Зад/пред него стоят две момичета – Петя Петкова е фотограф, а Доника Боримечкова е фотомодел. Петя снима Доника на фона на разпадащи се стари, но ценни с архитектурната си уникалност и значимост сгради. Тези места някога са били важни, имали са свежи фасади и поддържан интериор. Това е визуалната част на изкуството на Петя и Доника. А идейното и духовното послание – човек може еднакво добре да сътворява красиви и полезни неща и да ги разрушава – умишлено или просто заради нехайство.
България е пълна със значими постройки, но с порутени покриви, с изпочупени прозорци, оголени до тухла, с липсващи врати и с основи, обхванати от подивяла растителност. Разпадащи се сгради – останки на една епоха, може би обречена на забвение. Като Царската гара в Казичене, като Профсъюзната школа в столичния квартал „Овча купел“, като Фабриката за керемиди и тухли „Струма“ в Батановци - места, вече станали част от проекта Human Power. Кадърът е с контраст - руината е в противовес на красотата на физическия модел. Това е едно артистично напомняне, че грозното не винаги е било такова, ако направим историческа справка, погледнем в миналото му, и че трябва и сега да търсим хубавото в него.
„Искаме да покажем нашия поглед върху нещата. Как да си намериш усмивката на такова място, да видиш нещо красиво в тази разруха“.
Минусови градуси по време на снимките, тичане по стъкла, неочаквана компания на мястото, да се качиш на място, от което не можеш да слезеш – това са част от приключенията, в които са влизали Петя и Доника по време на реализацията на своя проект. Но те винаги са приемали ситуациите като предизвикателство и повод да се забавляват.
„За мен Human Power е страст, мотивация, ежедневни уроци“, казва Петя.
„За мен проекта е да приема и рушащата, и изграждащата част в мен. Всеки един от нас ги има тези две страни“, казва Доника.
Фотосесиите на Human Power носят заглавия - Гостенка на царя; С дух на човечност; Принцесата на тухлите. Към всяка снимка има и текст, писан от Доника, който разказва част от разговорите между двете по времето на снимките, част от емоцията, от историята на самата сграда. И точно тази история дава отправната точка за темата и за концепцията на снимачния процес – дали да покажат аристократична фигура на фона на царската гара или богатата наследница, която идва да види какво се случва с фабриката на семейството ѝ. А закачката във всичко това идва от желанието на Петя и Доника да покажат, че около нас има много разруха, но и много изградени неща.
Human Power, въпреки че е още прохождаща идея, вече има своите последователи във Фейсбук и на страницата на проекта. Петя и Доника планират изложба, мислят мащабно, имат визия и работят по динамиката на процеса. По пътя, който са поели, приемат и много съвети и идеи за места, които да снимат.
Мотото на проекта Human Power е първото четиристишие на „Черна песен“ на Димчо Дебелянов, коeто точно разкрива същността на контраста, който ние като хора сме – „аз умирам и светло се раждам - разнолика, нестройна душа, през деня неуморно изграждам, през нощта без пощада руша“.
Интервюто с Петя и Доника от Human Power за предаването „Нощен Хоризонт“ можете да чуете в звуковия файл.Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..