Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На всеки 15 минути изчезва по един растителен или животински вид

Човешката дейност свива местообитанията на видовете и влияе върху популацията им

Защитена местност "Шабленско езеро"
Снимка: БГНЕС

До 24 на сто от видовете, които принадлежат към групите на пеперудите, птиците и бозайниците, вече са напълно изчезнали от територията на някои европейски страни. Това гласят данни на Програмата на ООН по околната среда. 

"По една статистика се смята, че на всеки 15 минути изчезва по един вид от лицето на земята. Това се дължи преди всичко на факта, че се променят местообитанията, променя се средата, в която живеят видовете. Все повече земи се превръщат в обработваема земя, все повече нашите селища и агломерации се разрастват и завладяват естествени територии, които са дом на много видове", коментира пред "Хоризонт" заместник- директорът на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН проф. Бойко Георгиев.

"Все повече гори се изсичат, за да се използват за нашата стопанска дейност, съществено въздействие оказват също различните емисии, които отделя нашето човечество със своята жизнена дейност със замърсявания на околната среда, прилагания на пестициди, на други химикали за контрол на вредители, но с това всъщност се засягат и видове, които, можем да кажем, са напълно невинни спрямо нашата дейност и които ние ще загубим завинаги“, допълни той.

Проф. Георгиев представи и други тревожни факти. "От около 40 години насам ежегодно ние потребяваме повече от ресурсите на земята, отколкото нейните екосистеми могат да възпроизвеждат. И така се стига до наши дни, когато всъщност по разчети за 2017 година ние сме употребили 1,7 пъти повече ресурси,  отколкото екосистемите на нашата планета могат да възобновяват."

Ограничаването на местообитанията на видовете в резултат на климатичните промени и човешката дейност води до изчезване на растителни и животински видове, посочи и Анелия Павлова от организацията "Зелени Балкани".

"Много често, когато пътуваме покрай големи пътища или магистралите, както е в Тракийската низина, отстрани има влажни зони. Някои от тях се използват за оризища вече, обаче други седят като едни малки блата и те често пъти се разорават, за да се използват за друг вид земеделие. Ето това също намалява местата, където птиците могат да си намерят храна."

Павлова даде пример с мрежата Натура 2000. "Ако даден стопанин има земя в Североизточна България - там стопаните биха получили субсидии, ако се занимават с житни култури. По този начин червеногушата гъска зимата, когато дойде в България, има с какво да се храни."

Повече можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС гледа промени в Закона за енергия от ВЕИ

Важни законопроекти ще обсъди Народното събрание преди отново да излезе във ваканция. На второ четене влизат промени в Закона за енергия от възобновяеми източници. Депутатите ще направят и промени в състава и ръководството на постоянните комисии.  Пленарният ден започва с дебат по проект на решение за условията и реда за провеждане на нова..

публикувано на 30.04.25 в 07:36

Пощите - магазини и чейндж бюра: идея на пауза

Хляб, сирене и колбаси в пощенския клон на село. Екзотична идея, уплътнена с 10 милиона лева, но в застой. Хранителни продукти в пощата няма, освен тези на работещите там, но те не се продават. Още по-екзотично започна да става с идеята пощите да станат и чейндж бюра .  Тече ли трескава подготовка в пощенските клонове – готвят ли се да стават..

публикувано на 30.04.25 в 06:57

Съдии, полицаи и ученици – заедно в името на живота на пътя

В Окръжния съд в Силистра се проведе първата по рода си инициатива за превенция сред навършващи и навършили пълнолетие ученици, които вече са или предстои да станат правоспособни шофьори. Събитието събра представители на съдебната власт, полицията и ученици от Природоматематическата гимназия "Св. Климент Охридски". Инициативата цели да..

публикувано на 30.04.25 в 06:38
Марк Карни

Канадa няма да прави отстъпки пред САЩ в преговорите за търговията и сигурността

Канадският премиер Марк Карни заяви в интервю за Би Би Си, че страната му заслужава уважение от САЩ и ще започне преговори за търговията и сигурността с президента Доналд Тръмп само "при канадски условия".  Карни заяви, че ще посети Вашингтон само когато има "сериозна дискусия", която да зачита суверенитета на Канада.  След преизбирането..

публикувано на 30.04.25 в 04:55

МФ потвърди външен заем от 4 млрд. евро

Министерството на финансите пласира на международните капиталови пазари облигации в два транша, деноминирани в евро.  Както още вчера БНР съобщи, общата набрана сума е 4 милиарда евро, като 2,25 милиарда от тях са от 9-годишни книжа с лихвен купон от 3,5 на сто. Останалите са 13-годишни, а купонът е 4,125%. България е емитирала дългови..

публикувано на 29.04.25 в 22:12

САЩ спират посредническите усилия, ако Русия и Украйна нямат конкретни предложения

Съединените щати ще спрат посредническите си усилия, ако Русия и Украйна не направят "конкретни предложения" за спиране на войната, заяви говорителка на Държавния департамент, цитирана от "Франс прес". Поредното предупреждение дойде ден след като руският външен министър Сергей Лавров изложи в интервю за бразилския вестник "О Глобо" дълъг списък с..

публикувано на 29.04.25 в 22:05

Най-малко три жертви на стрелба в Упсала

Най-малко три са жертвите на стрелба в шведския град Упсала. Това е поредната стрелба, която разтърсва скандинавската държава.  От шведската полиция съобщиха, че са получили съобщения за стрелба в центъра на Упсала, на около 60 км северно от столицата Стокхолм, и че "определен брой хора са открити с рани, които биха могли да са резултат от стрелба“...

публикувано на 29.04.25 в 21:55