Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Риголето” със звездни солисти в Софийската опера

Софийската публика вече познава добре превъзходното вокално и артистично майсторство на баритона от Мексико Карлос Алмагер, който преди няколко сезона се представи на столична сцена с две внушителни превъплъщения - като страховития, самодоволен и обзет от похот барон Скарпия от „Тоска” на Пучини и като почтения, предаден от съпругата и най-добрия си приятел Ренато от „Бал с маски” на Джузепе Верди. Този път Алмагер избра да се представи в ролята на кралския шут Риголето от едноименната опера на Верди. Заедно с него на сцената като Херцога на Мантуа се изяви любимецът на българската публика -тенорът Камен Чанев, а деликатната Ралица Ралинова направи своя уверен и завладяващ дебют с ролята на Джилда на сцената на Софийска опера. В образа на Спарафучиле се певъплъти басът Светлозар Рангелов, а като Мадалена - младото обещаващо мецосопрано Александрина Стоянова-Андреева.

Карлос Алмагер, роден в Мексико Сити, още в най-ранна възраст изучава различни музикални инструменти. Вокалната си подготовка започва като юноша при Франсиско Амадор. Още на 18 печели трета награда на конкурса за млади оперни певци „Карло Морели” в родния си град, а през 1994 г. завоюва и първото място. Спечелва стипендия за обучение в Сиена, а после в Испания среща знаменития баритон Винсенте Сардинеро, който от 1996 до 2003 г. освен учител и художествен наставник е и негов духовен пример. Именно от него Алмагер усвоява стиловите специфики, естетическата мяра и високовиртуозните вокални техники, с които става прочут. Следва серия от международни награди на конкурсите „Франсиско Виняс“, „Хайме Арагал“, „Хулиан Гаяр“, „Франсиска Куарт“, както и „Вервие“ в Белгия, в Португалия и др. Баритонът се изявява по най-престижните сцени във Франкфурт и Лайпциг, в Театро Масимо в Палермо, Дойче Опер – Берлин, Хамбург, Тулон, Марсилия, на Арена ди Верона, в Щатстеатер – Берн, Щатсопера – Виена, Театро Комунале – Болоня, Театро Реджо – Торино, Театро Верди – Триест, Ковънт Гардън – Лондон, Карнеги Хол – Ню Йорк, Пекин, Мексико, Мелбърн, Будапеща, Лас Палмас, Театро Лисеу – Барселона, Япония и др. Името му се свързва преди всичко с големите партии за драматичен баритон на вердиево-пучиневия репертоар - „Момичето от Златния Запад“, „Тоска“, „Мантията”, „Луиза Милер“, „Атила“, „Набуко“, „Отело“, „Симон Боканегра“, „Макбет“, „Силата на съдбата“, „Риголето“, „Трубадур“, „Бал с маски“, „Аида“, „ Андре Шение”, „Палячи“, „Селска чест”, „Лучия ди Ламермур” и др.

В трагичния образ на Риголето Алмагер показва многоликата човешка природа.От една страна, неговият шут е жертва на собственото си остроумие, вероломство и отмъстителност, а от друга страна е дълбоко наранено от човешката жестокост същество, копнеещо за топлота, любов и справедливост. Той открива единствено в бащинския си дълг духовната светлина и обичта към Джилда го пречиства от неговия суетен, коварен и безмилостен дворцов свят. Интерпретацията на Алмагер е удивително богата и емблематична както от музикално, така и от артистично естество и знакова за съвременната оперна сцена. Карлос Алмагер е колкото внушителен, толкова и затрогващ. Той изтръгва от богатия си глас разнообразни интонации на гняв, сила, трагическа вина, до безмерно отчаяние, копнеж и покъртителна бащинска нежност и обич.

Чуйте цялата рецензия на изкуствоведа Петър Пламенов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детелина Стефанова е едно голямо сърце

Да, тя наистина е само сърце, не единствено в поезията, но и като човек. Ама то, какъвто си като човек, това личи и в поезията. За първи път я каня в предаването и съм улучила десятката. Толкова интересна поетеса рядко се среща. Родена в Добрич, живее и работи в Ямбол като учителка в детска градина, каквото е и образованието й. И пише..

публикувано на 27.10.24 в 21:48

Новият сезон на "Софийски солисти" впечатлява със стилово разнообразие и звездни солисти

На 28 октомври от 19:00 часа в зала „България“ камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и диригентът Константин Добройков ще представят „Легенда за Милчо“ - музикално пътешествие с музиката на незабравимия Милчо Левиев и почит към него пет години след като си отиде от света.  Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил..

публикувано на 27.10.24 в 00:24

"Тайният оркестър" и Георги Черкин - на турне с "Галактическа фантазия"

След впечатляващо начало на 28 септември в Пловдив продължава музикалното турне из България на "Тайния оркестър" с диригент Николай Стоев и солист Георги Черкин. Прочутият ни пианист е и авторът на "Галактическа фантазия" - концерт за пиано и оркестър, съпроводен от 3D мапинг. На 25 октомври музикантите ще бъдат в Добрич, в Органовата зала, а в края..

публикувано на 24.10.24 в 19:08
Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк

Българските концертни вечери в Ню Йорк - вече 20-годишна традиция

Българските концертни вечери в Ню Йорк вече 20 години предлагат на публиката в американския мегаполис срещи с българската музика и изпълнители, които милеят за нея - българи, които живеят там, но и музиканти от други националности, които са открили чара на нашата класика.  Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават..

публикувано на 23.10.24 в 14:10
Музика Антика

Мандолината: културен мост, който свързва епохи и музикални стилове

Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица , специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи . Пламен Маслев разказа за първия по рода..

публикувано на 23.10.24 в 10:43

Изкуството и изкуственият интелект – как взаимодействат и има ли граници

Над 300 младежи от Пазарджик ще се включат в инициативата "Изкуството и изкуственият интелект". Проектът е по програма на Министерството на младежта и спорта и ще се реализира от фондация "Ви арт".  Как могат да взаимодействат традиционните арт похвати с новите технологии и има ли граници, които не трябва да се прескачат - това са част от..

публикувано на 23.10.24 в 09:47

Рая Мизрахи тъче килими и в скривалището си в Израел

За северен Израел от година сигналите за въздушна тревога са нещо обичайно. Тези , които живеят близо до границата с Ливан са евакуирани. Но селища по-далеко, като Йокнеам поне веднъж на ден (а понякога и по-често) чуват сирените и жителите му се крият в скривалищата. В Йокнеам живеят хората на изкуството или на художествените занаяти...

публикувано на 22.10.24 в 16:56