Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иванка Иванова: Генерални промени в Конституцията не са необходими

Снимка: БГНЕС

Конституцията на България е демократична, но следва големият въпрос как я употребяваме и доколко можем да се позоваваме на нея, когато има дефицит в другото законодателство. Такъв извод беше направен по време на експертна дискусия на тема „Конституцията - източник на правото“ с участието на преподаватели по конституционно право и действащи конституционни съдии.

Иванка Иванова от правната програма на „Отворено общество“ обясни за БНР:

„На тази кръгла маса днес се сблъскаха два свята, които по време на третото правителство на ГЕРБ някак си си обърнаха гръб. Единият е светът на правната академична мисъл, който беше някак си затворен в Съвета по законодателство, а другият е на парламентаристите. Доколкото видях днес, някой от тях енергично си водиха бележки и ми се струва, че имат нужда от теоретично осветяване на редица въпроси. Правото се произвежда в момента, в който тези два свята се гледат един друг, в диалог са и се припознават“.

За предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ Иванова подчерта, че генерални промени в конституцията не са необходими:

„Конституцията ни гарантира умерено, демократично управление и по-голямата част от възникващите конфликти между големите институционални играчи успява да бъде разрешена в рамките на тази Конституция. Нито секунда няма да се съглася, че ако имаме някакъв проблем, той е генералното с Конституцията и на нас ни трябва някаква нова Конституция или радикална смяна на принципите, заложени в действащата“.

Иванка Иванова подчерта, че свръхпроизводството на закони в НС, които често не са качествени, е проблем.

В момента, за да стане ясно дали един закон е конституционен, трябва някой да сезира Конституционния съд. На днешната дискусия обаче е било изтъкнато, че правата на човека са ясно формулирани в Конституцията:

„В хипотезата, в която конституционната норма е достатъчно ясна и засяга основни права на човека или въвежда определени забрани, тази норма може да бъде приложена пряко от съдилищата. Дейността на Народното събрание по производство на законите всъщност подлежи на ограничение през контрола за конституционосъобразност, който упражнява Конституционният съд, но и през прякото действие на Конституцията, което може да бъде упражнено от обикновените съдилища при определени условия“.

Интервюто с Иванка Иванова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов споделя опасенията от спекула с цените при въвеждане на еврото

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов споделя опасенията на президента Румен Радев от спекула с цените при въвеждане на еврото. Той смята, че данните, които България е подала към Брюксел, са фалшифицирани и отбеляза: "Хората, които управляват държавата нямат намерение да спазват законите. Това е добре известно. Те погазиха закона за..

публикувано на 28.05.25 в 14:40
Евгени Кънев

Евгени Кънев: Това, което цели САЩ с вдигане на митата, е базирано на грешни сметки

Резултатът, който гони американската икономика, от вдигане на митата е базиран на грешни сметки. Например те слагат в калкулациите си ДДС. В САЩ нямат такъв, техният е "данък продажби". ДДС е косвен данък и се връща, а те го смятат като част от себестойността, каза в интервю пред БНР Евгени Кънев, финансист и доктор по икономика. И това е..

публикувано на 28.05.25 в 14:13
Асен Василев

Според Асен Василев при приемането на еврото основните стоки няма да поскъпнат

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев смята, че опасенията за спекула на цени на основни продукти при приемане на еврото са неоснователни: "Това, което е ясно от опита на всички други държави, които са приемали еврото, е, че скок в цените няма. Увеличението на цените е от порядъка на 0,2 - 0,3%. Така че това се необосновани..

публикувано на 28.05.25 в 14:09

Борисов предупреди за рисковете от американските мита

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предупреди, че митата за европейски стоки, за които говори американският президент Доналд Тръмп, крият рискове за българската икономика. България не може да се справи сама, затова е необходим общ европейски отговор, каза Борисов по повод намерението на Тръмп да наложи 50-процентни мита върху вноса от ЕС: "Това..

публикувано на 28.05.25 в 14:05
Володимир Зеленски

Зеленски призова за тристранна среща с Тръмп и Путин

На фона на продължаващите удари между Москва и Киев, не спира размяната на реплики между американския президент Доналд Тръмп и лидерите на двете воюващи страни. Володимир Зеленски призова за тристранна среща на върха с Доналд Тръмп и Владимир Путин в опит да принуди Москва да спре тригодишната си инвазия. "Ако Путин не се чувства комфортно с..

публикувано на 28.05.25 в 13:52
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Пеевски демонстрира позиции не заради политическа мощ, а заради слабостта на другите

Делян Пеевски демонстрира позициите си не по силата на собствената си политическа мощ, а по силата на слабостта на останалите . С тази констатация започна коментара си пред БНР политологът и университетски преподавател Страхил Делийски и уточни: " Ако имахме партии с по един милион избиратели, то тогава той нямаше да има тази възможност да участва..

публикувано на 28.05.25 в 13:29

Всяко четвърто дете в ЕС е било в риск от бедност през 2024 г.

Всяко трето дете в България е в риск от бедност, показват данните на Европейската статистическа служба Евростат.  По този показател страната ни е на първо място сред страните членки на ЕС, следвана от Испания и Румъния.  Почти всяко четвърто дете до 18-годишна възраст в Европейския съюз, или общо 19,5 милиона, е било в риск от бедност или..

публикувано на 28.05.25 в 13:27