Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалисти по донорство:

Трябва да има възможност хората да заявят съгласие да са донори

Трудът на координаторите по донорство е недооценен, няма добра организация при донорска ситуация

Снимка: БГНЕС

Недофинансирането на труда на координаторите по донорство и липсата на стройна организация при донорска ситуация са причините за намаляващия прогресивно брой на трансплантациите у нас. Това каза пред "Хоризонт" д-р Сибила Маринова, началник "Реанимация" във болницата във Велико Търново и един от най-изявените координатори по донорство. 

Ефектът от донорските карти ще е юридически нищожен, прогнозира д-р Маринова и уточни, че според сега действащото законодателство, човек може да заяви само отказа си, а за да се случи донорска ситуация, се питат близките.

Според Наталия Маева от Националната пациентска организация донорските карти не са новина: „Такава донорска карта в България съществува от 2013 г. и тя е въведена по идея на Съюза на трансплантираните и на Агенцията по трансплантации. Младите българи се интересуват, но това, което обикновено питат, е как може това тяхно право да бъде изразено върху документите за самоличност.“ 

Трябва да се даде възможност за заявяване на съгласие, сега се заявява само отказ

Д-р Сибила Маринова поясни, че за да има повече донорски ситуации, трябва да се преодолеят проблемите в работата на координаторите по донорство: 

„Поискахме промяна в българското законодателство. Сега действащият закон е добър, но може да бъде направено още за картата. Трябва да бъде дадена възможност на хората да заявяват и своето съгласие. Защото юридически, ако имат тази възможност, тогава факторът „близки“ отпада.“ 

Сега българското законодателство определя близките, които могат да вземат решение за донорство - майка, баща, брат, сестра, син, дъщеря, съпруг, съпруга, но има хора, които нямат такива роднини и тогава не може да има донорска ситуация.

 „Има проблеми с директори на болници, които не осигуряват нормални условия на колегите да работят. Поставят им ограничения, спират им заплащането. Най-големият проблем е при координаторите, защото са малко“, алармира Сибила Маринова.

Според нея донорството трябва да стане задължително, както е във Франция и Австрия, където всеки е потенциален донор, но ако семейството реши, че не е съгласно починалият да дари органите си, тогава не се извършва експлантация на органите на починалия.

Необходимо е да се промени заплащането на донорските екипи

Заплащането на координаторите по донорство е почти нищожно - нужна е промяна изобщо за заплащането на целите екипи, посочва -р Маринова. „Трябва да бъде направена законодателна промяна. В момента разходите, които прави една болница, се възстановяват от Агенцията по трансплантации. Но от тази сума, която ние сме изразходвали за кондициониране на болния, за изследвания, за медикаменти - от тази сума болницата трябва да плати и нашия труд. Тази сума е изразходвана за друго. Имаме уверение, че поне това ще се оправи - да бъде заплатен този труд.“

Липсата на достатъчно донори в България се дължи първо на финансови проблеми, изтъква още Маринова и добавя, че екипите, които работят, трябва да бъдат мотивирани.

Липсва добра логистика - при донорска ситуация се ползват лични автомобили 

„Трябва да бъде изградена добра логистика. Всичко това, което се случва в момента, се прави на добрата воля на координаторите и то в някои определени центрове. Защото когато има донорска ситуация те отиват с личния си автомобил. Ако има логистиката, каквато има в една Германия или във Франция, или Австрия, там всичко е разпределено на минути. Разчиташ и на транспорт - било то автомобил или, ако се налага, самолет.“

30 са донорските бази у нас, 60 са координаторите по донорство. Трансплантациите намаляват постепенно - по данни на специализираната агенция от 51 бъбречни трансплантации за 2015 година, те са спаднали на 25 през 2018-а. Същото се отнася и за сърдечните и чернодробните трансплантации. 

Хората, които чакат за трансплантация у нас, са малко над две хиляди. За периода 2010 - 2019 година по линия на Евротрансплант сме получили един бъбрек, а сме предоставили 22 органа. Лицата, които приживе са изразили несъгласие за вземане на органи, тъкани и/или клетки към началото на февруари са 2795.

Слушайте темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел прехвана ракета, изстреляна от територията на Йемен, порази позиции на хутите

Израелската армия съобщи, че е прехванала ракета, изстреляна от територията на Йемен. В резултат на това бяха задействани предупредителни сирени в централната част на Израел заради опасения от падащи отломки. Впоследствие израелската армия нанесе удари по позиции на хутите. "Израелските военновъздушни сили прехванаха ракета, изстреляна от..

публикувано на 19.12.24 в 08:05
Антъни Блинкън

Блинкън призова ислямистите, взели властта в Сирия, да спазят обещанията си за умереност

Американският държавен секретар Антъни Блинкън призова радикалните ислямисти от групировката, която взе властта в Сирия, да спазят обещанията си за умереност, ако искат да избегнат изолацията, наложена на талибаните в Афганистан. В интервю за Би Би Си фактическият лидер на Сирия Ахмед ал Шараа заяви, че страната е изтощена от войната и не..

публикувано на 19.12.24 в 07:58

Втори украински удар по петролната рафинерия в Новошахтинск за шест месеца

Русия и Украйна продължават размяната на удари по цели на териториите на двете страни. Руските системи за противовъздушна отбрана са отблъснали украинска атака, при която са изстреляни 10 ракети по Ростовска област. Това съобщи местният губернатор Юрий Слюсар, цитиран от Ройтерс. Нападението е последвано от атака на украински безпилотни..

публикувано на 19.12.24 в 07:47
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) се среща с украинския президент Володимир Зеленски (вляво) в резиденцията на генералния секретар на НАТО в Брюксел, Белгия, 18 декември 2024 г.

Лидерите от ЕС на среща в Брюксел, във фокуса е ситуацията в Украйна

Европейските лидери се събират на среща днес в Брюксел, във фокуса на която ще бъде ситуацията в Украйна. На заседанието ще присъства и президентът на страната Володимир Зеленски.  Зеленски е в Брюксел от снощи, където вечеря с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в присъствието на високопоставени европейски лидери. В кратко съвместно изявление с..

публикувано на 19.12.24 в 07:45

Последно заседание на ВСС, на което се правят номинации за председател на ВАС

Днес е последното заседание на Висшия съдебен съвет, на което могат да се правят номинации за председател на Върховния административен съд.  След като Пленумът на съда и служебният правосъден министър се отказаха от правомощието си да внесат кандидатури, единствената възможност процедурата да не се провали за втори път, е това да направят..

публикувано на 19.12.24 в 07:43

В НС изслушват министри. ГЕРБ-СДС продължава да търси подкрепа за кабинет

Изслушвания на министри от служебния кабинет са в дневния ред на депутатите. Очаква се да бъдат проведени консултации за председателските места на парламентарните комисии, а от ГЕРБ-СДС да продължат срещите си в търсене на подкрепа за съставяне на редовен кабинет. Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов и изпълнителния..

публикувано на 19.12.24 в 07:40

В Европа има рязък скок на респираторните заболявания преди празниците

Рязък скок на респираторните заболявания в Европа на фона на приближаващите празници отчете Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията . Всички държави, които споделят данни с Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията, наблюдават рязко увеличение на показателите както за грип, така и за..

публикувано на 19.12.24 в 07:09