Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция отбелязва Великден с впечатляваща тържественост

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На Великден гръцкият президент Прокопис Павлопулос призова европейските граждани да опазват единството на Евросъюза и да се борят срещу проявите на расизъм.

От рано тази сутрин гърците отново са на църква, за да присъстват на тържествената Пасхална литургия. Палят свещи, събират средства за бедни семейства и се молят за здраве.

Тържествата за празника започват след литургията, като на много острови тя продължава и на брега на морето с молитва за завръщане на всички моряци.

Днес на особена почит е кумът и кръстник на децата. Първото посещение е при него с яйца и козунак.

Събират се семействата, като канят всеки, който ги поздрави с "Христос Возкресе". В смесените райони мюсюлманите поздравяват за празника приятели и съседи християни.

Традицията повелява печено агне на всяка трапеза, като утре тържеството продължава, защото утре гръцката църква отбелязва празника "Свети Георги победоносец".

Лидерите на политическите партии отправиха пожелания за благоденствие и единство на нацията. Телевизиите излъчват директно литургията от Вселенската патриаршия и от манастирите в Света гора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск се подобрява

Клиничното състояние на Папа Франциск се подобрява, гласи актуализирания медицински бюлетин на болницата "Джемели" в Рим, публикуван от пресслужбата на Ватикана.  В прессъобщението се казва, че през изминалия ден "се потвърждава, че клиничното състояние на Светия отец се подобрява". Редувал е кислородна терапия с висок поток с вентилационна..

публикувано на 27.02.25 в 21:22

В Перник ще бъде изградено предприятие за производство на електроенергия от природен газ

Предприятие за производство на електроенергия от природен газ ще бъде изградено в Индустриалния парк на Перник. Електроцентралата ще бъде разположена върху терен в кв. "Караманица" и ще  работи на пазарен принцип, като основната цел е произведената електроенергия да компенсира небалансираната енергия в югозападния регион, както и енергийната..

публикувано на 27.02.25 в 20:59

ЦИК разреши привличането като обвиняем на кандидат за кмет от партия "Възраждане"

Централната избирателна комисия (ЦИК) даде разрешение за привличането като обвиняем на кандидата за кмет на столичния район "Оборище" Петър Валериев Ананиев, съобщиха от пресцентъра на комисията. Петър Ананиев е кандидат за кмет от партия "Възраждане", регистриран за вота на 18 февруари, съобщава Столичната общинска избирателна комисия на..

публикувано на 27.02.25 в 20:12

Томислав Дончев: Поне половината от проектите по ПВУ са под екстремен риск

Въпреки че сме изпълнили 85% от реформите, които България е поела като ангажимент да направи във връзка с второ плащане - има няколко неизпълнени. Ще имаме 6 месеца срок, след като бъдем уведомени от ЕК, че не ни признава пакета с изпълнени реформи. Аз съм оптимист, че малкото оставащи реформи биха могли да бъдат гласувани в българския..

публикувано на 27.02.25 в 20:12

Красимир Вълчев: Университетът в Перник е превърнат в легален канал за мигранти

Европейският политехнически университет в Перник не осъществява учебен процес, а е превърнат в легален канал за мигранти. Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия:  "Няма преподаватели, няма студенти, няма административен персонал. Охраняващата фирма не е виждала скоро някой да..

публикувано на 27.02.25 в 19:48
Президентът Румен Радев

Президентът призова за адекватна държавна политика към малкия и среден бизнес

Президентът Румен Радев призова за по-пълноценно използване на Плана за възстановяване и устойчивост. Държавният глава участва в церемонията по връчване на наградите "Златна мартеница“ на сдружението "Произведено в България – съюз на малкия и среден бизнес“. Президентът призова за адекватна държавна политика към малкия и среден бизнес, за..

публикувано на 27.02.25 в 19:47

Близо 224 млн. лева се предвижда да бъде бюджетът на МВнР през 2025 година

Парламентарната Комисия по външна политика одобри на първо четене проектобюджета за тази година. Близо 224 милиона лева се предвижда да бъде бюджетът на Министерството на външните работи през 2025 година. "Ние имаме 44 милиона увеличение в бюджета за 2025 година", отчете министърът на външните работи Георг Георгиев при представянето на план-сметката..

публикувано на 27.02.25 в 19:21