Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С филм за живота на Джеймс Ранди започва разговор за скептицизма и критичното мислене

Световноизвестният илюзионист Джеймс Ранди публично изобличава хора, които демонстрират паранормални или свръхестествени сили.

Утре е прожекцията на документалната лента „Честният лъжец“. С нея от екипа на Ratio, които гостуваха на предаването "Хоризонт до обед", искат да повдигнат дискусия за скептицизма, критичното мислене и фалшивите новини.

Биографичният филм документира разследванията, чрез които световноизвестният илюзионист и противник на паранормалните твърдения Джеймс Ранди публично изобличава хора, които демонстрират паранормални или свръхестествени сили. Филмът е прожектиран на редица фестивали.

„Прожекцията на този толкова важен и значим биографичен филм е по-актуална от всякога в епохата на кампанията срещу ваксините, в епохата на лечението с урина и кристали. Подобна прожекция и дебат са само част от по-големия разговор срещу това доста често опасно контра- и псевдопознание“, каза журналистът Владислав Апостолов от Ratio – организацията, която говори за наука на разбираем език и показва вдъхновението, което науката създава в света около нас.

За Ранди той разказа:

„Историята му е изумителна. Той е оставил своя отпечатък в много сфери. Той се вдъхновява от най-легендарния фокусник Хари Худини. Още от ранна детска възраст Ранди е обсебен от света на професионалната магия, на илюзията, на фокусите. Успява да научи, да имитира повечето от триковете на Худини. След това ги доразработва и обогатява. Самият той става иноватор в тази област. Той винаги е държал да каже пред публиката, че ги лъже. Неговите умения не са плод на някаква свръхестествена сила или енергия, а той е научил сложни трикове, представя ги и те не разбират как се случват тези трикове, но трябва да знаят, че са трикове. Когато той вижда, че хора, които също като него имат тези умения на илюзиониста, на фокусника, а казват, че са екстрасенси, истински магьосници или продукти на паранормалното, Ранди усеща каква огромна опасност за света и цивилизацията, за хората, които могат да се подведат, е вълната от подобни хора“.

Апостолов подчерта, че медиите засилват тази потенциална опасност. Точно заради това Ранди решава да посвети огромна част от времето и усилията си в това да разобличава шарлатани.

Мурат Реджеп добави: „Това е един позитивен скептицизъм, който Ранди показва. Това е модел за подражание за всеки скептик и за всеки човек“.

Според него в образованието не се набляга достатъчно на инструментите за мислене: „Училището набляга на факти, информира за света. Инструментите за мислене обаче също са изключително важни“.

Корелацията между IQ и критично мислене е много слаба, каза още Реджеп.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31