Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да има задължителна матура по математика

| обновено на 02.04.19 в 15:45
Няма нещо по-интердисциплинарно от математиката, категоричен е Сава Гроздев
Снимка: pixabay.com

„Категорично трябва да има задължителна матура по математика. Обществото не разбира какво е това математика. Не говорим да правим математици-професионалисти. Говорим за математиката като приложна наука. Министърът правилно казва, че е нужна интердисциплинарност. Няма нещо по-интердисциплинарно от математиката. Ами човек за да си управлява финансите, нали му трябват математически познания. Липсва у нашите ученици, които завършват средно образование, математиката като инструмент, който да ползват. Затова са ни лоши и резултатите в PISA“.
      

Това каза математикът професор Сава Гроздев по повод предложението на АИКБ за задължителна матура по математика след 12 клас. Родителите изпращат децата си в отрано в математически гимназии, защото интуитивно чувстват необходимостта децата им да знаят математика, изтъкна той.

„Математиката, като дисциплини, всички други области, тя е инструмент. Без него няма как да се оправим! Колкото по-бързо това се разбере, толкова по-добре. Математиката не като математика изобщо, а като инструмент за използване във  всички други направления!“.

Той е категоричен, че подготовката по математика след 7 клас е „много слаба“ и дори в университетите има студенти, които не могат да събират дроби.

Диян Стаматов - бивш заместник-министър на образованието и директор на 119-то училище в София, който е биолог, коментира, че ако такава матура бъде въведена в близките 1-2 години, тя ще покаже „липса на математическа грамотност сред огромна част от учениците“:

„Когато се знае едно нещо, че е негативно и че резултатът ще бъде доста плашещ и доста стряскащ, кому е нужно да правим това?! Само преди 12-13 години бяха въведени двете задължителни матури за 12 клас. Тогава имаше много противопоставяния, съдебни дела. Дори бяха спечелени два пъти тези дела…В момента имаме две задължителни матури. Едната е по български език, за да отчете грамотността на учениците. Въпреки че тя се повтаря много години, знаете прекрасно как преди матурата винаги има въпроса „Сега ще изтече ли информация за провеждането на матурата“. Винаги има съмнение, че нещо е нагласено. Втората матура, както добре знаем всички, е по избор“.

Гроздев обаче репликира:

„Всички аргументи на г-н Стаматов са правилни, но те са конюнктурни. Те се основават на това как ще погледне обществото. Ние трябва да погледнем кое е полезно, кое е важно, какво трябва да се направи. Това може да се направи, да кажем, след 2-3 години, когато се подготвят нещата. Не е нужно да правим изпит по  математика заради предмета математика, а заради неговата интердисциплинарност“.

Стаматов  изтъкна, че тази година на т. нар. „малки матури“ десетокласниците ще се явят на задължителния изпит по математика.

„Вторият гимназиален етап, според сегашния закон, категорично не се нуждае от ревизия или от промяна, защото той цели да профилира учениците в 11 и 12 клас и на изхода те да приключат с един от държавните зрелостни изпити, които са по профила“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13