Националният исторически музей отбелязва 140 години от приемането на Търновската конституция като показва към постоянната си експозиция редица предмети, които за пръв път или рядко са вадени от фондовете му. Мариана Първанова, уредник в отдел „История“ на НИМ каза пред БНР, че изложбата ще продължи до 16 април.
„Искаме да припомним със снимки и автентични книги за тези събития преди 140 години между 10 февруари и 16 април, когато в Търново се събират 229 депутата в първото Народно събрание на току-що освободената българско княжество. Изваждаме от фондовете си лични вещи на някои от най-активните депутати в Учредителното събрание, които в бъдеще стават най-известните ни политици - на Константин Стоилов, на Драган Цанков, на Марин Дринов. Предметите са допълнение към постоянната ни експозиция, за да може посетителите да се върнат към тези събития по-цялостно“, каза Първанова в предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“.
„Освен официалното издание са показани и двете промени в Конституцията от 1893 и от 1911 година, снимки на всички 229 депутати, както и дневниците на Учредителното събрание, от които се вижда, че в началото на българското законотворчество депутатите не са знаели, че трябва да започнат заседанието с преброяване и проверка на кворума“, каза уредничката в отдел „История“ на НИМ.
„Призовавам всички, които имат в домовете си свидетелства за исторически събития и известни личности, да ги дарят на НИМ. Ние постоянно правим изложби и можем да обновяваме в експозицията си, както и сега, с такива допълнителни предмети, с които можем да показваме и да илюстрираме тези събития“, заяви Мариана Първанова.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..