Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Р. Гълъбинов за европейския семестър: Впечатлението е, че България не се движи с желаната от ЕК скорост

Румен Гълъбинов
Снимка: БГНЕС

„Като че ли за малко бяхме излезли от групата страни с макроикономически дисбаланси през миналата година, когато беше прегледът, но пак се оказваме там. Общото впечатление е, че България не се движи с желаната скорост, с която очаква ЕК“. Това каза за БНР икономистът Румен Гълъбинов по повод представения от ЕК преглед на икономическите политики на страните членки на ЕС, известен като „европейски семестър“ и допълни:

„Посочват се две банки, които трябва да се дооправят - стара слабост, която си я знаем от години. Обръщат ли внимание на демографията – нещо, което също си го знаем. Обръща внимание на пазара на труда, на липсата на квалифицирани кадри. В тази връзка в анализ на МВФ се казва, че до 2025 година се очаква трудово активното население в България да намалее с 12%. Това е съществено намаление. Трябва да сме готови“. За предаването „12+3“ по „Хоризонт“ експертът каза:

„Оплакваме се от недостатъчно инвестиции и инвеститори. За миналата година, дори с ревизираните данни, които ще излязат, преките инвестиции в България няма да превишат 1,5 млрд. евро 2-3% от БВП за 2018-а, което е много далече от целта – 10-15%. Ако има интерес за такива инвестиции, едно от първите неща, от които се интересува всеки инвеститор, е какви хора ще може да наеме в България – квалифицирани, на какви заплати, дали може да разчита на дългосрочен такъв пазар“.

„Сравнително ниската цена на труда привлича инвеститорите, но „срещу нея стои една непрекъснато намаляваща група от хора, които могат да отговорят на критериите, които се задават за съответните длъжности, за да се намерят такива квалифицирани хора“. Когато се плаща малко, не може да се очаква, че продукцията, която се произвежда, е с висока добавена стойност“, допълни той:

„Да, имаме и добри попадения, които са във високотехнологичния сектор, но те сравнително все още набират скорост и не са основната част от носещата конструкция на Българската икономика“.

„Днес се навършват точно 4 години от февруари 2015 година, когато беше официално ратифициран договорът България да издаде 8 милиарда евро облигации на Международния пазар, за да преодолее проблемите в банковата си система към онзи момент“, припомни икономистът. Поети са били и ангажименти за реформи:

„Към днешна дата виждаме, че имаме малко от това, което е направено - започнато в образованието, в частта за дуалното образование, но образованието, както и демографията като цяло са силно инерционни - там се проявява ефектът след дълго време и няма да можем усетим ефект в тази или следващата година“.

„Раждаемостта у нас вече не е на последно място в Европа, но сме първенци по смъртност, а проблемът идва от лошата здравна грижа“, допълни той.  Има обаче и положителни явления, констатирани в изследването. Отличени са например постиженията в банковия сектор:

„Имаме и положително развитие в данъчната събираемост. Въпросът е да прецизираме добре, че данъчната събираемост трябва да се подобрява не само спрямо дребните данъкоплатци, защото това наблюдаваме напоследък, а да се подобри съществено и при големите данъкоплатци, защото големите данъчни злоупотреби обикновено се правят от големите данъкоплатци. Подобряваме и някои от показателите си, свързани с производителност, но далеч не толкова ускорено, колкото трябва“.

Има условия за приближаваща глобална рецесия, предупреди икономистът и препоръча:

„Трябва да имаме предвид да снижаваме непрекъснато равнището, съотношението на брутния ни външен дълг към БВП. Това съотношение все още е над 60%. Това, което се говори непрекъснато, че имаме под 30%, е на частта „държавно управление“ къмто БВП, а не на общия брутен външен дълг, който е над 33 милиарда евро. Би следвало за развиваща се икономика като нас да не е над 60% къмто брутния вътрешен продукт, а под 50%. Тук имаме какво да оптимизираме с оглед на по-спокойното посрещане на рефинансиране и изплащане на този дълг във времето“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кейт Мидълтън с първа публична поява след диагностицирането с рак

Кейт Мидълтън, принцесата на Уелс, направи своята дългоочаквана първа публична изява за годината на традиционния военен парад Trooping the Colour по случай рождения ден на крал Чарлз Трети. Принцесата, която в момента се лекува от рак, бе видяна да се усмихва и маха от балкона на Бъкингамския дворец в края на церемонията, изпълнена с помпозност и..

публикувано на 16.06.24 в 01:20
Протест срещу крайната десница във френската столица Париж, 15.06.2024 г.

Протести срещу крайната десница се проведоха в над 150 града във Франция

Стотици хиляди французи излязоха на протести срещу крайната десница, която спечели европейските избори и е на път да достигне изпълнителната власт след предсрочните парламентарни избори в края на юни. Политици, правозащитници, синдикалисти и граждани излязоха на улицата в над 150 града във Франция, за да кажат "не" на възхода на крайнодесните. В Париж..

публикувано на 16.06.24 в 00:55

"Терем" - на първо място в конкурса за основен ремонт на двигателите за МиГ-29

"Терем" е класирана на първо място в конкурса за основен ремонт на шест двигателя за МиГ-29. Това става ясно от публикуваните в портала за обществените поръчки документи. Ремонтът  ще струва 23 544 000 лева.  На второ място е класиран завод от Полша, който традиционно участва в подобни процедури.  Заради липса на кандидати, миналата година МО..

публикувано на 15.06.24 в 21:23

Туристическият бранш в Гърция иска ограничаване на круизните кораби до няколко острова

Туристическият бранш в Гърция настоява за ограничаване на круизните кораби до няколко острова. Премиерът Кириакос Мицотакис обеща да въведе мярката от следващата година. Островите не могат да поемат и да обслужат всички туристи от круизните кораби, коментират представители на бизнеса от Санторини и Миконос- най посещаваните дестинации. От..

публикувано на 15.06.24 в 21:18
На 14 юни 2024 г. САЩ обявиха, че кейът ще бъде отделен от брега на Газа за втори път в рамките един месец поради бурното море

Временно премахнато е пристанището на американските военни за хуманитарна помощ в Газа

Пристанището за хуманитарна помощ в Ивицата Газа, изградено и управлявано от американските военни, е временно премахнато. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на данни от сателитни снимки.  8 израелски войници са били убити в южната част на Ивицата Газа Според агенцията - причината са очакваните лоши условия в морето. Временното..

публикувано на 15.06.24 в 20:41

Десетки се включиха в Похода за семейството в София

Десетки граждани се включиха в Похода за семейството в София, като се обявиха за утвърждаване на брака като добродетелен съюз само между един мъж и една жена, в подкрепа на християнските и общочовешките семейни ценности и добродетели. Основното, което събра хората в Похода за семейството, са християнските добродетели, които са в основата на всяко едно..

публикувано на 15.06.24 в 19:16

Германия въведе временен контрол на границата с Нидерландия

Германия въведе временен граничен контрол на границата с Нидерландия като част от засилените мерки за сигурност преди утрешния мач от Евро 2024 между Полша и Нидерландия в Хамбург. Това съобщи АФП. Една от целите на контрола е да се разпознаят възможно най-рано потенциалните извършители на насилие и да се предприемат мерки за отказ на влизане..

публикувано на 15.06.24 в 19:10