Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Стойнев: Ние винаги ще бъдем догонваща държава

Снимка: bnt.bg

“Цивилизационен избор е по-скоро политическа реторика, не може да избираш цивилизация, цивилизацията се случва“, каза пред БНР журналистът от списание “Икономист“ Веселин Стойнев. Той участва в предаването “Събота 150“ с коментар по повод годишнината от влизането на България в НАТО.

В определен смисъл ние всички, от двете страни на НАТО, сме в една цивилизация, да кажем християнска. В този смисъл Петър Стоянов (с фразата “цивилизационен избор“- б.р.) искаше да каже, че се опитваме да се върнем там, където сме искали да бъдем.

НАТО беше нещо като предверието за ЕС, посочи още той.

А сега можем да си позволим вече да бъдем и по-критични. След като това е даденост - и двете членства и НАТО, и  ЕС са част от вътрешната ни политика. В момента международните новини са първа тема в медиите. Това, което се случва в един по-глобален мащаб, вече се случва във вътрешния ред на България.

Навсякъде, поне за Източна Европа, европейските избори са пак вътрешни. Дали ще надделеят тези, които казват – да, Европа, но по наш начин, като Орбан, или пък ще бъдат най-скучните проевропейци като ГЕРБ.

Изборите за Европейски парламент у нас ще бъдат свидетелство доколко този тотален дефицит на чувство на юридическа и социална справедливост, е в дефицит у нас.

Ние винаги ще бъдем догонваща държава, каза още Стойнев, коментирайки наличието на корупция и допълни:

“От Възраждането насам България е една ускорено модернизираща се, по западен образец, южно балканска държава“.

Цялото интервю с Веселин Стойнев може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велико Търново протестираха срещу замърсяването на въздуха от завод "Кроношпан"

Великотърновци излязоха на протест срещу постоянното замърсяване на въздуха от завода за преработка на дървесина на "Кроношпан България". Протестът беше организиран от партия "Възраждане" и затвори за часове транспортния достъп до квартал "Чолаковци" и промишлената зона "Дълга лъка". От дружеството твърдят, че инвестират в екология...

публикувано на 11.10.25 в 14:13

Законопромените, касаещи продажбата на "Лукойл", ще бъдат гласувани следващата седмица

Още в началото на следващата седмица трябва да бъдат гласувани окончателно промените в Закона за насърчаване на инвестициите, които дават на ДАНС последната дума при евентуална продажба на рафинерията на “Лукойл Нефтохим България”. Измененията бяха приети на първо четене вчера.  Борисов: Законодателните промени за продажбата на "Лукойл" са..

публикувано на 11.10.25 в 14:08

Наталия Киселова: Бюджетът и преминаването към еврото са предизвикателствата пред НС

Две предизвикателства открои пред парламента председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Това са бюджетът за следващата година и плавното преминаване към еврото, предаде БТА. В изказване по време на 16-тия конгрес на партия "Българска социалдемокрация – Евролевица", Киселова посочи, че левите решения са нашият по-добър отговор за..

публикувано на 11.10.25 в 14:03

И Ямбол протестира срещу насилието над деца

Ямбол също се включи в инициативата за протести срещу насилието над деца. Въпреки лошото време родители излязоха пред съдебната палата в града, за да изразят своето недоволство от реакцията на магистратите по случая в село Каблешково. "Пред съда сме настояваме за справедливост, настояваме за едно по-добро бъдеще за нашите деца, нито едно от..

публикувано на 11.10.25 в 13:58
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Защо Доналд Тръмп не получи Нобел за мир?

"Никога няма да ми дадат Нобелова награда за мир. Заслужавам я, но няма да ми я дадат." Защо въпреки титаничните му напъни да постигне световен мир, американският президент Доналд Тръмп не получи Нобелова награда? Причините както винаги са комплексни.         Още с встъпването си в длъжност за втория си президентски мандат през..

публикувано на 11.10.25 в 13:41

Газа не трябва да се управлява от чужденци, заяви палестински лидер

Газа не трябва да се управлява от чужденци с "дистанционно", а следвоенния консултативен съвет не трябва да се ръководи от Тони Блеър, заяви пред вестник "Таймс" Насер ал Кудва – водещ паледстински кандидат за бъдещото управлението на територията след "Хамас". Насер ал Кудва, който е роден в Хан Юнис и е племенник на покойния палестински..

публикувано на 11.10.25 в 13:33

Жителите на Елин Пелин протестираха срещу застрояването на река

Жителите на Елин Пелин излязоха на протест пред общината. Те се притесняват, че се планира застрояване на коритото на река Габра, което евентуално може да причини наводнения.  Според местните хора, от общината продължават да правят постъпления земята около реката да бъде застроена. Според тях всичко това се случва на фона на режим на водата в общината..

публикувано на 11.10.25 в 13:14