Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Петров: Най-важното за радиожурналиста е да знае, че няма излишна информация

Николай Петров (вляво) в студиото на „Хоризонт за вас“ с водещия Лъчезар Цветков
Снимка: БНР

„Вече 21 години се занимавам с новинарство. Това е моя тръпка още преди да започна работа в радиото. От ученик мечтая да работя в радио и специално да представям новините“. Това сподели новинарят на програма „Хоризонт“ Николай Петров в рубриката „От другата страна на радиото“ на предаването „Хоризонт за вас“.

„Наградите наистина са оценка. Една награда „Сирак Скитник“ за радиожурналистика имам, но тук искам да кажа, че наградите са оценка, но и голямо задължение. Те тежат, защото трябва да продължиш да ги защитаваш. Да ги получиш само не е достатъчно“, каза още Николай Петров.

За него новинарството е дългогодишна тръпка, която се е превърнала в професия.

„Дори когато не си на работа, ти трябва да си в час с всичко, което се случва. Затова мога да кажа, че за нас, новинарите, а и за всички, които работим в БНР, няма пълна отпуска. Когато си в отпуск, ти си донякъде на работа, защото ти не можеш да си позволиш да изпуснеш нишката на събитията и процесите“.

Срещата на Николай Петров с БНР и с екипа на „Хоризонт“ се случва през 1998 година.

„Докато бях студент във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, един ден наши преподаватели обявиха, че БНР е готово да приеме няколко души, които желаят да започнат стаж и ако бъдат харесани, да им бъде предложено и да работят. Тъй като аз бях в медиен профил „радио“, веднага проявих интерес и по това време, края на март 1998 г., се озовах в нюзрума на „Хоризонт“. Само два месеца след това водих първите си нощни новини, няколко дежурства, всички така започват, и след няколко месеца дойде и назначението“.

„Не трябва да пропускаш информация, това е може би най-важното за един радиожурналист“, каза още Николай Петров, защото „няма излишна информация“.

„Всяка тухличка може да си намери мястото в постройката на новините. Трябва да имаш и необходимата енергия, за да представяш новините винаги динамично и слушаемо“.

Петров сподели и най-смешната ситуация, в която е изпадал в ефир:

„Когато, представяйки се, обявих името на свой колега“. 

Интервюто с Николай Петров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05