За първи път в края на учебната 2019/2020 г. ще се проведе задължителното външно оценяване по Български език и литература и по Математика в 10-и клас. То ще включва материал от 8-и до 10-и клас, включително. Първите ученици по новата програма ще завършат 10-и клас догодина. Все още обаче няма яснота за формата на матурите, което поставя в трудно положение преподавателите на учениците от 9-и клас.
„Проба – грешка се оказва реформата в средното образование. От Министерството на образованието за пореден път не послушаха своите учители. Ние не сме безгласни букви. Интересите на хората, които са правили реформата, може да са различни, но ние ще стопираме всичко, което възпрепятства знанието да достигне до учениците“, заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Диана Боева, преподавател по български език и литература в Езиковата гимназия в Добрич. Според нея в новия Закон за образованието липсва визия и философия, която да изведе любовта към знанието като основна максима. Тя посочи какви са притесненията:
„Твърде дълго го чакахме този закон и след като се появи, едно от първите неща, които видяхме, е, че административната тежест върху учителя се увеличава, както се увеличават и бюрокрацията, и всякакви други неща, които пречат на основната дейност на учителя, а именно - ние сме в училище, за да преподаваме, не сме чиновници. Ние сме хора, които се опитваме да достигнем до учениците и да сведем знанието до тях по най-обективния, прост, обикновен начин. Административната тежест пречи на учителя да върши тази пряка своя дейност“.
Боева каза още, че не вижда смисъл във въвеждането на две степени в средното образование. Липсва диференциацията в средното училище, добави тя и попита каква ще е ролята на ЗИП-овете в 11- и 12-и клас. Има и още ред неясноти, смята учителят.
„Българската образователна система продължава да не е гъвкава. Ние изискваме от децата в по-горните класове да се ориентират и като го направят, да са там и никъде другаде. Не виждам гъвкавост, ако ученикът е сгрешил със своето решение, да може да се върне назад, да поеме в друга посока. Зададени са нещата в някакви коловози, рамки, липсва отношението към знанието“, коментира Диана Боева.
„Материалът от 11-и и 12-и клас по всички предмети, грубо казано, е свален в 8-и, 9-и и 10-и клас. Това е безумие. Не знам как учениците възприемат материала, дали са адаптивни спрямо него, дали са готови да вземат своето решение занапред“, изтъкна учителят и прогнозира, че това ще се отрази и върху оценките на учениците.
Преподавател от столичното 123 средно училище „Стефан Стамболов“ отбеляза, че учениците ѝ много трудно възприемат новото учебно съдържание. Според нея след завършен 10-и клас трябва да се издава документ:
„Тези, които ще приключат след 10-и клас – те няма да имат никакъв интерес да продължат. За тях е важно да вземат някакъв документ, за да вземат и шофьорска книжка. Нямат ясна представа какво точно ще работят“.
Единични са случаите, които не продължават обучението си след 10-и клас, каза учителят и добави мнението си:
„Имам чувството, че тази промяна са я направили хора, които никога не са влизали в училище и които имат по-скоро други интереси. Те не защитават нито интересите на децата, нито на образователната система“.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ". Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...
3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство, на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..