Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. Стела Живкова: В японския език една дума може да изрази цяло състояние

Снимка: БГНЕС

От много години Катедра "Японистика" на Софийския университет "Свети Климент Охридски" се опитва да разпространи повече информация за японската култура. Това е и една от целите на конференцията "Популярната култура в Япония", в която ще участват български  и японски лектори, обясни в предаването "Нощен Хоризонт" главен асистент д-р Стела Живкова. На форума ще бъдат представени видеоигри и комикси от Япония. Събитието ще се проведе в Софийския университет на 11 и 12 март.

"Идеята ни беше да направим едно сравнение какво е Япония,която познаваме и какво представлява тя сега. До каква степен можем да сравним с България и как изглежда културата през очите на младите хора. /.../ И се стигна до това, че ние направихме една много сгъстена, много интересна програма, която успя да се фокусира върху всички класически за поп културата теми", обясни Стела Живкова. 

Спецификата на японската  култура се крие в нейната особена изразност, смята тя.  

"Заради начина, по който хората намекват по-скоро за нещата, вместо да ги обличат в изречения с точки с много "защото", "поради" и тъй нататък. Когато се говори японски език, едно изречение може да се състои само от една дума, която да опише цяло състояние на предметите около нас, на времето, на нашата вътрешна емоционална настройка и тъй нататък. Цялата тази картинност на изразяването и участието на събеседника в разговора и в доосмислянето, доизграждането на това, което аз се опитвам да кажа, е много специфично за японската култура."

Д-р Стела Живкова заминава за Япония през 2000 година като изследовател в Университета в Осака със стипендия на японското министерство на образованието. След 11 години престой в страната се завръща  у нас. Лекциите, които представя пред студентите, са опит за сравнение между традиционната японска култура и съвременната култура.

"Първите ни две занятия имат за цел да представят в какво се състои особеността на традиционната японска култура, за която всички сме чували. Какво са онези храмове с каменните пътечки, с мъха на 400 години. Какво е чаената церемония с цялата тишина, съсредоточеност, с цялата енергия, която не ври и кипи, а се предава по един много деликатен начин между участниците в нея."

Цъфналите японските вишни са друг символ, с който хората от други култури свързват Страната на изгряващото слънце. Тези дървета изразяват преходността на живота, посочва преподавателят. 

"Ценността на момента, в който живеем, защото този момент свършва и настъпва неговия край. Както сакурата или цъфналото черешово дърво е красиво само за дни, така едно цветче е красиво за момент и в следващия момент вече то лети към земята, за да намери смъртта си в почвата. Култа към сакура е нещо изключително типично за Япония, защото само през сакурата Япония може да се прочете с желанието й да си обясни до каква степен ние трябва да отдаваме внимание и важност на нещата, които са толкова преходни и как трябва да не пропускаме нито един момент от живота си, защото всеки момент отлита и изпускаме и шансове с него."

В Япония отбелязват със специални ритуали празник на децата навършили 3, 5 и 7 години. Същинското значение на този празник е безкрайната благодарност за това, че хората имат деца. 

"Тъй като Япония е минала през много стотици години на глад и на премеждия, детската смъртност е била изключително висока. Самия факт, че детето оживява да навърши третия си, петия си, седмия си рожден ден кара родителите да се чувстват благодарни към висшите сили за това, че имат това дете. За това, че виждат как то се развива, как то пораства пред очите им. Тези ритуали в днешно време са изключително красиви. Децата се обличат на три годинки в красиви кимона момиченцата, момченцата се обличат на 5 годинки в хакама - широките панталони, които можете да видите примерно в бойните спортове от типа на кендо. На 7 години вече момиченцата се правят да изглеждат като истински малки дами - с красиво кимоно, с прическа", разказа главен асистент д-р Стела Живкова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01
Деси Добрева

Деси Добрева представя предстоящото турне "Гиздава", с което ще подпомага талантливи деца

Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава".  Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти.  Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..

публикувано на 24.06.25 в 11:24