Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари се противопоставят на искането на кинезитерапевтите за право на частна практика

Протест пред Министерството на здравеопазването на физиотерапевти и рехабилитатори от цялата страна
Снимка: БГНЕС

Лекари по физикална и рехабилитационна медицина остро се противопоставят на искането на протестиращите кинезитерапевти и рехабилитатори да имат право на частна лечебна практика.

Медицината е екипна дейност, в която всяко звено е важно, заяви директорът на Специализираната болница за рехабилитация на детска церебрална парализа доц. Иван Чавдаров. Исканията на колегите си рехабилитатори и физиотерапевти той коментира така:

"Идеята е да влезнат в редицата на Касата, за да могат да черпят пари от там. Съвсем проста е идеята. /.../ Опитите да се прокарат тези искания датират от години, а целта им е да вкарат кинезитерапевтите и рехабилитаторите през задния вход в лекарската професия, като приравнят статута им с този на медиците. /.../ Медицината е екипна дейност и всеки един специалист има своето място в процеса на лечението".

От всички специалисти по здравни грижи у нас физиотерапевтите и кинезитерапевтите са най-облагодетелствани, смята д-р Росица Шейтанова от медицински център "Здраве за всички":

"Защото те могат да работят освен в лечебните заведения в екипи, в частните центрове в екипи, те могат да работят в СПА индустрията, в балнеохотелите, спортно-възстановителните центрове, във фитнес центровете, където те си и работят част от тях, и си формират прекрасни доходи".

От Асоциацията на лекарите по физикална медицина определят искането на колегите си кинезитерапевти като пореден опит да приравнят професията си с тази на лекарите, без да имат необходимия образователен ценз и квалификация, а това е недопустимо и в ущърб на пациентите. Оттам подчертават, че статутът на рехабилитаторите, кинезитерапевтите и физиотерапевтите е ясно и коректно уреден в Националния класификатор на професиите и длъжностите в България и няма нужда от допълнителна регулация.

Не е вярно, че кинезитерапевтите и рехабилитаторите са без статут, коментира началникът на Клиниката по физикална медицина във ВМА доц. Любина Веселинова, която е координатор на експертния съвет към здравното министерство:

"Законодателят е безкрайно ясен кой има право да осъществява лечебна дейност в страната".

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров определи случващото се като "силно тревожна ситуация", в която група хора се опитват да внесат раздор в съсловието:

"Не сме казвали, че можем да работим сами. Ние също страдаме, че в България не е оценен квалифицираният труд. Не можем да си позволим разрушаване на постигнатото дотук, опасно е за всички".

От Асоциацията уточняват, че и сега протестиращите физиотерапевти и кинезитерапевти имат право на частна практика и успешно се възползват от това право. Д-р Илза Попова, директор на Специализирана болница по рехабилитация във Велинград:

"Те имат собствени частни спортни центрове, фитнес центрове".

Това няма как да стане, защото тази дейност е приоритет на лекарите. Не може да си завършил Спортната академия и да искаш да лекуваш болни хора, заяви директорът на Специализираната болница по рехабилитация в Горна баня д-р Йордан Гечев.

Към аргументите си от Асоциацията добавят и решение на Съда на ЕС по дело за защита на пациентите:

"Що се отнася до защита на потребителите, следва да се посочи, че едно частично признаване на професионалните квалификации би могло да доведе до разбиване на регламентираните професии на различните дейности. Това води до опасност от объркване по отношение на обхвата на квалификациите сред бенефициентите, в случая пациентите, на услуги, предоставяни от упражняващите тази професия в държавата член на ЕС".

Повече по темата чуйте в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20