В предаването "Хоризонт за вас" актьорът разказва, че когато представял книгата си "Романът на моя живот" на фестивала „Сцена на кръстопът“ в Пловдив, попитал хората в залата искат ли да го видят на сцената като актьор, а единодушните възгласи го мотивирали още повече да направи тази пиеса, предложена му от Ася Пенчева, която също има участие в проекта.
„Освен това самата пиеса ме интригува, тъй като разказва за финалното представление на една английска актриса, която трябва да изиграе последното си представление, преди да замине за Швейцария, където има поредният контакт с някакъв мъж. И решава да промени живота си“, пояснява Данаилов.
Сюжетът в историята се заплита около конфликта с близки и приятели, които не могат да повярват, че актрисата ще напусне сцената и ще се потопи в живия живот. „Защото актьорът, измислена особа сме ние. Живеем с представите на разни герои. Това много ме интригува, знам как актриси в определена възраст се налага да напуснат сцената, поради това, че драматургия за възрастни актриси много малко има. Самият аз знам какво преживява един артист, когато знае, че повече няма да излезе на сцената, а там е страстта ни, силните емоционални чувства, високият адреналин.“
Искам да изиграя швейцарския банкер не в неговия лъснат образ, какъвто си представят зрителите, а малко хипи, сподели Стефан Данаилов. „Такъв добър човек, много влюбен, 35 години я гони и накрая успява да направи впечатление на тази жена и тя да тръгне с него. Това е и комедия, и в същото време е тъжна история.“
Противник съм на тъгата, макар че ме гони от време на време, признава още големият актьор, който смята, че „човек трябва да си представя нещата по-ведро, по-бодро, за да може да преодолява всякакви несгоди, проблеми, болести.“
През 80-те години на миналия век Стефан Данаилов участва в едно от хитовите предавания на БНР „Звезди посред бял ден“, за което днес казва:
„Беше чудесно предаване. Там звучеше такава музика, каквато никъде не се пускаше. Там се правех на Ален Данаилов и Стефан Делон. Беше много слушано предаване, харесваха го хората много.“
Радвал съм се на своята популярност. Не е въпросът да блеснеш в един момент, а да го удържиш по-дълго време, признава Данаилов и не крие, че интересът към него и днес продължава да бъде голям. „Макар че вече има поколения които не знаят кой съм, но то е нормално това. За сметка на това техните баби, майки си спомнят още за чичо Ламбо.“
„Има-няма, като се събудя сутрин си викам: „Абе, Ламбе, къде си хукнал, бе, брато? Ти си на 76 години бе, брато. Не ми се вярва чак, ама това е животът. Много е хубаво да вършиш нещо, което е пред хората и хората го харесват. Виждам сега как родни политици се опитват да бъдат харесвани от хората, обаче трудно им се получава.“
Още си спомня съвета на Апостол Карамитев, че „само в театъра актьорът може да развива таланта си“, защото киното те изхвърля в един момент.
За разлика от 15-те минути слава при спортистите, нашата професия е по-дълготрайна и ако ти си сериозен в работата си и не си си повярвал, че си най-великият и започнеш за правиш глупости, има шансове да продължат да те харесват хората, казва още Стефан Данаилов. „Защото в края на краищата ти се бориш за публиката, за хората, които ще дойдат в салона да те гледат и ще станат да ти ръкопляскат“.
Не съм живял със самочувствието, че съм върховен, че съм върхът, допълва той. „Аз бях много лаком за работа – много театър, много кино, много телевизия, много халтура, пях, танцувах – какво ли не правих! Но това е работа. Ти излизаш пред хората и се бориш за своето име.“
„Когато ми намаля киното – след 74-а година имаше такъв период, работех като луд телевизионен театър. И съм изиграл толкова пиеси, които на сцената, в театъра нямаше да мога да ги изиграя, нямаше и да се поставят. При това бях малко разглезен, аз съм снимал по 4-5 филма едновременно, обаче тази лакомия край няма.“
За нищо не съжалявам, всичко беше такова, каквото съм си го искал – с грешки или без грешки, споделя още Стефан Данаилов.
Помни как когато с покойния Велко Кънев играели „Бесове“ по Достоевски в размирните години, през 90-те, на сцената имало повече актьори, отколкото публика в залата. „И разказваме за това, което става на улицата, ама кой да дойде да го види. Защото оня гявол, г-н Достоевски, го е написал много сериозно.“
С напредването на възрастта човек започва да си търси греховните моменти, смята още Данаилов, който определя себе си като ляв човек, но не безбожник.
„Истината е, каквото да ви мрънкам, че е красив празник (Великден) – пролет, живот, червеното яйце да си натъркате, първото, за здраве, за щастие. Аз правя само червени яйца, само червени.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..