Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиостимулатор - съвременният метод при тежка сърдечна недостатъчност


Специализиран център за профилактика и лечение на тежка сърдечна недостатъчност работи в отделението по кардиостимулация на Александровска болница. В него пациентите с редовен здравноосигурителен статус могат да получат безплатен преглед и консултация с лекар специалист, както и съвременен метод за подобряване на състоянието чрез имплантиране на кардиостимулатор.

При пациенти в тежка фаза на сърдечна недостатъчност, когато медикаментите вече не действат, алтернативата за подобрение и лечение е поставянето на пейсмейкър. Какво представлява устройството, как работи и какъв е неговият ефект, обяснява завеждащият отделението по кардиостимулация в Александровска болница д-р Светослав Куртев:

„Три електрода стигат до сърцето. Идеята му е да синхронизира сърдечното съкращение. При тези пациенти с крайна фаза на сърдечна недостатъчност, които са медикаментозно резистентни, т.е. вече и медикаменти не им помагат, съществува голяма диссинхрония вътре в съкращението на самия сърдечен мускул. Този пейсмейкър има роля да накара сърцето да работи с правилен модел. В дългосрочен план прави групата от хора, на които се слагат такива стимулатори, да живеят по-качествено и по-дълго“.

Практиката показва, че методът все още не е добре познат сред кардиолозите у нас и те се притесняват да го препоръчват на пациентите, а като всяко нещо в медицината той трябва да бъде приложен навреме, за да подейства, казва д-р Куртев.

Така пациенти, които при други обстоятелства могат да подобрят здравословното си състояние, губят шанса си за живот. У нас няма изграден алгоритъм за взаимодействие между специалистите кардиолози и клиниките, които прилагат съвременни методи за лечение. Липсва и достатъчно информация за възможностите за лечение и достъпа до тях. Понякога е въпрос на късмет пациентът да попадне при лекар, който навреме да го насочи към този вид терапия, допълва д-р Светослав Куртев. Методът се прилага в няколко големи болници, но в Александровска има важни предимства за пациентите:

„Тези устройства при нас са абсолютно безплатни. Няма абсолютно никакво доплащане. Няма избор на екип. Няма допълнително натоварване на пациента с такси, различни пари, които той трябва да заплати в хода на своето лечение. Този тип за лечение на сърдечна недостатъчност, въпреки много високата си цена, е изцяло реимбурсиран в нашите клиники“.

Най-важно е терапията да се приложи навреме. Няма ограничения за възрастта на пациентите, уточнява д-р Светослав Куртев.

От началото на годината в центъра в Александровска болница са оставени повече от 20 пейсмейкъра. Има обаче и друг тип важни за пациентите със сърдечна недостатъчност комбинирани устройства, т.нар. "кардиовертердефибрилатори" за превенция на внезапната сърдечна смърт. Те са доста скъпи, а все още Здравната каса поема само част от стойността им. За този вид стимулатори пациентите трябва да доплащат между 5 и 8 хиляди лева, което прави този вид терапия недостъпна за много нуждаещи се хора, уточнява д-р Куртев. По думите му това е безалтернативна терапия, която е животоспасяваща.

За да облекчат пътя на пациентите до адекватно лечение, в Александровска болница организират безплатни прегледи.

Оплакванията при сърдечна недостатъчност са задух, умора, ограничен физически капацитет, които във времето прогресират, обясни докторът.

Ако усетите такива симптоми и имате нужда от лекарски съвет, можете да се запишете за безплатен преглед в Александровска болница на тел. 02 923 0467.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оперативната група за защита при бедствия заседава в Шумен

Оперативната група към Щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия на територията на община Шумен заседава от 9:30 часа тази сутрин. За община Шумен е обявен оранжев код за снеговалежи със снежна покривка от 35 сантиметра според официалните данни към 9:00 ч., която се увеличава. В 10:00 часа заместник-кметът по строителство и..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Патрулка се заби в пътен знак във Вършец

Патрулка на полицията се удари в пътен знак на кръстовище във Вършец, заради непочистен от снега път. По служебния автомобил има нанесени материални щети. При изпълнение на служебните си задължения по охрана на обществения ред във Върщец 38-годишен полицейски служител управлявал служебен автомобил, като при маневра на десен завой навлиза..

публикувано на 18.02.25 в 10:25

Затворени остават училищата в Тутракан

Затворени остават днес училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия, със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов, денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината. Детските градини обаче ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат внимателни..

публикувано на 18.02.25 в 10:21
Васил Левски, портрет от 1870 г.

Военен ритуал и общоградско поклонение във В. Търново за годишнината от обесването на Левски

Въпреки студеното време и лошите метеорологични условия във Велико Търново започнаха проявите, посветени на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Гибелта на Апостола ще бъде почетена и с военен ритал и общоградско поклонение пред неговия паметник. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски С..

публикувано на 18.02.25 в 10:15
Преговори на делегациите на САЩ и Русия в Рияд.

Започнаха преговорите на външните министри на САЩ и Русия в Рияд

Започнаха преговорите между външните министри на Съединените щати и Русия в саудитската столица Рияд.  Това са първите официални разговори между Вашингтон и Москва след три години на почти пълно замразяване на отношенията заради войната в Украйна. Външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров обсъждат двустранните отношения, евентуално..

публикувано на 18.02.25 в 10:10
проф. Лилия Райчева

ЧРД: "Минута е много" на 45 г.

45 години от първото излизане в ефир на предаването "Минута е много" ще отбележи екипът и неговите почитатели. " 45 години не стигат. То си остана. Може би беше добре, че спря на върха на одобрението и славата си ", каза пред БНР проф. Лилия Райчева. "Предаването стана бързо популярно, защото предложи нов стандарт в съществуващите..

публикувано на 18.02.25 в 10:07
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка

Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка, заяви в интервю пред БНР Славчо Нейков, юрист, енергиен експерт и бивш член на КЕВР. "Бих искал да тествам чувството за хумор на управляващите, едва ли експертизата ще е водещ критерии за избор за хората, определени за регулаторите. По-скоро ще става дума за политически..

публикувано на 18.02.25 в 09:58