Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистката Eлена Башкирова: Обичам да се връщам там, където вече съм била

Елена Башкирова
Снимка: Софийска филхармония

Във впечатляващия 90-ти сезон на Софийската филхармония на 31 януари се включи и именитата пианистка Елена Башкирова. Тя изпълни 21-вия клавирен концерт от Моцарт под диригентството на Лео Хусеин - също музикант с внушителна международна кариера.

Общуването с Елена Башкирова оставя усещането за докосване до личност от особено висока класа. То започва със семплата елегантност в облеклото й, с умението й да общува с хората – открито, с усмивка, без излишно самочувствие, дори с лека срамежливост, неприсъща на една от най-влиятелните дами в музикантския свят. Същия финес откриваме и в свиренето й – красив, деликатен тон, чудесно звукоизвличане и кристална структура на фразата.

Елена Башкирова е дама с необикновена съдба. Дъщеря на именития руски пианист и клавирен педагог Дмитрий Башкиров, която на 19 години свързва живота си с легендарния цигулар Гидон Кремер, с когото през 1978 г. напуска тогавашния Съветския съюз и двамата правят серия концерти и записи. Десет години по-късно, през 1988-а тя създава семейство с един от най-значимите музиканти на нашето време – Даниел Барембойм, с когото и досега живеят заедно – първоначално в Йерусалим, а после в Берлин. Елена Башкирова е създател и организатор на два фестивала за камерна музика в тези два града.

С българската публика Башкирова се срещна за първи път едва през 2017 г., когато отново гостува на Софийската филхармония, тогава с Третия клавирен концерт от Бетовен. Със съвместната им изява тогава беше открит фестивалът Софийски музикални седмици.

"Аз много обичам да се връщам в град, в който вече съм била. Много се радвам, че дойдох за втори път в София. Залата е чудесна, оркестърът – много приятен и е удоволствие да се работи с него".


И този път Башкирова беше избрала класическа творба  – 21-я концерт от Моцарт, към който има особена слабост:

"Много съм свирила този концерт - в продължение на дълги години и на много места по света. Периодично се връщам към него, защото много го обичам. Това е един от големите моцартови концерти – от една страна е интимен, а от друга е единственият, в който първата част е създадена в темпо Allegro maestoso. Това е величествена музика. Сама написах каденците към него. Това беше отдавна и всеки път ги уча наново. Моцарт не е написал каденци към това свое произведение, както и към всичките си късни концерти. Тази негова творба е специална. Нейната втора част е знаменита. Всеки човек я знае, дори и да не подозира какво слуша, защото тя звучи навсякъде – и в ресторантите, и в асансьорите. Но това е гениална музика. Всеки път, когато я слушаш, имаш усещането, че се случва нещо необикновено. Винаги има някаква изненада. Старая се да я слушам винаги със свежо ухо, така и да я поднасям. Удоволствието е неимоверно и винаги ме обогатява. Свирила съм това произведение в Берлин, в Австрия, във Франция, в Южна Америка, в Буенос Айрес. Къде ли не".

Разбира се, с Елена Башкирова говорихме и за изключителното й семейно обкръжение. Дали е лесно да си дъщеря на легендарния, но известен с твърде емоционалния си нрав Дмитрий Башкиров и съпруга на знаменитост като Даниел Баренбойм? Отговорите на този и много други въпроси чуйте в интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25