Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските работодатели търсят финансисти, инженери и заварчици

На 13 април ще се проведе кариерен форум за наши студенти в Кьолн, а на 11 май в Мюнхен

заварчици
Снимка: Български съюз по заваряване

За пета поредна година в Германия ще се проведе Български кариерен форум. Това ще се случи на 13 април. Изложението се организира от и за български студенти в чужбина. Те ще се запознаят с възможностите за стаж и свободни работни места в България. Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова ще представи актуалните тенденции на трудовия пазар у нас. На 11 май ще се проведе кариерен форум в Мюнхен. 

"През годините Българският кариерен форум е организирал няколко издания в Германия - три във Франкфурт, миналата година беше в Берлин. Тази година решихме да разнообразим дестинациите, за да можем по този начин да стигнем до повече българи, които живеят и работят, и учат в Германия", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Ангел Игнатов, председател на Българския кариерен форум.

"Реално Кьолн и районът около него - това са университети като Дюселдорф, Бон, Аахен и други, които са близко, така че там се събира голямо струпване на млади българи, които желаят да учат или са избрали да работят в Германия. Ние сме поканили най-разнообразни компании, които развиват бизнес в Българи, не непременно това да са немски такива, по-скоро са компании, които имат интерес да се покажат пред повече млади, амбициозни, кадърни хора и по някакъв начин да ги запалят по идеята, че те могат да работят в България", допълни той.

Участието във форума е безплатно, но се изисква задължителна регистрация преди провеждането на кариерното събитие. Форумът ще се проведе в Университета в Кьолн.

"Честно казано нашите наблюдения през годините, интереса към немалко сектори в България се засилва, т.е. стандартната тенденция, че само IT е секторът, който привлича кадри,  не е напълно вярна. Разбира се, предполагам, че преобладаващата част от хората са насочени именно на там. Но също секторите като финанси, банковият сектор, консултиране. Много хубав интерес има и към бързооборотните стоки - това са компании, които произвеждат в България, така и големите вериги супермаркети, също инженерните компании, особено в Германия, където има много силни технически университети - там също прави впечатление, че хората се замислят за работа в България", поясни Ангел Игнатов.

В България на 13 април ще се проведе националното състезание "Най-добър млад заварчик" в Радомир. Ученици от 11 професионални гимназии ще покажат уменията си.

"Това състезание специално за ученици от професионалните гимназии се провежда за втори път в България като първото се проведе през миналата година- 2018 година в Център по заваряване и квалификация в град София. Тази година е второто издание на това състезание и много се вълнуваме, страшно се радваме за това, че ще има възможност то да се проведе в производствено предприятие в Радомир в реална производствена среда."

Главният секретар на Българския съюз по заваряване Павел Попгеоргиев поясни пред "Хоризонт", че учениците, които ще участват, са от професионални гимназии. "В които се изучават специалности, свързани със заваряване, с електротехника, с гореща обработка на металите, също и от гимназия с паралелка за художествена обработка на металите."

"Нещо, което би било интересно, което искам да спомена е, че с едно постановление, което е на Министерския съвет - 111, професията заварчик е включена в списъка с професии с очакван недостиг на специалисти на пазара на труда. Това какво означава? Че има много голямо търсене от страна на работодателите. Това са индустриални компании, за които специалният производствен процес заваряване е основен. Търсенето е много голямо, бих казал, че и заплащането е доста добро и стимулиращо, както за страната, така и за чужбина, и тези специалисти са много търсени." 

Повече можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00