Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стойчо Стойчев и Първан Симеонов за политическия профил на седмицата

3
Снимка: БГНЕС

През изминалата седмица международните теми бяха по-важни от вътрешнополитическите, каза за БНР анализаторът Стойчо Стойчев:

„Сагата около Брекзит и терористичния атентат в Нова Зеландия и с мащаба, с който, но и с отзвука който предизвикаха не само в света, но и в България, засенчиха крамолите из българския парламент. Действително сагата с мюфтийството не е такава сага, както се възприема, защото в България се харчат милиони за какви ли не глупости… Хубаво е да се финансират тези основни вероизповедания от държавния бюджет, за да получават те финансиране от някакви съмнителни и притеснителни източници“.

Всякаква асоциация с ДПС е смърт в електорално отношение заради наложената стигма, допълни той, но уточни, че това дали едно решение на НС е добро или лошо не се определя от това дали е минало с гласовете на ДПС.

В предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“ анализаторът коментира и отношенията между президента и правителството. Според него Радев се е „скрил“ от януари насам.

„Втората година от мандата си той много ангажиращо се впусна в ярка полемика срещу ГЕРБ. В началото на третата му година виждаме едно много по-умерено поведение. Отново е критичен, но не натрапващо критичен, какъвто беше през изминалата година. Има две обяснения. Едното е, че неговите съветници и стратези, които работят за неговия персонален политически имидж, са го посъветвали малко да се отдръпне, защото са видели, че включването в такъв тип партийна полемика му вреди на имиджа - слиза на нивото на партийната политика. Другият аргумент, който също заслужава внимание, е, че наближават европейските избори, в които този човек не участва директно и ангажирано, а е ясно, че неговата прекомерна експозиция на общественото внимание, засенчва другият основен опозиционер държавата - Корнелия Нинова, която пък е участник в тези в тези избори. Може би е преценено, че президентът трябва малко да отстъпи на заден план и да се изведе БСП, основно с тази акция по напускането на парламента“.

Стойчев коментира и предстоящите европейски избори. Идеологиите вече са мъртви „както са мъртви и скандинавските богове“, тъй като хората са престанали да вярват в тях, категоричен е експертът:

„За политиците сякаш това не е ясно, защото те чувстват по задължение, че трябва да се идентифицират като леви, като десни, като либерали - това е като някакъв задължителен реквизит - например, отиваш на опера и обличаш официално облекло, просто защото се изисква от теб да го направиш, а не че има някакъв особен смисъл от това да отидеш с фрак. Избирателите са много прагматични хора и те гледат на политиката прагматично - дали политиците решават проблеми, а проблемите се решават не чрез идеология, а чрез технология. Процесът на управление вече е до такава степен технологизиран, че технократите отдавна са взели връх над идеолозите“.

Хората се страхуват от заобикалящата ни много динамична среда, в която чуждото и неизвестното просто ни плашат, обясни Стойчев и призова това да не се бърка с възход на консерватизма:

„Не трябва да бъркаме страха от другото, чуждото и неизвестното с някакъв уклон към традиционни ценности или пък евроскептицизъм. Просто хората, които експлоатират страха, са си залепили етикет върху себе си, че са традиционалисти, консерватори и националисти"

Социологът Първан Симеонов изтъкна, че събитията от седмицата във вътрешнополитически план не се случват за първи път, но „повечко се лепят“ на ГЕРБ след дългия престой във властта, „а пък най-много ѝ се лепи евентуалната зависимост от ДПС, която все по-трудно се крие“:

„Да си близо до ДПС винаги е проблем. Напълно се съгласявам, че е крайно време държавата да има по-ясен поглед върху вероизповеданията и това е добра стъпка - за такъв тип неща трябва има надпартийно съгласие. Просто не трябваше да го правят по този начин чисто комуникационно. ГЕРБ за последните няколко седмици прави втора такава много сериозна грешка просто от подценяване на общественото мнение. Струва ми се, че ГЕРБ малко се самоуспокоява. Това вероятно се дължи на благосклонното отношение, което те изпитват западните фактори“.

Симеонов подчерта, че взаимодействието между управляващите и ДПС е получило „западна легитимация“:

„Особено след сделката за превъоръжаване на авиация, ми се струва повече от ясно че, западните партньори разглеждат ДПС като стабилизиращ фактор срещу потенциални североизточни югоизточни влияния в България. Те разглеждат и ГЕРБ по този начин. За западняците не е толкова важно нашата демокрация да е красива, важно е да мируваме и да сме стабилни, защото тук е много опасен ъгъл на Западния свят - до нас има процеси и на югоизток, и на североизток, които могат да навредят. Така, самоуспокоявайки се, ГЕРБ и ДПС подцениха на два пъти обществото, а тези грешки не се прощават в политиката, особено в предизборни ситуации.

От един момент нататък може да се окаже, че БСП дори печели от решението си да остане извън парламента, но, ако ситуацията не се промени, обществото постепенно ще свикне, че ГЕРБ може да взаимодейства с ДПС - нещо което е звучало немислимо до преди няколко години, изтъкна той.

Относно писмото на Жозеф Дол, който призовава за общ десен фронт на евроизборите, Симеонов коментира, че „в българския случай няма опит за някакъв санитарен кордон около популизма и антисистемните радикални играчи“.

„Неслучайно ГЕРБ или някои техни идеологически крила и параполитически структури се увличат по Виктор Орбан. Напоследък даже се наблюдава опит за създаване на някакво мрежово дясно-консервативно пространство, чието знаме може би ще бъде Ангел Джамбазки“.

ЕП може да бъде блокиран, ако в него влязат прекалено много радикали, за което според Симеонов, има „реални изгледи“ да се случи.

„В ГЕРБ в момента очевидно спорят дали да сложат начело на листите „еврочовеци“ – г-жа Габриел, г-жа Майдел и т.н. или някакви ярки, пълнокръвни политически образи, защото и ГЕРБ си дават сметка за тази драма, която има в момента - ако сложиш еврочовеците напред – губиш. По парадоксален начин, ако заложат на онова, което направиха на президентските избори - пуснат партийните войници, може да се изпатят пак, както се случи на президентските избори – пуснаха партиен войник, а насреща БСП пусна ярка личност. Такъв проблем има и БСП между другото. Най-вероятно в момента го решават. Ако компанията бъде центрирана около личности, ще бъде едно, ако бъде центрирана около партийното, европейското – друго“.

Интервюто със Стойчо Стойчев и Първан Симеонов можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Жералдин Дани-Кнедлик: Европа да се вземе в ръце, няма време да протакаме решението за инвестиции в отбрана

Украйна неотлъчно присъства в предизборната кампания в Германия под различна форма - веднъж разделя избиратели и партии по въпроса за военната помощ и изпращането на мироопазващи сили, втори път косвено - чрез икономическите трудности, които изпитва Федералната република. За какво по-напред да харчи пари новото правителство? И има ли сили..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Летището в Манчестър

Класираха авиокомпаниите във Великобритания

Британската Служба за гражданска авиация публикува данни на най-добрите и най-лошите авиокомпании по отношение на отмяната и закъсненията на полети, от която става видно, че често критикуваната нискобюджетна "Райънеър", всъщност, е с доста добри показатели. Данните на Службата за гражданска авиация показват, че от големите авиокомпании с..

публикувано на 22.02.25 в 11:33

Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг?

Германия избира утре нов Бундестаг. Сигурно е само, че отново консервативният блок ХДС/ХСС ще спечели вота. С кого обаче ще управлява Фридрих Мерц и кога ще се случи на практика смяната на властта в Берлин не е ясно. Различията между основните играчи са големи - в икономическата и социалната политика, за публичните инвестиции, образованието,..

публикувано на 22.02.25 в 11:30

Ден преди вота за ОбС: 20% от членовете на СИК-ове в Сандански са преминали обучение

Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са преминали обучение преди провеждането на нови избори за общински съветници утре. Направени са 130 смени в състава на  комисиите. Основна причина  за отказите от участие е по-малкото заплащане Редовните избори за общински съветници в Сандански бяха касирани след жалби на..

публикувано на 22.02.25 в 11:22

Нетипични за Гърция ниски температури сковаха страната

Властите приканват да се избягва пътуване, поради заледени пътища. Продължава влиянието на циклона Корал, който доведе до рязко понижаване на температурите, като на много места те са под нулата. В северната част на страната има снеговалеж дори и в районите с ниска надморска височина. На места има сняг до брега на морето. Днес и утре са..

публикувано на 22.02.25 в 11:12
Иля Шаблински

Иля Шаблински: Путин ще се задоволи с това, което откъсна от Украйна

Русия предявява претенции към няколко украински града, които войските ѝ са все още неспособни да достигнат – Краматорск, Славянск, Херсон, Запорожие. Предявява и претенции към НАТО – да се изтегли по-далеч на запад от границите ѝ. Но, както показва и ходът на сегашната война, Владимир Путин ще трябва да се съобрази с реалността и да се откаже..

публикувано на 22.02.25 в 11:02

Институтът за лозарство и винарство е победител в АГРА 2025

Институтът по лозарство и винарство е победител в конкурса за иновации от Международното изложение АГРА 2025. Наградата е за среднозреещ червен десертен сорт "Найден". За района на Плевен гроздето узрява в началото на месец септември. Този сорт е патентован през 2023 година. "За нас е голяма гордост", казва директорът на Института доц...

публикувано на 22.02.25 в 10:42