Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Маркова от НБУ: Инвестираме в инфраструктура, а в хората - не

Младите хора искат да се занимават със социална работа, но няма добри условия за това

Галина Маркова
Снимка: http://knowhowcentre.nbu.bg

Нов български университет отбелязва днес 30 години от началото на образованието по социална работа в университета. Магистърската програма по клинична социална работа е една от първите три програми, с които университетът стартира своята академична история.

Най-нова е магистърската програма „Психо-социални интервенции с деца и семейства“, насочена към квалифициране на специалисти от помагащите професии. Програмата е започнала от началото на тази академична година. Тя събира заедно специалисти от академичната общност с практически опит в социалното дело. 

Идеята е в хода на обучението през първите три години заедно със студентите да се изработят минимални стандарти за обучение по социална работа в България. „Когато има стандарти, тогава се надяваме, че тази професия ще стане по-привлекателна“, коментира пред "Хоризонт" Галина Маркова, която оглавява център за консултативна и изследователска работа в НБУ.

Социалната работа у нас е неравномерно разпределена и неглижирана

В България социалната помощ е много неравномерна и географски, и като подготовка на специалистите, смята тя. „Някъде има хора, които са изключително добре подготвени и спазват международни стандарти. Другаде обаче това не е така. Например в малки общини не може да се достигне до такава качествена помощ поради това, че живеят малко хора и няма много професионалисти, които да отговарят на техните потребности. И се налага пътуване, търсене на специалисти..."

Най-голямата вреда в развитието във всеки човек идва от пренебрегването на неговите потребности, поясни специалистът. Маркова цитира данни, според които вреди не толкова физическото насилие, колкото пренебрегването и невъзможността да бъде чуто и забелязано детето.

"Има все повече деца, които не успяват да бъдат чути. Този дълъг преход, през който преминаваме, ощетява родителите от времето, което те могат да прекарват с децата си, а професионалистите не са много подготвени да партнират на тези деца. Големият брой деца, които участват в образователния процес, също ги лишава от това индивидуално внимание, което всяко дете има нужда да получава."

Инвестираме в пътища, а в хората - не

"Цялата система на организиране на тези услуги в България не е добре премислена от гледна точка на това хората, индивидите в обществото, да получават внимание, да бъдат изслушвани и това, което казват като препоръки, като потребности, недоволства – да бъде взето предвид."

Ние инвестираме в много неща – в инфраструктура, в пътища, в сгради, но по-рядко инвестираме в хората. Трябва да се грижим за хората, които се грижат за други хора, категорична е Галина Маркова.

Социален работник е непрестижна професия

Към програмите  за социална работа няма особен интерес – те не са разпознати, а социалната работа е изключително непрестижна професия, отбеляза още Галина Маркова. „Имаше бум на желаещите да работят в социалната сфера. В Софийския университет имаше повече кандидати за социална работа, отколкото в право, например. Но условията са такива, че младите хора, въпреки желанието си да помагат, не могат да бъдат полезни. Идеята е да можем да бъдем полезни и затова искаме определени промени на условията, в които работим.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23