Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скопие уведоми официално за новото си конституционно име Република Северна Македония

Снимка: БГНЕС

Скопие уведоми официално страните членки на ООН, включително и България, за новото си конституционно име Република Северна Македония.

То влиза в сила автоматично като резултат от сключването и ратифицирането от двете страни на Договора от Преспа, информират от българското Министерство на външните работи.

В постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк е получена вербална нота, в която се казва, че официалното име на държавата ще бъде Република Северна Македония, което е конституционното наименование на страната. Краткото име ще бъде Северна Македония.

Тези наименования вече ще се използват от държавите членки в страните със статут на наблюдател в ООН за всякакви цели, включително в двустранните отношения, се посочва още в документа.

С внасянето на официалното уведомление представа да се използват наименованията Македония, Република Македония, както и бивша Югославска република Македония, разясняват още от външното ни ведомство.

В документа се посочва, че прилагателното, което вече ще се използва за държавата и нейните официални институции ще трябва да бъде съобразно официалното наименование или кратката му форма, тоест от Северна Македония, а не северно-македонски или македонски.

Македонски ще може да се използва за частни субекти, които не са свързани с държавата и държавните институции.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предложение: Координирано пръскане срещу комари по поречието на Дунав

Все още е зима, но в Плевен вече мислят за нашествието на комарите в топлото време . Всяка година насекомите тормозят жителите на крайдунавските селища и създават сериозен риск за общественото здраве, икономиката и качеството на живот в засегнатите региони. Областният управител на Плевен Николай Абрашев поде инициатива за среща, за да се..

публикувано на 26.02.25 в 06:59
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Белият дом ще решава кои медии могат да отразяват на живо Доналд Тръмп

Белият дом заяви, че "негови служители ще решат" кои медии ще имат право редовно да отразяват американския президент Доналд Тръмп на живо, предаде Асошиейтед прес. Това е рязка промяна във вековната традиция, според която независими медийни групи могат да отразяват действията на президента и да го държат отговорен от името на американците, отбелязва..

публикувано на 26.02.25 в 04:10
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски иска лично да попише споразумението за редките минерали

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..

публикувано на 26.02.25 в 01:03

Украйна може да подпише в петък споразумението със САЩ

Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали.  Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..

публикувано на 25.02.25 в 22:02
Илон Мъск

Над 230 000 канадци са подписали петиция за отнемане на канадското гражданство на Илон Мъск

Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..

публикувано на 25.02.25 в 21:58
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск е в критично, но стабилно състояние

В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..

публикувано на 25.02.25 в 21:54
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон заявиха, че приветстват лидерството на Тръмп в усилията за мир в Украйна

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон.  Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..

публикувано на 25.02.25 в 21:50