Имам огромни надежди че, случаят (с отказа на Турция да се извини за думите на външния си министър, че промените в Закона за вероизповеданията са направени под натиска на Анкара – б.р.) няма да прерасне в дипломатически скандал, заяви пред БНР лидерът на партия ДОСТ Лютви Местан.
В интервю за предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“ Местан коментира, че България и Турция са в чудесни отношения, както на ниво министър-председател и президент на Република Турция, така и на политическо ниво и между парламентите.
„Обнадежден съм, че по пътя на диалог ще се намери решение на този казус, който се преекспонира и от българското общество се скрива същественият проблем. Смятам, че законодателната инициатива, с която се опрощаваха в първоначалния вариант задълженията на Главно мюфтийство, бе справедлива инициатива и справедлив закон“, посочи той.
„Главно мюфтийство нямаше да има никакъв проблем да обслужва задълженията си към българската държава, ако не беше обект на една историческа несправедливост, свързана с отнемането от държавата на вакъфските имоти. Ако те не бяха отнети, щеше да има достатъчно собствени приходи, както това прави и Българската православна църква“, отбеляза Местан.
Според него намесата на Турция във вътрешните работи на България е мит и той най-често се свързва с ДОСТ. „Това са абсолютно измислени теми, които са част от механизма за изграждане на образа на злото в мое лице и в лицето на партията, която представлявам“, изтъкна лидерът на ДОСТ.
Цялото интервю можете да чуете във звуковия файл.

Патриотите от ВМРО излязоха на протест пред турското посолство . Поводът е изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че Анкара се е намесила в промените в Закона за вероизповеданията у нас. Пред сградата на дипломатическата мисия се..
На площад "Независимост" в столицата се провежда протест, свикан от ПП-ДБ, срещу заложеното в проектобюджета увеличаване на осигурителната вноска и данъка върху дивидентите. Няколко протеста са обявени днес в центъра на София Борисов: България..
След 5 месеца под стража бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов излиза от ареста. Софийският градски съд му наложи втората по тежест мярка за неотклонение - домашен арест, и разпореди Барбутов да бъде незабавно освободен. Бившият зам.-кмет на..
Депутатите от бюджетната комисия одобриха на второ четене вдигането на пенсионната вноска с 2 процентни пункта от догодина. В проекта е заложен и по-висок максимален осигурителен доход от 2352 евро. Запазва се режимът, при който работодателите ще..
Българската православна църква ( БПЦ) имаше достатъчно време, за да влезе в дебата и да помогне на процеса за осмисляне на темата за Народния съд - за прошката и за жертвите, а тя винаги стоеше настрана от този дебат в обществото. Това каза пред БНР..
Софийският институт GATE ( Големи данни в полза на интелигентно общество ) към СУ "Св. Климент Охридски" и Института за инфраструктурни приложения на повсеместните изчисления към Токийския университет подписаха меморандум за разбирателство, който..
Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс обяви в реч в Камарата на общините дългоочаквания бюджет, който включва мерки за повишаване на данъците на стойност 26 милиарда паунда. Представянето на бюджета стана след гаф, тъй като Службата за..
Зловреден софтуер може да зарази телефони с "Адроид" и да източва сметки през безжичния NFC сигнал. Това са открили киберспециалисти от Полша. Засега няма данни за опасност в България. Но предвид приближаващото време за покупки по празниците,..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..
Не искам коледни надбавки, едва ли съм единственият, но се опитах да го изясня кратко. Защото наистина всеки мрънка, каквото и да стане, или е малко..