Отдавна се канех да гледам операта „Вълшебната флейта“ на Моцарт, включена в европейската интернет платформа „Opera Vision“, но сега реших да побързам, защото срокът на нейното излъчване приключва на 13 март, а спектакълът заслужава вниманието ни.
Това е постановка на Гарсингтън опера и затова първо потърсих информация за този английски театър. Оказа се, че изнася спектакли само през два летни месеца - юни и юли, в Уормсли - красиво място, отдалечено на 4 часа от Лондон. Трупата подготвя 4 спектакъла годишно и гарантира високото им професионално качество. Това ме заинтригува, но след като гледах и слушах тяхната „Вълшебната флейта“, се уверих, че е истина.
Приятен, много свеж спектакъл, без грешки в оркестъра и гафове в хора, с много добри солисти, които знаят какво пеят и как да го пеят. Въобще, всеки път се уверявам в културата на английските певци и музиканти, независимо дали гледам големите им театри или такива малки трупи като Гарсингтънската. Спектакълът тече организирано, всичко е премислено и точно и това се дължи преди всичко на диригента - известният английски бароков специалист Кристиан Кърнин, създател и музикален директор на известната Ърли оперна компания. Режисьорската концепция, както почти винаги, е малко странна. Режисьорът Нетиа Джоунс се е опитал да изчисти всичко, което напомня на приказка в прелестната опера приказка на Моцарт, а героите някак са доближени до нашето време - къде с костюмите, къде с държанието си. Декорът на първото действие е красив - прекрасна зелена градина пред бяла сграда, може би той оставя впечатлението за нещо красиво...
Интересен ми бе подбора на артистите, заети в тази продукция. В случая бе даден път на младите певци, които с основание са смятани за бъдещите оперни звезди на Англия. Най-много ме впечатли баритонът Джонатан Макговърн в ролята на Папагено - много музикален, много артистичен, с чувство за стил и мярка в изпълнението на моцартовия герой. Независимо, че е само на 26 години, той е носител на редица престижни награди от оперни конкурси. Пее на много сцени в Англия, даже вече е участвал като Фигаро от „Севилският бръснар“ на фестивала във Вербие, изнася често песенни рецитали, а първият му СД е посветен на вокалното творчество на Менделсон и му акомпанира на пиано знаменития Малкълм Мартино. Смята се, че Макговърн именно ще бъде бъдещата звезда на английското вокално изпълнителско изкуство.
Очарователна Памина представи лауреатката от 2017 г. на наградата „Джоун Съдърлънд“, която се дава на международния конкурс “Певец на света“ в Кардиф - Луизе Алдер. Красив, лиричен сопран, много добре школуван, артистична и музикална, тя прави веднага впечатление с чаровното си присъствие на сцената. Ученичка на забележителната Кири Те Канава, само след 4-годишна кариера вече е канена в много от европейските оперни театри за роли като Сузана, Джилда, Софи от „Кавалерът на розата“, Гретел, Клеопатра. Самата тя твърди че има голяма слабост към оперите на Хендел - вече е пяла Семеле, Аталанта, Теодора, Клеопатра... Скоро излезе и първия й СД „Песни от Рихард Щраус“.
И още един млад певец, заслужаващ внимание - тенорът Бенджамън Хюлет, изпълнител на ролята на Тамино - млад, очарователен и пеещ добре. Неговата кариера започва малко по-рано от тази на колегите му. От 2005 е член на Хамбургската опера, където подготвя репертоара си - Тамино, Ферандо, Били Бъд... Бързо се налага като перспективен певец и го канят за участие в оперите във Виена, Баден Баден, Залцбургския музикален фестивал, Амстердам. Особено е ценен за ролята на Тамино от „Вълшебната флейта“. Той участва в концертното изпълнение на операта с Берлинската филхармония под диригентството на сър Саймън Ратъл. Хюлет е много известен и като камерен певец.
И в останалите роли бяха ангажирани много добри певци: американският бас Джеймз Кресуел - един благороден Зарастро, китайката Сен Гуи, която има невероятно леки високи тонове, но когато пее ми напомня на механичен музикален инструмент, трите дами също бяха много спети и точни.
Така че, препоръчвам този спектакъл, дори и странните хрумвания на режисьора не са могли да нарушат стойността му!
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“,..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..