Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В шуменското село Осмар пазят традициите си и рецептите за пелин

Според местните легенди 9 септември заварил селото с 10 милионери

4
Снимка: Свети места

В седмицата, когато всички български лозари и винари отидоха до лозята и зарязаха лозниците, в село Осмар бяха наградени най-добрите производители на осмарски наложен пелин. Празникът там продължи няколко дни и осмаряни приемаха гости до края на седмицата. 

Че Осмар не е село като село, си личи още с първите къщи - вдигнати на два ката, красиви, стегнати, просторни, а на най-горния етаж - красиво оформено балконче, някак напомнящо на дрезденски стил. Това било осмарският барок. Там осмаряни държели старите си ракли и било удобно да проветряват дрехите си, обяснява Анета Недялкова, секретар на Народно читалище “Съгласие 1882” в селото.

„Ако дойдете есенно време - гроздовете висят по асмите от началото на селото до края. Пред всяка къща има изградена асма с десертни сортове грозде. Никой осмарянин не си казва рецептата за пелин - каквото и да ви кажат винаги или спестяват нещо, или добавят нещо.“

Тази ревност към рецептата за пелина е разбираема, тъй като точно виното и посадъчният лозов материал са в основата на богатството на осмаряни. Разправят, че 9 септември ги сварил с повече от 10 милионери и се наложило да разкриват клон на банката, за да обръщат парите след поредната финансова реформа, а са само на десетина километра от Шумен. 

За всички осмаряни било ясно, че без просвета и образование нито виното ще става, нито ще се продава. Така веднага след Освобождението направили читалище. За историята му разказва председателят Ангел Христов. 

"Пет души с един поп вземат една каруца, отиват в Шумен, купуват чай, кафе и да купят още там - захар - за да може в килийното училище, което било в църквата, да изместят чиновете и да започнат да купуват книги, да се събират. И така, в 1882 г. е открито нашето читалище.“

В Осмар се събирал общински съвет на няколко села - Хан Крум, Кочово и Троица и всички съветници решили да дадат по 10 000 лева за читалището. Вдигнали го само за три години. Имало славни и тъжни моменти - тях припомня Ангел Христов.

„Преди пет години имаше само 7 баби. Сега имаме 107 самодейци. Първо започнахме с танцова група. Певческата група си съществуваше. След това направихме танцова група „Осмарос“. 

За мен читалището е кауза, споделя още Христов. Преди 22 години пожар сринал читалището. Започнали ремонт със собствени сили.

„Кандидатствахме по европроект по Програмата за развитие на селските райони. За съжаление получихме отказ", добавя Анета Недялкова. "Най-интересното е, че в графата за културна значимост имаме нула точки. А в същото време куриозното е, че сме едно от четирите читалища в цяла България, наградени с грамота от министъра на културата Боил Банов. Нямаме никаква културна значимост, а получаваме грамота за съхранение на традиции, за развитие на културната дейност и т.н.“

Всъщност хората от Осмар никога не са преставали да пазят предават традициите - както ревностно пазят рецептата за наложения пелин, така и пеят песни за селото си.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05