Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиостимулатор - съвременният метод при тежка сърдечна недостатъчност


Специализиран център за профилактика и лечение на тежка сърдечна недостатъчност работи в отделението по кардиостимулация на Александровска болница. В него пациентите с редовен здравноосигурителен статус могат да получат безплатен преглед и консултация с лекар специалист, както и съвременен метод за подобряване на състоянието чрез имплантиране на кардиостимулатор.

При пациенти в тежка фаза на сърдечна недостатъчност, когато медикаментите вече не действат, алтернативата за подобрение и лечение е поставянето на пейсмейкър. Какво представлява устройството, как работи и какъв е неговият ефект, обяснява завеждащият отделението по кардиостимулация в Александровска болница д-р Светослав Куртев:

„Три електрода стигат до сърцето. Идеята му е да синхронизира сърдечното съкращение. При тези пациенти с крайна фаза на сърдечна недостатъчност, които са медикаментозно резистентни, т.е. вече и медикаменти не им помагат, съществува голяма диссинхрония вътре в съкращението на самия сърдечен мускул. Този пейсмейкър има роля да накара сърцето да работи с правилен модел. В дългосрочен план прави групата от хора, на които се слагат такива стимулатори, да живеят по-качествено и по-дълго“.

Практиката показва, че методът все още не е добре познат сред кардиолозите у нас и те се притесняват да го препоръчват на пациентите, а като всяко нещо в медицината той трябва да бъде приложен навреме, за да подейства, казва д-р Куртев.

Така пациенти, които при други обстоятелства могат да подобрят здравословното си състояние, губят шанса си за живот. У нас няма изграден алгоритъм за взаимодействие между специалистите кардиолози и клиниките, които прилагат съвременни методи за лечение. Липсва и достатъчно информация за възможностите за лечение и достъпа до тях. Понякога е въпрос на късмет пациентът да попадне при лекар, който навреме да го насочи към този вид терапия, допълва д-р Светослав Куртев. Методът се прилага в няколко големи болници, но в Александровска има важни предимства за пациентите:

„Тези устройства при нас са абсолютно безплатни. Няма абсолютно никакво доплащане. Няма избор на екип. Няма допълнително натоварване на пациента с такси, различни пари, които той трябва да заплати в хода на своето лечение. Този тип за лечение на сърдечна недостатъчност, въпреки много високата си цена, е изцяло реимбурсиран в нашите клиники“.

Най-важно е терапията да се приложи навреме. Няма ограничения за възрастта на пациентите, уточнява д-р Светослав Куртев.

От началото на годината в центъра в Александровска болница са оставени повече от 20 пейсмейкъра. Има обаче и друг тип важни за пациентите със сърдечна недостатъчност комбинирани устройства, т.нар. "кардиовертердефибрилатори" за превенция на внезапната сърдечна смърт. Те са доста скъпи, а все още Здравната каса поема само част от стойността им. За този вид стимулатори пациентите трябва да доплащат между 5 и 8 хиляди лева, което прави този вид терапия недостъпна за много нуждаещи се хора, уточнява д-р Куртев. По думите му това е безалтернативна терапия, която е животоспасяваща.

За да облекчат пътя на пациентите до адекватно лечение, в Александровска болница организират безплатни прегледи.

Оплакванията при сърдечна недостатъчност са задух, умора, ограничен физически капацитет, които във времето прогресират, обясни докторът.

Ако усетите такива симптоми и имате нужда от лекарски съвет, можете да се запишете за безплатен преглед в Александровска болница на тел. 02 923 0467.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разследват причините за пожара край пловдивското село Песнопой

През цялата нощ пожарникари са дежурили край местата, където снощи имаше активни огнища на пожари. Аварийни екипи гасиха на 120 места в страната. 600 огнеборци са били включени в потушаването на пламъците, съобщи директорът на "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който посети мястото на..

публикувано на 10.07.25 в 07:49
Главен път Е-79

Горски служители блокират Е-79 край Кресна, искат 30% скок на заплатите

Работещите в държавните горски и ловни стопанства излизат на протест с искания за достойно заплащане на труда си. Те са организирани от Национална Федерация "Земеделие и горско стопанство" в КТ "Подкрепа" и по предварителна информация се очаква да блокират път Е-79 при град Кресна. С протест под наслов: "Достоен труд - достойно заплащане,..

публикувано на 10.07.25 в 07:47
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Две жертви и най-малко 12 ранени в Киев след поредна руска атака с дронове

Русия отново атакува Украйна с дронове. Съобщава се за двама убити и най-малко 12 ранени в столицата Киев. Противовъздушната отбрана в украинската столица се е задействала рано тази сутрин. Началникът на военната администрация на Киев Тимур Ткаченко заяви, че шест района на града са били засегнати, като са възникнали пожари в различни..

публикувано на 10.07.25 в 07:39

НС обсъжда системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност"

Парламентът ще обсъди въвеждането на системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност". Точката е първа в дневния ред на депутатите. Законопроектите за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането са внесени от Министерския съвет и от Иван Минев и група народни представители за застраховката "Гражданска отговорност"..

публикувано на 10.07.25 в 07:35

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45