Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Цеков: Вече можем да кажем, че корупцията е държавен проблем

Борислав Цеков
Снимка: БГНЕС

„Когато състоянието на държавното управление бъде разтърсено от толкова сериозни скандали, основани на разбирането, че властта живее прекалено охолно и то е необяснимо с оглед нормалните доходи, които могат да се докажат, това винаги се превръща в държавен проблем“. Това каза пред БНР Борислав Цеков от Института по модерна политика, член на правния съвет към президента. Той участва с коментар по темата дали размерите на корупцията в държавата вече застрашават националната сигурност.

„Дали този проблем може да засегне държавната сигурност, зависи от мащабите на политическата корупция“, допълни още той в интервю за предаването „Хоризонт за вас“.

„Стигнали сме до етапа, в който можем без никакво съмнение да кажем, че корупцията и съмненията в етиката на заемащите висши политически длъжности е държавен проблем“.

Според Цеков ролята на Консултативния съвет за национална сигурност „като замисъл, като конституционен статус е да бъде платформата, в която под егидата на държавния глава се формира единна държавна позиция по ключови въпроси и се набелязват конкретни мерки“.

„По отношение на борбата с корупцията в една такава ситуация, определено кризисна в настоящото управление, Консултативният съвет по национална сигурност би могъл да изиграе стабилизираща роля, но за да я изиграе, би следвало партиите да изоставят своите партийни страсти извън сградата на президентска институция - в парламента, където им е мястото, а в президентска институция да дойдат подготвени с конкретни решения на проблемите“, коментира още Цеков.

Борислав Цеков смята, че „управляващите трябва да предложат една ясна кадрова политика във властта“.

Още с възхода си ГЕРБ с едно неприкрито удоволствие показваше как лансира посредствеността - колкото си по-посредствен, без образование, по-народен, толкова по-високо те издига ГЕРБ. На тази порочна кадрова политика трябва да се сложи край. И ако ГЕРБ няма капацитет да изведе образовани и опитни кадри, то трябва да си отиде от власт“.

„Аз персонално няма да коментирам, но хора с дипломи – бол“, каза Цеков за избора на нов правосъден министър и допълни:

„Всеки нов министър трябва да има шанс да се прояви, но ако съдим по законотворчеството на този парламент, което е под нулата като качество, това не е добра оценка за г-н Кирилов“.

Цялото интервю с Борислав Цеков може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тръмп пред Конгреса

Доналд Тръмп обяви, че ще удвои митата върху стоманата до 50 процента

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще удвои митата върху стоманата до 50 процента. По-късно, чрез публикация в своята платформа Truth Social, той допълни, че увеличението ще влезе в сила на 4 юни и ще се прилага и за алуминия. "Ще увеличим митата върху стоманата внасяна в Съединените американски щати от 25% на 50%, което..

публикувано на 31.05.25 в 08:21
Тържество в българското неделно училище

Училищно тържество в българското неделно училище "Извор" в Антверпен

С голямо училищно тържество учениците от българското неделно училище "Извор" в белгийския град Антверпен отпразнуваха края на учебната година. Училището е ново - само на една година. В него се обучават 42 българчета, живеещи в Антверпен. Някои от тях са родени в България, други - в Белгия. Това, което ги обединява е желанието да научат..

публикувано на 31.05.25 в 08:15
Президентът Румен Радев

Президентът с приветствие към участниците в Националния събор на овцевъдите

Президентът Румен Радев ще приветства участниците в Националния събор на овцевъдите, който се провежда край Петропавловския манастир до Лясковец. Държавният глава ще се включи от 11 часа в церемонията по награждаването на участниците в националния фолклорен конкурс "Заблеяло ми агънце", който е част от събора на овцевъдите. Над 3000 певци,..

публикувано на 31.05.25 в 08:05

Наводнения в много части на Румъния

Голяма част от Румъния е обхваната от лошо време, обилни валежи и наводнения, съобщават румънските медии. Дърво падна върху автомобил в Букурещ и унищожи покрива му, съобщава телевизия Диджи 24. В румънската столица за днес е обявен жълт код за лошо време. Друго паднало дърво е прекъснало електрически кабели, информира още телевизията...

публикувано на 31.05.25 в 08:02

Работещите в градския транспорт в София няма да бъдат наказани заради блокадата

Работещите в столичния градски транспорт няма да бъдат дисциплинарно наказани заради шестте дни на гражданско неподчинение, през които наземният транспорт беше спрян. Това съобщават ръководствата на двете дружества в информация, с която БНР разполага. Според ръководителите, не са установени нарушения на трудовата дисциплина. В..

публикувано на 31.05.25 в 07:52

Протестно шествие в София срещу насилието над деца

Близо 3 хиляди деца в България са пострадали от престъпления през миналата година, а 18 са жертви на умишлени убийства. Националната мрежа за децата организира протестно шествие срещу разрастващото се насилие. Протестът започва в 11 часа пред Съдебната палата като участниците ще стигнат до МВР и историческата сграда на Народното..

публикувано на 31.05.25 в 07:30
Театрално студио

Международен детски фестивал "Лачени обувки" в Берковица

Берковица е домакин на детски международен фестивал на изкуствата "Лачени обувки". Към 500 деца и младежи, от страната и чужбина, показват своите таланти на сцената на Народно читалище "Иван Вазов 1982".  Фестивалът на изкуствата се провежда за 29-ти път. "Лачени обувки" стартира в четвъртък и ще бъде закрит на 1 юни -  Деня на детето...

публикувано на 31.05.25 в 06:50