Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 2 юли ще има пълно слънчево затъмнение

Наблюдение на слънчево затъмнение
Снимка: БГНЕС

В книгата "Гид на любителя астроном 2019" е събрана информация за най-интересните астрономически явления. Книгата е достъпна безплатно в Интернет и всеки може да провери датите, на които ще има слънчеви и лунни затъмнения. Автор е Пенчо Маркишки, който работи като оптик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и в катедра "Астрономия" на Софийския университет "Свети Климент Охридски".

На втори юли предстои пълно слънчево затъмнение, обясни Маркишки. "Пълната фаза на затъмнението ще може да се наблюдава от южната част на Тихия океан, от Чили и Аржентина и затова се предприемат пътувания от много хора до там, включително екип от България ще посети Чили"

Пръстеновидното слънчево затъмнение е красиво явление, което може да се наблюдава на 26 декември.

"Случва се, когато Луната, закривайки Слънцето, е най-далеч от Земята в така наречения апогей. Когато тя се вижда с най-малки ъглови размери, поради което по време на пълната фаза на затъмнението тя не успява да закрие изцяло слънчевия диск, а периферията на слънчевия диск остава да свети около Луната във вид на тънък пръстен, което наистина е много красиво явление."

Метеорните потоци са частици оставени от комети, които са преминали някога през централните части на Слънчевата система.

"Тези преминавания може да са станали преди десетки или преди стотици години, но обикновено са, в повечето случаи преди десетки години. Когато една комета премине през централните части на Слънчевата система, от нейното ядро се отделят частици, които продължават да събират по орбита подобно на тази, по която е преминала главата на кометата. От друга страна Земята, обикаляйки около Слънцето в определени дати от годината, пресича тези облаци от космически частици, които ние наричаме още метеорни роеве и ако тогава се случи безлунна нощ и човек е на открито, под открито небе, и е далеч от градските светлини, примерно някъде високо в планина или пък далече в полето, той може да види повишен брой метеори или както народът макар и неправилно ги нарича, масово се използва това название - падащи звезди."

В края на юли ще могат да се наблюдават метеорни потоци.

"30-31 юли някъде, тези нощи, да се постарае по това време да бъде далеч извън градските светлини. Примерно високо в планина, когато Луната ще бъде в новолуние и няма да осветява небето - нещо, което обичайно пречи при наблюдение на метеорни потоци и което, за съжаление, ще бъде факт по време на максимума на персеиди", допълни Пенчо Маркишки.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32