Най-нова е магистърската програма „Психо-социални интервенции с деца и семейства“, насочена към квалифициране на специалисти от помагащите професии. Програмата е започнала от началото на тази академична година. Тя събира заедно специалисти от академичната общност с практически опит в социалното дело.
Идеята е в хода на обучението през първите три години заедно със студентите да се изработят минимални стандарти за обучение по социална работа в България. „Когато има стандарти, тогава се надяваме, че тази професия ще стане по-привлекателна“, коментира пред "Хоризонт" Галина Маркова, която оглавява център за консултативна и изследователска работа в НБУ.
Социалната работа у нас е неравномерно разпределена и неглижирана
В България социалната помощ е много неравномерна и географски, и като подготовка на специалистите, смята тя. „Някъде има хора, които са изключително добре подготвени и спазват международни стандарти. Другаде обаче това не е така. Например в малки общини не може да се достигне до такава качествена помощ поради това, че живеят малко хора и няма много професионалисти, които да отговарят на техните потребности. И се налага пътуване, търсене на специалисти..."
Най-голямата вреда в развитието във всеки човек идва от пренебрегването на неговите потребности, поясни специалистът. Маркова цитира данни, според които вреди не толкова физическото насилие, колкото пренебрегването и невъзможността да бъде чуто и забелязано детето.
"Има все повече деца, които не успяват да бъдат чути. Този дълъг преход, през който преминаваме, ощетява родителите от времето, което те могат да прекарват с децата си, а професионалистите не са много подготвени да партнират на тези деца. Големият брой деца, които участват в образователния процес, също ги лишава от това индивидуално внимание, което всяко дете има нужда да получава."
Инвестираме в пътища, а в хората - не
"Цялата система на организиране на тези услуги в България не е добре премислена от гледна точка на това хората, индивидите в обществото, да получават внимание, да бъдат изслушвани и това, което казват като препоръки, като потребности, недоволства – да бъде взето предвид."
Ние инвестираме в много неща – в инфраструктура, в пътища, в сгради, но по-рядко инвестираме в хората. Трябва да се грижим за хората, които се грижат за други хора, категорична е Галина Маркова.
Социален работник е непрестижна професия
Към програмите за социална работа няма особен интерес – те не са разпознати, а социалната работа е изключително непрестижна професия, отбеляза още Галина Маркова. „Имаше бум на желаещите да работят в социалната сфера. В Софийския университет имаше повече кандидати за социална работа, отколкото в право, например. Но условията са такива, че младите хора, въпреки желанието си да помагат, не могат да бъдат полезни. Идеята е да можем да бъдем полезни и затова искаме определени промени на условията, в които работим.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..