Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Триандафилу: Проблемът на гръцко-турските отношения е липсата на доверие

Експерти определиха посещението на Ципрас в Турция като необходимо и навременно

Д-р Зухал Узунер: Визитата на Ципрас в Турция е начало на диалог

| обновено на 09.02.19 в 11:26
Снимка: архив



Посещението на гръцкия премиер Алексис Ципрас в Турция тази седмица показа необходимостта от поддържане на диалога, за да се избягват инциденти между двете страни. Това коментира за програма "Хоризонт" на БНР д-р Димитри Триандафилу, лектор по международни отношения в университета "Кадир Хас" в Истанбул:
     

Това беше необходима визита. Отношенията бяха обтегнати от известно време, поне от визитата на президента Ердоган в Гърция през декември 2017 г. Това беше държавно посещение, но то придоби полемичен характер след коментар на гръцкия президент Павлопулос за Лозанския договор, на който Ердоган трябваше да отговори. Фундаменталният проблем на гръцко-турските отношения е липсата на доверие и от гръцка, и от турска страна на всички нива - както сред елита и политиците, така и сред хората. Теоретично ние се намираме в 20-та година от процеса на подобряване на отношенията, започнат през 1999 г. от Исмаил Джем и Георгиус Папандреу като външни министри. През това време бяха осъществени редица визити на високо ниво, подписани множество споразумения в сферите на търговията, туризма и пр. Бяха създадени мерки за укрепване на доверието, така че да има повече диалог и избягване на кризи. Но през последните 2-3 години нещата се промениха“.

Гърция беше една от няколкото страни в НАТО, която поддържаше ниво на военните разходи около и над 2% от БВП. Целта беше гръцката армия да бъде достатъчно боеспособна, за да окаже сдържащ ефект срещу Турция. Заради промените в конюнктурата обаче съществуващият досега консенсус в Гърция по отношение на Анкара е поставен под въпрос. Според Димитри Триандафилу това налага Атина да обмисли план „Б“, а той е:
"Да продължиш диалога, въпреки тези промени в отношенията на Турция и ЕС? Гърция да каже: Няма значение усложняването на отношенията между Турция и други страни в Евросъюза като Франция и Германия, ние ще продължим да настояваме, ще намерим съюзници, например България. Или е нещо друго, защото аз трябва да продължа да живея заедно с този съсед, който е по-голям от мен и ще продължи да бъде по-голям от мен. Демографията и други фактори са срещу мен. За да се постигне продължаването на тази линия на поведение или за план "Б" е необходим национален консенсус".

Д-р Зухал Узунер, преподавател в университета "Мармара" в Истанбул, коментира, че визитата на Ципрас се е състояла навреме, след като отношенията между Гърция и Турция през последните години са били под знака на назряващи кризи:

„Една визита не може да разреши всички тези проблеми, но тя поне е начало на диалог. На международно ниво Европейският съюз иска разрешаване на въпроса за транспортирането на енергийните ресурси от Източното Средиземноморие. Съюзът не може да си позволи нелогични транспортни коридори. Разрешаване на въпроса, което включва Турция, може да създаде нова визия за региона. Няма знаци за това след посещението, но можем да предположим това, защото изглежда логично, това е всичко. Но засега никой не е толкова обнадежден“.

Журналистът от балканския отдел на БТА Петър Къдрев също смята, че посещението има положителни резултати. Според него към него обаче е имало високи и ненапълно оправдани очаквания:

„Проблемите в гръцко-турските отношения са от много десетилетия. Най-новият голям проблем в тях – кипърският въпрос, е от 45 години. Другите проблеми датират още от 1923 г. Очаквания за уреждане на техните отношения в този момент са прекомерни. Евентуално раздвижване на тези отношения може да се очаква, ако настъпи голяма промяна в баланса на силите – глобалния баланс на силите, или ако двете страни намерят някакви взаимни допирни точки в други области, които да ги стимулират да разрешат тези стари възли“.

Журналистът отбеляза, че двете страни вероятно няма да прекратят напрежението помежду си, но не са и склонни да го засилят в бъдеще. Според него въпросът, при който може да се очаква най-голямо развитие, е кипърският въпрос. 


Интервютата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Роберта Мецола

Председателката на ЕП откри пленарната сесия с приветствие към България и Румъния за присъединяването към Шенген

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола откри пленарната сесия в Страсбург с приветствие към България и Румъния за присъединяването им към Шенген по суша от 1 януари: България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген "С това историческо решение показваме какво може да постигне обединена Европа, като приближава хората все..

публикувано на 16.12.24 в 21:59

Евробарометър: Българите са разделени за входа в еврозоната - 46% са "за", но и 46% - против

Осезаем ръст в подкрепа на българите за еврозоната - с 9 пункта до 46 на сто, отчита Националният доклад за България от есенното издание на "Стандартен Евробарометър", проведено между 11 октомври и 1 ноември. Данните за нагласите на българите обаче показват, че оставаме разединени по въпроса, защото точно толкова процента - 46 - са против..

публикувано на 16.12.24 в 21:45
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп заяви, че Турция държи ключа към случилото се в Сирия

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Турция държи ключа към случилото се в Сирия, където бунтовници свалиха от власт президента Башар Асад по-рано този месец, предаде Ройтерс. Агенцията припомня, че Турция подкрепи бунтовниците, чието идване на власт в Дамаск сложи край на 13-годишната гражданска война там. Турция отвори посолството..

публикувано на 16.12.24 в 21:20

Кюстендил с благотворителна кампания "Подай ръка за Рождество Христово" 

С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и патриарх Български Даниил, с подкрепата на Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак- втори викарий на Софийския митрополит и Архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, за втора поредна година, енориашите при храм "Св. вмчк. Димитър Солунски"  в Кюстендил организират..

публикувано на 16.12.24 в 21:11
В зала 356 на парламента се проведе заседание на Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - 16 декември 2024 г..

Комисия одобри: Кръвни изследвания за депутатите за употреба на алкохол и наркотици

Народните представители да се подлагат на медицински кръвни изследвания за употреба на алкохол и наркотици. Това беше записано в Правилника за дейността и организацията на Народното събрание по време на заседанието на Временната комисия, натоварена с изработването му. Христо Гаджев застана начело на комисията за правилника на парламента..

публикувано на 16.12.24 в 20:24

Движението по околовръстния път на Стара Загора е спряно заради катастрофа

Катастрофа на четири автомобила е станала малко след 18,00 ч на околовръстния път на Стара Загора между отбивките за Нова Загора и за Раднево. Пострадали са четирима души. Движението там - в района на пречиствателната станция - е спряно. Тежкотоварните автомобили изчакват, а леките се отбиват по общинската пътна мрежа.

публикувано на 16.12.24 в 19:56

Президентът участва в традиционната годишна среща на българските олимпийски отбори по природни науки

От десетилетия българските отбори по природни науки заемат водещи места в класациите на международните олимпиади, посочи президентът Румен Радев. Той участва в традиционната годишна среща на българските олимпийски отбори по природни науки. Тази година младежите спечелиха 91 медала от различни състезания. 11 са златните отличия. "Знам  много добре,..

публикувано на 16.12.24 в 19:41