Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Германия има подкрепа за ученическите протести, но и подозрения за хибридна война

3
Протест на ученици в Берлин срещу бездействието на политиците по климатичните промени.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Подкрепям протестите на учениците срещу бездействието на политиците в Европа по климатичните промени и се радвам, че учениците взеха инициативата в свои ръце. Това е ново. Радва ме, че тази вълна се прехвърли върху много държави. Това каза пред БНР германският социолог проф. Дитер Рухт, който изследва от години младежките движения в Европа.

„Да, това наистина не се случва често. Но нека припомня, че и в миналото е имало ученически протести. Например срещу войната в Ирак през 1991 г., т.е. във време, когато интернет не беше тази силна медия, която е днес. И разбира се, да не забравяме студентското движение от 68-а. През последните години обаче младите хора останаха апатични. Може би с изключение на демонстрациите в Съединените щати срещу либералния закон за личните оръжия“, каза Рухт в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

От няколко седмици насам всеки петък в центъра на Берлин се събират хиляди ученици и студенти, за да протестират срещу безхаберието – както твърдят те – на политиците за опазването на климата. Броят на участниците расте, вълната демонстрации се прехвърля върху все повече градове, а посланията и исканията на децата се превръщат във все по-важна тема за германците.

Тази седмица ученическите стачки се докоснаха и до голямата политика. На конференция в Брюксел инициаторката на петъчните протести Грета Тунберг се срещна с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, който ѝ обеща, че ще инвестира милиарди евро за борбата с изменението на климата.

Това стана, след като 16-годишната Грета му каза: „Вие ще бъдете запомнени като най-големият провал, който познава човешката история, и като най-големите злодеи, които не са се вслушали в тревогите ни и не са направили нищо“. И го предупреди: „Започнахме да почистваме мръсотията ви и няма да спрем, докато не свършим“.

„Грета Тунберг е пример за много ученици. Освен това нейният протест намери трайно място в медиите, които я приеха радушно. Грета се превърна в нещо като икона. Оказа се, че много млади хора споделят идеите ѝ. И още нещо – Грета е постоянна в протеста си. А социалните мрежи разпространиха идеите ѝ, така че да достигнат до много хора“, коментира проф. Дитер Рухт.

Проф. Дитер Рухт

За бъдещето на ученическото движение обаче социологът не е оптимистично настроен:

„Протестите ще продължат още няколко седмици, дори месеци. На 15 март предстои и голяма международна демонстрация, така че може би движението на Грета Тунберг ще се разрасне. Но не вярвам да продължи много, защото все пак в редица държави училището е задължително. След време натискът от страна на учители и родители все пак ще нарасне“.

Според него друга причина протестите да отслабнат е, че с повтарянето на едни и същи искания децата ще омръзнат на медиите. А отпадне ли медийното внимание, ще спадне и броят на участниците. Или пък ще трябва да измислят нещо друго.

Ученическите стачки предизвикаха и разнопосочни политически реакции в Германия. Ян Корте от левицата е депутат в Бундестага приветства общото им послание към политиците. Но крайнодясната „Алтернатива за Германия“, която защитава интересите на едрия бизнес, нарече „безотговорно“ поведението им.

Канцлерът Ангела Меркел, наричана от много германци „канцлерът на климата“, предизвика странни чувства с изказване по време на Мюнхенската конференция за сигурност.

Ангела Меркел

По време на дискусия за новите заплахи срещу Европа, Меркел даде следния пример за хибридна атака:

„Хибридната война в интернет е трудно различима. Изведнъж се появяват движения, за които не сте си и мислили, че са възможни. Но те винаги слагат пръст в някаква рана. В Германия например сега протестират децата за опазване на климата. Темата наистина е много важна. Но как така изведнъж, без външна намеса, на всички деца в Германия им хрумва точно това?“.

„Всяко зло за добро“ вероятно си мислят протестиращите младежи.

Според социолога проф. Дитер Рухт подозрението на Ангела Меркел, че ученическият протест е дирижиран отвън, издава дълбоко непознаване и недоверие на младите хора.

Репортажа на Весела Владкова за „Събота 150“ можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелски войници в Ивицата Газа.

Израелските военни са се изтеглили от стратегически район в Газа

Израелските военни са се изтеглили от стратегическия коридор Нецарим в Ивицата Газа след поредната размяна на заложници срещу затворници в рамките на действащото споразумение за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", съобщиха днес израелски медии. Този коридор разделя крайбрежната ивица на северна и южна половина. Това изтегляне има за цел..

публикувано на 09.02.25 в 11:48

Новият Видински митрополит е Браницкият епископ Пахомий

Новият Видински митрополит е Браницкият епископ Пахомий. Той беше избран с пълно единодушие от членовете на Светия Синод. Другият кандидат, Мелнишкият епископ Герасим, не получуи нито един глас. Пахомий е избран за епископ през 2021 г., а от юли 2024 г. е назначен за първи викарий на Софийския митрополит и нов български патриарх Даниил...

публикувано на 09.02.25 в 11:19
Радостин Василев

Радостин Василев: В ГЕРБ имат фиктивно желание за еврозоната. Много кеш се върти около тях

Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в нея, а и не мисля, че тази управляваща коалиция иска това да се случи. Това каза пред БНР депутатът Радостин Василев, лидер на партия МЕЧ, като посочи, че парламентарната им група е "нещо като..

публикувано на 09.02.25 в 11:14

Температурите в Монтанско паднаха до минус 11 градуса

Най-ниските температури в област Монтана за настоящата зима са измерени тези почивни дни. Вчера най-студено е било в село Долно Церовене, а днес - във Вършец. От минус 11 до минус 3,5 достигнаха най-ниските температури отчетени за вчера и днес в Монтанско. В събота рекордът е за якимовското село Долно Церовене - минус 11 градуса. С два градуса..

публикувано на 09.02.25 в 11:13

Константин Пенчев: Проблемът е в съда и че некадърните се възпроизвеждат

Основният проблем е с гражданското търговското и административното право и там трябва да подобрим бързината и ефективността за разглеждане на делата. Аз съм съдия от 1979 г. и и проблемът стои от тогава. Хората трябва да се облекчат, бързо да да се разглеждат делата. Да има смисъл, защото бавното правосъдие е отказ от правосъдие.   Така..

публикувано на 09.02.25 в 11:00
Антъни Блинкън

След Байдън и Блинкън остана без достъп до класифицирана информация

Ден след като отне достъпа до класифицирана информация на своя предшественик Джо Байдън президентът Доналд Тръмп стори същото и по отношение на бившия държавен секретар Антъни Блинкън и още редица представители на Демократическата партия. Освен Антъни Блинкън с отнет достъп до класифицирана информация са още окръжния прокурор на Манхатън..

публикувано на 09.02.25 в 10:55

Ураганен вятър в Егейско море блокира морския транспорт

Сняг вали по високите места на Гърция и много от пътищата са заледени, предупреждават от Пътна полиция. Има затворени пътища в областите Тесалия, Евбия и Крит. Навсякъде се проверяват автомобилите за вериги. Силен ураганен вятър в Егейско море прекрати движението на кораби и фериботи към част от островите. Температурите паднаха с 10 градуса..

публикувано на 09.02.25 в 10:38