Събитията опреди 140 години ще бъдат представени в театрална възстановка, подготвена от актьори от Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“. След акапелно изпълнение на химните на Република България и Обединена Европа от детска вокална група „Пеещи камбанки“ в залата от гвардейци ще бъде внесен оригиналът на Търновската конституция. След изказвания на председателите на парламентарните групи и председателя на парламента Цвета Караянчева ще бъде прието обръщение към българския народ.
Паралелно с тържественото заседание на Народното събрание в читалище „Надежда“ ще се проведе открит „Урок по Конституция“ за учениците от всички великотърновски училища. По инициатива на Цвета Караянчева в същия час открити уроци ще започнат във всички български училища.
По обяд във Велико Търново депутатите и официалните гости ще преминат в празнично шествие от музей „Възраждане и Учредително събрание“ до паметника „Майка България“, където ще бъдат поднесени венци и цветя. В центъра на града Националната гвардейска част ще представи спектакъла си „Искри“, след което ще има общоградско празнично хоро. Вечерта ще приключи с тържествена заря-проверка на площад „Цар Асен Първи”, след това ще бъде излъчен аудио-визуалният спектакъл „Царевград Търнов - звук и светлина“, съчетан с празнични илюминации.
Благодарение на тогавашните парламентарни секретари и водените от тях протоколи днес узнаваме какво се е случвало преди 140 години. Оказва се, че България е платила за историческата си памет, разказва актьорът и сценарист на театралната възстановка Иван Митев, който е проучил парламентарните протоколи преди 140 години:
„Тези протоколи по някакъв особен начин се оказват в един от участниците, който се намира в Русия и когато умира, неговите наследници намират протоколите, свързват се с държавата, държавата им плаща определена сума и така тези протоколи се появяват в България, иначе е можело да изчезнат“.
Парламентарните секретари разказват за оживлението денем и нощем в Търново, когато работата на депутатите е била съпътствана от димящи скари и леещо се вино, а в местното читалище са провеждани предварителни заседания, на които е обсъждана и съдбата на българите от Македония и Тракия.
Проектът за бъдещата конституция е изготвен от руския юрист Сергей Лукиянов, княз Александър Дондуков и Марин Дринов. Той е издържан в консервативен дух, с широки правомощия на монарха и ограничени права на гражданите. По-късно проектозаконът е преработен в по-либерален дух и представен за обсъждане.
Пословични са битките между либералите и консерваторите в Учредителното събрание, но първата българска конституция установява демократичните начала на обществено-политическия живот, устояли на всички изпитания на времето и еднакво валидни и необходими и днес като народно представителство при всеобщо избирателно право, политически плурализъм и свобода на сдружаването, разделение на властите, децентрализация в общинското управление, свобода на печата, мисълта и словото, разказва театралната възстановка на събитията от преди 140 години.
Не само конституцията, в Търново преди 140 години тогавашните народни избраници са взели важни решения за страната, разказва актьорът и изследовател на парламентарните протоколи Иван Митев:
„По предложението на Славейков и на Драган Цанков се появява идея да се построи храм-паметник в Търново, който после се премества в София. Същите тези хора предлагат на връх Свети Никола да бъде издигнат паметник на загиналите опълченци. Много любопитно нещо е как в заседанието като народни представители участват хора като Милетий, който е от виновниците за свалянето на екзарх Антим Видински и пращането му в заточение. Тук е хаджи Иванчо Пенчович, който подписва смъртната присъда на дякона Левски. Те създават един комплот и в продължение на доста време прекратяват заседанията на парламента, искайки по този начин да го провалят, но успяват да ги убедят и постепенно всички се връщат. Има една много любопитна сцена, когато се опитват след едно изказване на Славейков да провалят заседанието и тръгват да карат хората да напускат. Тогава се намесват Драган Цанков и Стамболов, който присъства като гражданин вътре. Раздали са се доста шамари. Милетий е тласнат по големите стълбища надолу и пада чак долу в ниското“.
11 великотърновски актьори участват във възстановката по приемането на Търновската конституция. Като граждани актьорите имат своите критики и не приемат част от действията на сегашните ни депутати. Детелин Кандев, който изпълнява ролята на екзарх Антим Първи, и Иван Евстатиев, пресъздаващ образа на Петко Славейков, коментираха:
„Лошо ще бъде, ако се превърнем в държавица. За сега не сме държавица, но, ако я караме така, можем и да стигнем до държавица“.
„Когато се получава разнобой между червени, сини, зелени, напредък не може да има. Ние, българите, трябва да се обединим, оставате ги тези партии. Славейков го казва: „Всякой един народ трябва да обича отечеството си“, а не всяка една партия“.
Според актьора Георги Тодоров, изпълняващ ролята на Стефан Стамболов, хубаво би било и днес да има политически лидери, които да се разделят с приближените си в името на това държавата да се изчисти, а за правовата държава коментира:
„Свобода, демокрация, да се развиваме безпрепятствено без да докачиш правата на когото и да е – много хубаво нещо, ако го има в тази държава“.
Една от възловите фигури в Учредителното събрание преди 140 години е бил Тодор Икономов. Ролята му в театралната възстановка изпълнява актьорът Стоян Борисов, който има любима фраза на героя си, която днес е трудно изпълнима:
„От нас, господа, от нашето Събрание зависи да направим наший сенат така, щото не само да се представлява същий и единний български народ, но да се изберат хора честни, достойни и деятелни“. Това е един много висок стандарт и много висок идеал. Той би могъл да се осъществи единствено и само, когато човек има по-висш идеал от себе си, от своя личен интерес“.
Актьорът Виктор Терзийски, изпълняващ ролята на Петко Каравелов, коментира:
„За съжаление, с днешно време не мога да направя съпоставка, защото не мога да сравня тогавашните родолюбци, които са милеели за изграждане на държавност, и сегашните, които не милеят за такова нещо. По-скоро разграждат държавата“.
Народните представители от 44-ото Народно събрание ще гледат театралната възстановка на великотърновските актьори в музей „Възраждане и учредително събрание“, където преди 140 години 231 депутати са изработили и приели Търновската конституция. На тържествена сесия, която Българското национално радио ще предаде пряко, ще бъде прието обръщение към българския народ.
Президентът на Полша Анджей Дуда ще пътува до Съединените щати, за да се срещне с президента Доналд Тръмп в събота, заяви дипломатически източник пред Полската агенция по печата (PAP). Според информацията, срещата се очаква да се състои в Белия дом в 13.30 ч. местно време. Други полски медии обаче споделиха, че двамата лидери може да се..
Украйна трябва да участва в бъдещите преговори за мир - за това са се договорили украинският президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц в телефонен разговор. Киев трябва да има място на масата за преговори, се казва в изявлението на германското правителство, цитирано от Ройтерс. В същото време американският президент Доналд Тръмп..
Кметът на Сандански Атанас Стоянов е провел работна среща с началника на полицейското управление, охранителна полиция и ветеринарни лекари от Агенцията по безопасност на храните във връзка с отравянето на над 15 бездомни кучета в курортния град. Първите сигнали за намерени мъртви, или агонизиращи животни в градския парк са били подадени от..
Ангел Забуртов e назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията, със заповед на премиера Росен Желязков. От длъжността е освободен Живко Петров, съобщават от правителствената информационна служба. Забуртов е бил генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Работил е и в частния сектор. Завършил е..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР. В кариерата си той има 69 филма. На 26 години играе Ростислав във филма "Вчера" и негови са емблематичните реплики "Само от добър..
И през тази година Главната инспекция по труда ще извършва така наречените "бързи проверки" в извънработно време, само за наличие на трудови договори в проверяваните обекти. Това е записано в Планът за работата на контролния орган за 2025 година. Ограничаването на недекларирания труд във всичките му проявления като прикрито реално работно време,..
Земетресение с магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер е регистрирано край Пловдив, съобщи Националният институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Трусът е регистриран в 16:39 часа. Епицентърът е на 5 километра югоизточно от областния град. Няма информация за нанесени щети.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..