Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Райков: Осигуровките ни са вид данък

Осигуровките всъщност на практика са вид данък. Това подчерта в интервю за предаването "Преди всички" финансовият експерт Александър Райков, който тази вечер ще е лектор по време на дискусията "Как да плащаме по-малко данъци... законно?".

"Осигуровките, които се трупат като плащания от работодателите, които на практика са платците на този данък, макар че част от парите си ги изземат от парите от работните заплати на служителите - тези пари влизат в един бюджет, който още преди да влезнат, той вече е гласуван и се знае къде ще отиде", уточни експертът:

"Всъщност тези пари един път са вече изразходени, а на всичкото отгоре те не стигат, защото трябва да се доплатят още близо 50% от тази сума под формата на вноски от държавния бюджет - например събраното ДДС или нещо подобно, и в крайна сметка те отиват в НОИ, където се изплащат като пенсии или болнични или други, които се харчат на момента. Т.е. нямаме никакъв елемент на спестовност или нещо, което ще бъде проследимост".

"Разходно-приходният момент, който имаме в сегашната система, т.е. сега плащаме и сега получаваме - този момент е работел преди близо 100 години, когато за един пенсионер работят близо 30 човека, а пенсионната възраст е толкова висока, че почти никой не може да стигне до нея. А в днешно време единственият здрав начин да се случи това нещо е когато се пестят пари - най-добрият вариант: по лични партиди, където те се унаследяват от своя страна до момента, в който не се изхарчат, а през времето, когато се наложи да се използват - най-добрият вариант е да бъдат инвестирани", добави Райков.

"Самият принцип на данъците е такъв, че те сами по себе си създават един дисбаланс в доходите на хората, които те самите дори не ги виждат", каза още лекторът. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрюс Кубилюс

Андрюс Кубилюс: Трябва да работим за преодоляване на фрагментирането в отбранителната индустрия

"Страните членки ще изразходват 100 пъти повече за отбрана, отколкото са заложени в следващия бюджет на ЕС. Нашата задача е да ги убедим да похарчат повече за европейски политики като програмата за европейска отбранителна промишленост EDIP".  Това каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат, посветен на програмата за..

публикувано на 25.11.25 в 13:26

Съдът в Кърджали отложи дело срещу бившия кмет Хасан Азис

Окръжният съд в Кърджали отложи за януари делото срещу бившия кмет Хасан Азис, обвинен в длъжностно присвояване и безстопанственост при изпълнение на договори за доставка на дърва. Освен него на съд са призовани бившият главен счетоводител на общината Валентин Иванов и двама финансови контрольори. Заседанието бе разпоредително, а причината за..

публикувано на 25.11.25 в 13:24
Председателят на Съветът за електронни медии (СЕМ) д-р Симона Велева откри форума

Европейският акт за свободата на медиите е тема на конференция, организирана от СЕМ

Едва 40% от българите вярват, че демокрацията в ЕС ще остане стабилна през следващите пет години. Това сочат данни, оповестени на дискусия, организирана от СЕМ и посветена на Европейския акт за свободата на медиите - рамка за независимост и плурализъм в Европейския съюз. Новият европейски щит за демокрацията съдържа пакет от мерки за защита на..

публикувано на 25.11.25 в 13:06

12 са съдиите, съгласни да разследват главния прокурор и одобрени от Наказателната колегия на ВКС

12 наказателни съдии влизат в актуализирания списък от магистрати по механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници. Списъкът е одобрен от Наказателната колегия на Върховния касационен съд и вече е публикуван в специалната секция на сайта на ВКС. Ако Даниела Талева - първият български ад хок прокурор - не успее до 7..

публикувано на 25.11.25 в 13:06

Храната за ползвателите на социалния патронаж в Габрово поскъпва с около 50% от 2026 г.

От следващата година потребителите на Домашния социален патронаж в Габрово ще плащат повече за храната, която получават всеки работен ден. Цената на тристепенното меню се увеличава с около 50%. За приготвянето и доставката на храна за Домашния социален патронаж Община Габрово е обявила обществена поръчка. Според прогнозната стойност..

публикувано на 25.11.25 в 13:03

33 млн. евро глоба за компании за онлайн залагания в Испания

Испания глоби над 30 компании за онлайн залагания с 33 милиона евро. Санкциите са наложени заради сериозни нарушения на законодателството. Министерството за защита на потребителите в Испания глоби 32 оператора на онлайн хазарт заради нарушения на техническите изисквания на разпоредбите относно софтуера и комуникационните системи...

публикувано на 25.11.25 в 13:01
Левена Лазарова

Левена Лазарова: Институциите също имат волята да променят ситуацията с насилието

В Международния ден за елиминиране на насилието над жени , 25 ноември, се провежда дискусия за мерките срещу домашното насилие. Празни столове – символ на "изчезването на личността" заради насилието във В. Търново "По всичко личи, че институциите също имат волята да променят ситуацията" . Това отбеляза пред БНР Левена Лазарова , директор..

публикувано на 25.11.25 в 12:46