Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национален конкурс за училищен театър на испански език в НАТФИЗ

На 22 и 23 февруари в НАТФИЗ ще се състои 20-ото юбилейно издание на Националния конкурс за училищен театър на испански език.
Той е организиран от Отдел „Образование“ на Посолство на Испания в България и е една от Програмите за международно сътрудничество с най-дълга традиция както в България, така и в други държави от Централна и Източна Европа.
В предаването „Хоризонт до обед“ Сесар Аха – съветник по образователните въпроси в испанското посолство в София, каза за участниците:

„Гимназиите, които ще участват, са 17, от тях 13 са испански гимназии. Учениците, които взимат участие в театъра, са от 8-и до 12-и клас, съответно те са силно заинтересовани да участват в театъра, докато учат в испанските гимназии. Независимо някои от участниците в театъра именно в резултат от участието им са получили амбицията и впоследствие са продължили обучението си по драматично изкуство както в България, така и в Испания“.

Сесар Аха обясни и какви са творбите, които се поставят:

„Различни са творбите, които се поставят - както съвременни, така и класически, включително има случаи, в които учителите,  които режисират творбите, заедно с учениците, които са част от трупата, създават свои собствени творби, а ние ги одобряваме, ако са подходящи. Авторите могат да бъдат испанци, латиноамериканци, включително всякакви други, които пишат на испански език “.

Входът и за двата конкурсни дни е свободен. Наградените ще бъдат отличени в събота вечер. В журито има представител на МОН и на испанската мисия, както и театрален критик.

"Много съм впечатлен от способността на българските ученици да научат толкова бързо испански език. В испанските гимназии през първата учебна година те са подложени на 18 часа изучаване на испански език. Така от септември до декември учениците вече доста добре владеят езика. През следващите години те продължават много да повишават нивото си. Действително изненадващо и не само за мен е изключително доброто ниво на езика и способността им да представят пиеси и продължителни диалози, и то на испански език.", споделя Сесар Аха, който допълва, че програмата на сътрудничество включва изключително държави от Източна Европа, защото там има възможност да бъдат намерени учители, които да преподават езика. Такива оразователни отдели към посолствата има освен в България и в Полша, който включва още Русия, Чехия и Словакия. Софийският отдел покрива образователното сътрудничество с Унгария, Румъния, Молдова и Турция.

Образователният обмен и културното сътрудничество, каквато възможност дава и европрограмата "Еразъм" , в последствие има и икономически ефект, категоричен е Сесар Аха, съветник по образователните въпроси в посолството на Испания в София.

Предишни години традиционно се провежда и Международен фестивал на испанския театър, който не е на конкурсен принцип и в който победителите в държавите, партньори по проекта, представят пиесите си.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48