Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аднан Хускич: Мирът, на който се радваме в Европа, не бива да се смята за вечен

Импровизиран мемориал близо до джамията на Масджид Ал Нур в Крайстчърч.
Снимка: БТА

„Мирът, на който се радваме в Европа след Втората световна война, не бива да се смята за вечен“, заяви пред БНР политологът от Сараево Аднан Хускич.

„Вижте какво се случи само за 20 години. Радикалната десница участва във властта вече в доста държави, а в някои дори доминира. Посланията им вече генерираха достатъчно трагични събития, които би трябвало да ни служат като напомняне какви може да са последиците от езика на омразата към различните - главно мигранти и мюсюлмани“, обясни той в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Мюсюлманите се избират като жертвени агнета и са най-удобна група, която да играе ролята на мишена за радикални и антиимигрантски послания. Това просто е модерно днес. Още от 11 септември на мюсюлманите все повече се гледа като проблем в западните държави, а на исляма - като нещо несъвместимо със западния начин на живот“, посочи още политологът и добави, че е несъмнено, че има прояви на ислямофобия.

От друга страна от ислямския свят е много малка инициативата за промяна, смята Хускич.

„Има маса мюсюлмански държави, които не са демокрации. Затова аргументите да се неутрализира негативният натиск срещу мюсюлманите губят сила“, изказа мнение той.

„Определено имаме проблем в Босна с това какъв вид дебати се допускат до общественото пространство. Това, което се случва анонимно в интернет и в социалните мрежи е невероятно много шовинизъм и език на омразата, които оставят впечатлението, че Босна отново тръгва в посока радикален и тежък конфликт. От друга страна в обществения дискурс, заради отсъствието вече на силния ангажимент на международната общност да бъде коректив, местните политици поеха ролята на шовинистки лидери. Така че ако се опитате да схванете какво се мисли и говори в момента в Босна, ще се сблъскате с катастрофални примери за исторически ревизионизъм и шовинизъм, което не вещае нормално бъдеще за тази държава“, коментира още политологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43