8000 мигранти са влезли в Европейския съюз през първите 3 месеца на годината. Данните са на Международната организация по миграция. Миграционният натиск към Стария континент обаче бележи спад за трета поредна година в сравнение с пиковите стойности от 2015 – 2016 г. Най-натоварени остават трите основни мигрантски маршрута през Средиземно море.
Сред най-засегнатите държави е Малта. Островната държава с близо половин милион жители е на първа линия на т.нар. „Средиземноморски маршрут“ - един от най-използваните от мигрантите, за да достигнат до бреговете на Европа.
Въпреки че днес мигрантският поток е далеч от пика на своята интензивност отпреди 3 години, това продължава да е проблем за властите, казва говорителят на малтийското правителство Курт Фаруджа:
„Ние всеки ден спасяваме живот в морето. Армията и флота ни са 100 процента отдадени на издирвателните и спасителни операции за мигранти в Средиземно море. Страната ни изпълнява всички свои международни задължения по отношение на миграицията“.
Въпреки това Малта не получава нужното разбиране, смята Фаруджа:
„Проблемите на Малта са същите като тези в Италия, както и във всички страни, към които има миграционен натиск. Въпреки политическите промени в Италия, които настъпиха, смятаме, че ситуацията с мигрантите там е точно толкова тежка, колкото и в Малта и в другите страни, които приемат мигранти. Затова всички трябва да сме обединени и да говорим в един глас, че това е истинска европейска криза, пред която трябва да се изправим всички заедно“.
Мигрантите не са нещо ново за острова, казва отец Алфред Вела от католическата неправителствена организация „Емигрантска комисия на Малта“. Тя е създадена през 50-те години на 20-и век, за да помага на емигриращи в чужбина малтийци, а днес се грижи за пристигащите на острова мигранти.
„Когато всичко започна още през 2000 г. всички тук казваха - горките хора, ами ако това бяхме ние? С времето обаче, когато започнахме да приемаме стотици хиляди мигранти, хората започнаха да се страхуват. Появиха се и ксенофобски, дори расистки настроения. Аз съм католически свещеник и помагам на мигрантите и бежанците. Понякога обаче Католическата църква е силно критикувана. Ние помагаме на хора, на личности - независимо от тяхната религия, цвят и дори сексуална ориентация“.
Над 90 души живеят в мигрантския център в Балзан, недалеч от столицата Валета. Той се ръководи от Ордена на йезуитите.
Джеруселе е от Етиопия и идва в Малта преди 7 години с надуваема лодка. Преди две години и половина ѝ е отказан бежански статут. Сега работи като домашна прислужница. 23-годишната Джеруселе е православна, в стаята, където живее, виждаме закачени на стените икони. Казва, че ѝ напомнят за семейството ѝ.
Нимо идва преди две години и половина от Сомалия. Пристига в Малта бременна и ражда на острова. Напуска страната си, прогонена от ислямисти:
„Избягах от Сомалия заради групировката „Ал Шабаб“. Те бомбардираха всичко там, убиха баща ми. Затова дойдох тук. Искам да остана тук в Малта, не искам да се връщам. Чакам да получа документи“.
Учим ги как да оцеляват в европейски условия - нещо много различно за тях, казва 59-годишният Франсис, който се грижи за мигрантския център. Основен проблем е хигиената, защото всяка от националностите има свои навици.
„Много е трудно да станеш пълноценен европеец. Това зависи от самия човек. Понякога малките неща са най-трудни. Боклукът, например. Те са интелигентни хора, но има неща за които те не са готови“.
Ученето е взаимно, продължава Франсис и дава пример с екзотичната кухня, която носят със себе си обитателите на центъра.
„Тези хора говорят със сърцата си, понякога през сълзи. Нуждаят се от помощ“, казва Франсис.
Докато години наред се търсят решения, Франсис и отец Вела ще продължат да следват написаното в Книгата със Соломоновите притчи - "Милосърден човек прави добро на душата си, а жестокосърден разрушава плътта си."
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Пазарджик ще тегли нов кредит от 19,5 милиона лева, за да се разплати със задълженията към фирмите, партньори на общината. Пет милиона лева ще бъдат вложени в създаването на общинско предприятие по чистота. След два неуспешни опита решението за нов кредит бе прието с 26 гласа. 10 съветници се въздържаха, двама гласуваха против. Заместник- кметът..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и Инспектората. Те трябва да бъдат извадени пред скоби, защото мнозинството, което трябва да подкрепи, е по-сериозно ." Това каза пред БНР председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. В..
Броят на жертвите на атентата на Коледния базар в Магдебург се увеличи на 5 души. Ранените са над 200, някои от тях сериозно. Както вече БНР информира, снощи автомобил премина през тълпата, събрала се на базара в централния германски град. Атентаторът в Магдебург бил под влиянието на наркотици Германският канцлер Олаф Шолц посети мястото..
Продължава да е затруднено движението в района на 57-и км по АМ “Тракия“ в платното към Бургас заради катастрофа между ТИР с македонска регистрация и микробус, който се е движил след него. Няма пострадали. Причината е несъобразена скорост с оглед метеорологичната обстановка, каза говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Няма други..
Четири са вече жертвите от смъртоносната атака на Коледния базар в германския град Магдебург снощи. Над 200 са ранените. Все още не е ясно какви са били мотивите на атентатора. Той е психиатър, роден в Саудитска Арабия, критик на исляма. По последни данни е бил под влиянието на наркотици. Нападателят от Магдебург е лекар, роден в Саудитска..
Проходът Петрохан е проходим при зимни условия. 19 машини са ангажирани с поддържане на републиканската пътна мрежа в област Монтана . Четири машини почистват непрекъснато проходd Петрохан. Падналата през нощта снежна покривка е към 10 сантиметра, температурата е около 0 градуса. Няма проблеми с преминаването на автомобили..
30 снегорина чистят в момента улиците и пътищата в Столичната община, а още 140 са на терен в готовност да започнат обработка на пътните платна. Екипите на снегопочистващите фирми работят в планинските райони "Витоша", "Панчарево", както и в район "Овча Купел", където вали интензивно и поради ниските температури снежната покривка се задържа...
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...