„Не е толкова трудно да се съчетават тези неща. Както казват мъдреците, когато ръцете работят, душата почива. Учителската професия и психологията са много натоварващи и амортизиращи, затова природата, когато си сред нея, успява да ти върне част от тази енергия и да те зареди отново да продължиш нататък“, разказа Колев в предаването „Нощен хоризонт“.
Георги Колев ръководи ученически пещерен клуб, който доскоро бил единствен по рода си. Възникнал преди шест години и тогава, при липсата на организирано ученическо спелео движение, били единствената подобна регистрирана организация. Сега такива клубове има още в Ракитово и във Велико Търново.
От години работи по методиката „ученици работят с ученици“, свързана с извънкласни дейности. Преди това има опит с ученически парламент и ученически артцентър.
В началото при младежите всичко тръгва с огромен ентусиазъм, голям патос и едно велико „ура!“, но постепенно от 20 души остават не повече от един-двама, които и занапред си остават пещерняци и откриватели, споделя опита си Георги Колев.
Планината е труден учител, не всички издържат на трудностите и несгодите на пещерното движение, подчертава той.
„Остават тези, които са с боен хъс и с най-голямото любопитство, защото пещерите са последното неизследвано кътче на планетата. Стъпили сме и на дъното на океана, на Луната. Последните неизследвани територии останаха пещерите.“
По думите му, там има „много голямо бяло платно, върху което да се рисува и да се пише“.
„И има много ученици, които това любопитство се опитват през собствените си интереси да го пречупят. Имаме деца, които идват специално заради фотографията. Има такива, които чисто спортно – да влязат до най-дълбокото, до най-далечното, до най-страшното, да покорят или да открият нещо, което досега не е открито и да оставят собствения си отпечатък – тяхната обувка да е първата, която ще стъпи в неоткритите части на пещерата.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..