Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Чернева: Европейците все повече разбират, че войната в Украйна е за Европа

| Интервю
Весела Чернева
Снимка: БТА

"Европейците все повече разбират, че това е една война за Европа, една война, в която Европа трябва да спечели, а не просто да не оставят Украйна да загуби". 

Това заяви пред БНР Весела Чернева - зам.-директор на Европейския съвет за външна политика. 

"Фрагментирането на Запада е голям въпрос. За пълно фрагментиране не може да става дума на този етап. Има определени теми, по които европейците и САЩ не могат да действат заедно. Една от тях е руската война в Украйна. Там Америка дава някаква подкрепа по отношение на разузнавателна информация, по отношение на определени оръжейни системи, но повече от това тя няма да направи. Задачата ще остане в ръцете на Европа", смята тя.
"Събитията в Близкия изток са последната капка. САЩ и самият Тръмп се отказаха от това да се опитат да влияят на Русия преди няколко седмици - месец. Очевидно стана, че Путин се опитва да печели време, няма намерение да седне на масата за преговори и че всички опити за примирие бяха провалени от него. Въпреки това нито една от заканите на Тръмп не се случи. Това означава, че той е решил да не инвестира повече политически капитал в задачата с преговорите между Русия и Украйна", коментира Весела Чернева в интервю за предаването "Събота 150". 

Според нея големият въпрос е дали Тръмп ще се отметне и по отношение на Иран.
Близкият изток е терен, на който САЩ имат история и своя опит, напомни тя и добави, че това до голяма степен е идеологически въпрос. Тяхната ненамеса в Русия също има идеологическа основа, каза Чернева: 

"Трябва да гледаме освен през призмата сигурност, по този въпрос трябва да гледаме и през призмата на идеологията".

За предстоящата среща на НАТО в Хага, Весела Чернева подчерта:

"В момента Марк Рюте се занимава с това "да събере всичките котки в един чувал". Как ще изглежда срещата на НАТО е много важно за бъдещето на Алианса". 

По думите ѝ още е отворен въпросът дали Доналд Тръмп ще присъства на срещата:

"Неговото идване ще зависи от това дали финалната декларация на срещата ще съдържа обещанието за 5% разходи за отбрана и инфраструктура, свързана с отбраната. В момента има големи различия, особено в южните страни. Има разнобой, напрежение. Това трябва да бъде обрано. Това е което прави генералният секретар на НАТО в момента - да направи възможно за всички страни от НАТО да подпишат финалното комюнике, което пък да бъде основание за Тръмп да реши да дойде".
Другото важно е Тръмп да постои, за да може да има среща със Зеленски, посочи още тя. Според нея отношенията между двамата трябва да се разглеждат като част от общото усилие. 
Цялото интервю на Деян Йотов с Весела Чернева в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20