Северна Ирландия се превърна в ключ за решаването на кризата около Брекзит. Причините са няколко, но основната е уникалното положение на провинцията, която единствена има сухопътна граница с ЕС. Така нареченият „предпазен механизъм“, който да гарантира, че няма да възникне твърда граница между Северна Ирландия и Република Ирландия, бе основният проблем сделката на Тереза Мей да не бъде одобрена от британските депутати. Евроскептиците не намират достатъчно гаранции, че той ще бъде само временна мярка и че при задействането му Северна Ирландия няма да остане завинаги в капана на митническия съюз.
Как обаче Брекзит като цяло засяга българската общност в Северна Ирландия? Има ли достатъчно гаранции, че правата на европейските граждани ще бъдат съблюдавани след Брекзит? Репортаж за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ на кореспондента на БНР в Лондон Веселин Паунов, който разговаря с българи в Северна Ирландия и с почетния консул в Белфаст Пол Мартин.
Няма официална статистика, колко българи живеят и работят в Северна Ирландия. Данните варират между 4 и 8 хиляди души. Българската общност не е голяма като тази на поляците или унгарците, например, но тя е важна част от пъстрия етнически пейзаж на провинцията. Основно българите работят в селското стопанство, но също и в други сектори като социалните грижи. Мария Сотирова, която е била учителка в България, е дошла преди 8 години с идеята просто да поработи за една година, но впоследствие й харесва, остава, първоначално работи като преводач, тъй като е завършила английска филология, впоследствие се насочва към съвсем друга сфера като започва да учи физиотерапия в университета Ълстър и след завършването продължава да прави докторантура в областта на рехабилитацията на жени с рак на гърдата след операция.
„В българската общност в Северна Ирландия има голямо разделение по отношение на Брекзит. Някои мислят, че ще бъдат изгонени. Самите северноирландци вече не се интересуват толкова от тази тема, освен от въпроса за твърдата граница“, коментира Мария Сотирова, която живее в Северна Ирландия от 8 г.
От близо година и половина в Белфаст е открито българско консулство. Почетен консул е Пол Мартин, който отговори с „не знам“ на въпроса ясни ли са разпоредбите и дали т.нар. статут на уседналост решава проблема за работа и пребиваването на българите.
„Ще има серия от семинари идните дни по темата. Смятам, че имаме нужда от българите, както и те имат нужда от нас. Имаме нужда от чужденци поради редица причини. Напълно реални са опасенията, че има области, които директно ще бъдат засегнати от Брекзит. Сред тях е секторът на услугите, който страда от недостиг на персонал. Става дума за хотели, ресторанти, социални грижи, включително в старчески домове“, каза почетният консул на България в Белфаст.
Пълния репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Необходима е нова стратегия за туризма. Това обясни пред БНР Николина Ангелкова, бивш министър на туризма. "Тя трябва да бъде разработена не само от министерството, но и с участието на бранша, на общините и на НПО-та. Да се възползваме максимално от дигитализацията, от изкуствения интелект. Това е свързано с една много по-добра реклама на..
С безпокойство и призиви да не бъдат изключвани от мирните преговори нито Киев, нито Европа започна Мюнхенската конференция по сигурността. В първия ден на форума, на който няма официални руски представители, бяха отправени призиви за разумен и цялостен подход към разговорите за спиране на огъня. Ако Украйна загуби войната, това ще се отрази..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на образованието Красимир Вълчев във връзка с медийна информация, че доскорошният служебен министър на образованието проф. Галин Цоков вече е директор на Института по образованието - структура към МОН,..
С празнични шествия и ритуално зарязване на лозята във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се включи в честванията в Лясковец, а вицепрезидентът Илияна Йотова празнува в Сухиндол. За 160-а година в лозаро-винарското градче Сухиндол, наричано от 1909 година..
Равнището на радиацията около атомната електроцентрала в Чернобил остава нормално след експлозията, която се случи снощи по време на поредните въздушни удари на Русия срещу Украйна. Това съобщиха от Международната агенция за атомна енергия, която разполага със свой екип в централата, и украинските власти. Руски дрон е ударил АЕЦ..
Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки отправят четирите потребителски организации, които инициираха вчерашната акция срещу големите супермаркети. Те призовават на 20 февруари гражданите да пазаруват от кварталните магазинчета, по възможност продукти от български производители. Целта е да се окаже подкрепа..
Британският външен министър Дейвид Лами обяви, че в рамките на политиката за налагане на санкции, за да се "поддържа натиска върху Владимир Путин", ще бъдат замразени активите и ще бъде наложена забрана за пътуване на следните трима високопоставени руснаци: Павел Фрадков – заместник-министър на отбраната, Артьом Чайка – собственик на минна компания..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в..