Въпрос на няколко седмици е да се появят ясни социологически данни за това как „Апартаментгейт“ ще се отрази на доверието към политическа партия ГЕРБ. Това каза за БНР Социологът Марчела Абрашева.
Абрашева бе категорична в предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“, че при европейските избори въпросът се свежда и до това дали избирателите, които са отвратени от историята „имат или нямат други причини да продължат да подкрепят тази партия“.
„Ако ГЕРБ не постигне успех на вота, партията ще започне „вътрешно да осмисля дали тя е цяла, не е цяла и доколко е нанесен удар върху нейното тяло“, каза тя.
„Мисля, че позитивното в това е, че все пак се развиваме като общество. Няколко месеца назад политик си отиде, защото каза в ефир нещо шокиращо и несправедливо - за майките на деца с увреждания. Може би има нетърпимост политиците да правят и да казват някои неща, които са абсолютно непозволени. Расте, очевидно, и нетърпимостта към това те да лъжат по имуществени въпроси“.
Общественото възмущение в „Апартаментгейт“ е по-сериозно, отколкото в други случаи, защото „това е една много простичка история, в която политиците бяха осветени“, коментира Абрашева.
„Каквото и да кажат за начина, по който са направили това, то не може да бъде вярно! Или сте в ситуация на данъчна измама, защото сте написали по-ниска цена, независимо дали го правят всички останали избиратели, или сте в ситуация, в която сте си купили нещо скъпо с доходи, които не би следвало да имате. Това е от малкото случаи, в които някак си интуитивно е ясно, че този, който прави това, няма едновременно да бъде честен и почтен към публиката и да е направил това!... Самият факт, че правят това и се направили това по този начин, мисля, че беше изключително шокиращ за обществото“
Абрашева е категорична, че темата за Европа започва да стои в дневния ред на българите и предупреди:
„Великобритания е един пример какво се случва, когато 20 години разказвате „Европа не дава, Европа ни пречи и всичко, което ние не сме направили се дължи на това, че Европа ни е попречила“ какво се случва със следващия избор по темата накъде да върви съответната държава“.
Преподавателят по „Политически комуникации“ в Нов български университет професор Росен Стоянов е категоричен че в „Апартаментгейт“ не е имало политическа комуникация.
„Опасявам се, че деградирането в този политически дискурс ще се случи много ярко с продължаване в ровене на по-дълбоки неща. В момента, в който излязат всички списъци, кандидатите за евродепутати от всички партии, ще започне такова огромно ровене, че, повярвайте ми, няма да се стигне само до имотното състояние. Ще се извади лист и химикал и ще започне да се изчислява месечната вноска за всичко, което е лизингово, за децата, които учат тук и там, за часовници, за очила. Представете си докъде може да ескалира подобен тип отношение и взаимоотношения. Духът от бутилката е пуснат“.
Експертът изтъкна, че в общество, което има много висок праг на търпимост, акумулираното несъгласие може „да избие в почти неконтролируем резултат“ - наказателен вот, несистемен вот.
Той изрази опасение, че разказът за това с какво Европа е полезна и какво евродепутатите могат да направят за България ще бъде „почти смачкан или поне притиснат до ъгъла“ от чисто балканските теми в предизборната кампания и „за пореден път ще пропуснем шанса да мотивираме младите хора“:
„Ще ми се да вярвам, че тези евроизбори ще бъдат извадени на преден план истинските, мажоритарни кандидати, които ще преодолеят дори всякакъв опит да бъдат очернени по този начин от последните седмици и ще бъдат първите наистина мажоритарни избори и у нас“.
Спарингът между Мария Габриел и Елена Йончева е „изцяло в полза на г-жа Габриел“, на терена на европейската тематика, коментира той и допълни по повод евентуалния път на ГЕРБ след вота през май:
„След толкова много години на политическия терен, във властта се очертават няколко фигури, които притежават лидерските характеристики, които могат да ги извадят на преден план или да ги извадят от самата ГЕРБ в лично качество“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете..
В Плевен овладяха пожара, разразил се в местността Бала баир край града. Спасен е фотоволтаичен парк в близост до пламъците. Големи облаци и дим обезпокоиха плевенчани. Марияна Цветкова, говорител на ОД на МВР : "Голям пожар избухна в сухи треви, нискостеблена растителност, в стърнища и храсти, в близост до фотоволтаичен парк край Плевен,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..