Ювелирните специалисти по ранна музика са родом от Канарските острови, а в момента живеят и работят в Холандия. Те работят с най-забележителните ансамбли, активни на стената на европейската ранна. Дебютно пред българска публика те ще представят утре произведения от Каспър Кумер и Южен Валкиер в рамките на пролетен испански концерт на възглавници. Утре Academia de los Afectos ще изнесат и рецитал в рамките на камерния цикъл „Мотиви“ под надслов „Los Аfectos“. Концертът ще се проведе със съдействието на Институт Сервантес в Експо баня София на столичния булевард „Княгиня Мария Луиза“ от 19:30 ч.
Academia de los Afectos включва Пабло Соса дел Росарио - флейта, Алехандро Фариня Мартин – кларинет, Рикардо Родригес Гарсия, валдхорна и Уго Родригес Артеага – фагот. Историята им започва в консерваторията в Хага през 2014-та, сподели Алехандро Фариня за БНР:
„Ние се познавахме много отпреди това. Всички сме от Тенерифе, Канарските острови. Решихме да учим старинна, антична музика. Антична музика сме свирили много в Европа и сме се срещали не еднократно. В един момент решихме да направим тази група и да започнем да свирим заедно“.
Алехандро е започнал да свири на 8 години, вдъхновен от леля си – музикант на кларинет. Рикардо също е започнал да свири на валдхорн на 8, тъй като дядо му е свирил на кларинет. Пабло Соса е бил записан от родителите си в музикална школа на 7-8-годишна възраст и почти веднага избрал флейтата. Уго Родригес пък е свирил на китара 5 години преди да започне с фагота на 11. Музиката, която те свирят, обхваща мелодии, включително и от началото на 20-и век. Използват обаче антични инструменти.
Пабло Соса е категоричен, че като флейтист е лесно да намери подходяща музика от Бах или друг бароков музикант, но в духовия квартет „срещаме повече трудности да намерим творби, така че нашата работа е и малко да направим проучване, за да стигнем до партитурите, а също така и да четем - да намерим някои книги в библиотеката, за да намерим нашия композитор“.
Фариня Мартин ще свири в София с два различни кларинета. Единият е копие на инструмент от 1780 година - „такъв инструмент, на какъвто са свирили музикантите, когато Бетовен е бил жив, а след това ще свиря с един оригинален инструмент от 1846 година“.
Има голяма разлика между днешните инструменти и предишните валдхорни, обясни Рикардо Родригес. В старата няма клавиши и звукът е различен. Уго Родригес обясни, че „фаготът е „странен инструмент, защото в продължение на историята е сменил своята роля. В Барока е имал ролята на бас в оркестъра, а в Класицизма, вече с Моцарт, става част от другите инструменти и става все по-фин“.
Флейтата на Пабло Соса е автентична – от дърво.
Повече за програмата им в София, която ще включва музика от първата половина на 19 век, можете да научите от прикачения звуков файл."Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..