме всички условия да наблюдаваме..

публикувано на 27.10.25 в 12:18

Русия съобщи, че е свалила над 190 украински дрона

Руската противовъздушна отбрана е свалила повече от 190 украински дрона над няколко руски области, съобщи министерството на отбраната на Москва.   Украински дрон е поразил минибус в руската Брянска област, загинал е шофьорът, а петима пътници са ранени. Кметът на Москва Сергей Собянин обяви, че са унищожени близо 40 дрона, летящи към..

публикувано на 27.10.25 в 12:16

По-ведра и успокояваща обстановка в детското отделение на кюстендилската болница

Детското отделение на Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Никола Василиев" в Кюстендил вече посреща малките си пациенти в по-ведра и успокояваща обстановка благодарение на инициативата на две сестри – Камелия Пешева, студентка по "Анимационно кино" втори курс в Нов български университет, и Бояна Василева, която е учител по графичен..

публикувано на 27.10.25 в 12:13
Военномедицинска академия

Трима души са пострадали, след като кола падна от мост в София

Трима души са пострадали, след като кола падна от мост на бул. "Цариградско шосе", в началото на бул. "Александър Малинов" в София.  Сигналът за инцидента е подаден снощи в 23:49 часа, съобщиха за БНР от Центъра за Спешна медицинска помощ в столицата.  На мястото са били изпратени три линейки. Пострадалите са на 19-годишна възраст.  Те са получили..

публикувано на 27.10.25 в 12:08
Благомир Коцев

Прокуратурата прецизира част от обвиненията срещу варненския кмет и повдигна нови

Прокуратурата повдигна нови обвинения и прецизира част от сегашните на кмета на Варна Благомир Коцев. Очаква се в петък на Коцев и защитата му да им бъдат предявени всички материали по делото, което означава, че разследването за корупционна афера в община Варна е на финала си. Вместо за участие в организирана престъпна група, Коцев вече..

публикувано на 27.10.25 в 12:07

БАБХ ваксинира всички животни във ферма за овце и говеда в с. Славяново заради съмнения за антракс

Заради съмнения за антракс във ферма за овце и говеда в хасковското село Славяново Агенцията по храните (БАБХ) ваксинира всички животни в обекта. Антраксът е остра заразна болест по животните и човека, предупреждават експертите. По хората болестта се разпространява чрез контакт със заразени животни, заразена почва или месо. С цел ограничаване..

публикувано на 27.10.25 в 12:01