Приключи общественото обсъждане на Националната стратегия за детето до 2030 година. Коментарите обаче продължават да се трупат и не са еднозначни. Фейсбук групата „Многодетни български майки“ изрази притеснения, че семействата с повече от две деца са под заплаха, ако стратегията бъде възприета в предложения вид.
За БНР Радослава Петкова, член на групата, която обединява около 3000 души, обясни:
„Държавната политика стигматизира нашите семейства, както и семействата на самотните родители и семействата, така са изредени в стратегията, от ромски и турски етнически произход, за това, че нашите деца са застрашени от риск за бедност и социално изключване. Без да дават никакви други мотиви. Ако някой е многодетен, значи неговите деца са застрашени. Самата стратегия си поставя за цел, които са застрашени от бедност и социално изключване, да намалеят. Как държавата ще реши проблема с намаляването на бедните деца“.
„Една от зададените цели на стратегията е, че, ако политиките, които се придвижват в тази стратегия, успеят, това ще намали броя деца, които живеят в пренаселени жилища. Всички знаем в България какви са цените на имотите. Едва ли държавата ще започне да раздава по-широки апартаменти или къщи и имоти на многодетни семейства. Това означава да се вземат деца от многодетни семейства, които са притеснени финансово, или по друга причина живеят в по-малко лично пространство и тези деца да бъдат отнемани заради тяхното добро. Това е принципът на стратегията, който също е опасен“, каза още в „Преди всички“ Радослава Петкова.
Петкова не мисли, че държавата може по някакъв пряк начин да реши проблемите на многодетните майки, защото те се решават вътре в самите семейства.
„Доброто на детето е гарантирано, когато семейството е стабилно и когато е в безопасност. Когато съществува среда, която поставя всяко семейство в риск да бъде разделено и децата да бъдат отнемани, както е в много западни страни, семейството започва да се чувства несигурно и това създава риск най-вече за децата“.
Никой не е консултирал многодетните майки в процеса на изготвяне на стратегията. Според Петкова, има „шепа НПО-та, които реално винаги подкрепят държавната политика“, с която държавата консултира проектите.
Мариана Банчева от Института за прогресивно образование изтъкна, че в стратегията изрично трябва да бъде застъпено и правото на децата да участват във взимането на решение за ученическото управление:
„През формите на ученическото самоуправление децата реално могат да практикуват и колективни права. Всичките тези неща са изключително важни, ако ние наистина искаме да дадем възможност на децата да практикуват граждански умения, още докато са в училище. Не е тайна, че гражданското образование все още остава затворено в урочни единици и много рядко всъщност наистина се случва истинско практикуване на граждански умения и поведение. /…/ Ако децата не срещнат разбирането и подкрепата на възрастните, няма как да се случат същински, смислени дейности, които децата могат сами да инициират и реализират както в училище, така и в извънучилищна среда“.
Ева Жечева, директор на дирекция „Права на детето“ в екипа на омбудсмана, която е и бивш председател на Държавната агенция за закрила на детето, изтъкна, че общественият защитник има някои препоръки, свързани с децата с увреждания, но приветства начина, по който е изработен документът, неговият дух и визия:
„Стратегията изключително ясно и категорично поставя семейството на най-важното място за детето. Във всеки свой ред, във всяка своя цел, във всяка мисия националната стратегия извежда тази неразривна връзка на детето със семейството и семейството като най-важна част, която има задачата да подготви детето, да осигури тази сигурна и безопасна среда“.
Повече по темата чуйте в интервютата в звуковите файлове.
Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата, по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща френският..
Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт. През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година. Икономическата дейност с най-високо трудово..
България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..
Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност". Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той. Вторачили..
Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...